Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na poplatku za cirkevný sobáš sa SME jasne vyfarbilo (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Ja by som velmi rad vedel, kolko by na slovensku zostalo veriacich, keby sa jedneho dna zaviedla priama cirkevna dan, ako napriklad vedla v Rakusku! Fakt by som rad videl, co by sa potom stalo z toho "tradicne katolickeho" Slovenska! Ked uz pri jednom poplatku veriace ovecky blacia, ze musia svojmu pastierovi za sluzby platit...
€uroskeptik
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... > >>

to je tvoja vec

s témou článku nesúvisí ochota platiť cirkevnú daň

Neviem prečo si poniektorí ateistickí militanti myslia, že keď je v nadpise spomenuté niečo, čo súvisí s náboženstvom - tak je namieste vyťahovať v diskusii všetky svoje teofobne sprostosti.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

Všetko je to inak !

Ak sa mladomanželia sobášia na úrade je samozrejmé,že "úrad" od nich dostane aj nejakú pozornosť /fľašu pre chlapov a zákusky pre ženy/-. Ale ak majú mladomanželia sobáš v kostole o túto "pozornosť" prichádzajú........... Takže naivne si ju takto akože vymohli. A figu si vymohli,lebo ten poplatok nemôžu iba tak jednoducho "strčiť do vačku",ale pekne krásne zaúčtovať !
 

 

Rozumiem, že ste to mysleli ako recesiu.
Ale je bežné, že rodina mladomanželov zanesie výslužku aj na obecný úrad, hoci je sobáš v kostole.
Mne sa už viac ráz stalo, že priniesli na faru výslužku, hoci sa išli sobášiť do kostola v inej dedine, prípadne do šaštínskej baziliky.
 
Hodnoť

 

Nemáme náhodou v ústave definované že nie sme viazaní na žiadne náboženstvo? Keby sa všetci sobášili na úrade, tak by nebol žiadny problém. Cirkevný sobáš nech si robia potom hocikde. A veriť môžu taktiež v hocičo
 

 

V Ústave SR je definované, že ŠTÁT sa neviaže na žiadnu ideológiu (čiže ani na ateizmus) ani náboženstvo.
Tá istá ústava však dáva právo občanom verejne vyznávať svoju vieru a slobodne vykonávať náboženské úkony. Ale na druhej strane ani nikto nemôže byť k úkonom nútený.
Takže bolo by rovnako nesprávne veriacich nútiť k obradu na úrade - ktorý historicky vznikol ako alternatíva k cirkevným sobášom pre tých, ktorí sa k žiadnej cirkvi nehlásia.
Až komunisti v päťdesiatych rokoch nanútili ateistický sobáš na MNV všetkým.
 

 

Och och, majster tesár - to by už bolo načase opäť zacitovať Matúša a jeho slová o hľadaní smietky v oku brata, no ignorovaní brvna v oku svojom, že?

Vyššie obviňuješ iného, že nevie čítať s porozumením, no ty si zjavne za celý svoj život nedokázal pochopiť jedno - ateizmus nie je ideológia. Ideológia má znaky rovnakých ideí, ktoré sú niekde definované ako súbor a sú nasledované skupinou ľudí - a-teizmus ako opak teizmu žiadne nemá, ľudia jednoducho neveria v hocakého boha a hotovo. Všetko ostatné je pre nich irelevantné.

To nekonečné zaraďovanie ateizmu do zbierky ideológií je iba snahou veriacich prisúdiť mu rovnakú iracionalitu, akou sa vyznačuje ich vlastná viera. Môžeš si to hoci aj vygúgliť a nabudúce už prestaň zavádzať, je nesmierne únavné, keď takým špecialistom na všetko musia ateisti vysvetľovať svoje vlastné postoje.

"Tá istá ústava však dáva právo občanom verejne vyznávať svoju vieru a slobodne vykonávať náboženské úkony. Ale na druhej strane ani nikto nemôže byť k úkonom nútený." - samozrejme. A preto sa Chromík a Aliancia za Hova dinu snažili aplikovať svoje kresťanské videnie na svet na celú spoločnosť bez ohľadu na to, či sú jej percentá veriace alebo neveriace. Aplikoval to už raz prostredníctvom Vatikánskeho paškvilu a chcel to aj neskôr. Nuž a na to prišiel aj Kuffa s jeho úmyslom posielať ženy do basy na 12 rokov za umelé oplodnenie - opäť výsledok ideológie, teizmu.

"Až komunisti v päťdesiatych rokoch nanútili ateistický sobáš na MNV všetkým." a v 21. storočí sme mali byť donútení kresťanmi k nasledovaniu ich pravidiel iba preto, lebo je ich v spoločnosti 80% a veľmi radi sa šprtajú v tom, čo robia neveriaci so svojimi životmi.

Neobjektívny príspevok z tvojej strany, aký sa dal aj koniec-koncov úplne očakávať.
 

No nevidím,že by teba kresťania

donútili k nasledovaniu ich pravidiel.Slobodne na nich sústavne kydáš a máš z nich asi už aj vyrážky.Si na smiech,s tvojimi drístami o "aplikovaní kresťanského videnia pre neveriacich".

"Neobjektívny príspevok z tvojej strany, aký sa dal aj koniec-koncov úplne očakávať."
 

 

Vatikánsky paškvil, na základe ktorého nemôže štát odstúpiť od dotovania cirkví, snáď nie je v platnosti aj proti vôli neveriacich či inovercov? Nelez nabudúce do diskusie, ak mieniš bez faktov iba pľuvať, nedrístaj a pakuj sa kamsi. Nemáš čo napísať? Nepíš, lepšie, ak budeš mlčať.

A to, že sa Chromík pokúsil o zavedenie kresťanského pohľadu do legislatívy, je snáď moja fantázia? A čo Kuffa? Spal si v tej dobe, alebo si bol v kláštore?
 

No môj pekný,

ty si typický kovaný demokrat-boľševik.Nedrístaj a konečne sa už pakuj kamsi.Bude sa to tu lepšie čítať.S tebou je škoda strácať čas,ty si taký malý agresívny nevedko.
 

 

Krásny príklad paradoxu: keď je ateista bohorovný

Slovo ideológia môže na človeka pôsobiť negatívne, ba až pejoratívne, ale to je spôsobené tým, že sa zneužíva na "škatuľkovanie" protivníka.
Nielen Vy sa ježíte, keď váš ateizmus som označil ideológiou. Aj mnohým kresťanom vadí, ak ich náboženstvo je takto označené.
Ale bez toho škatuľkovania - ideológia je svetonázor, predstavy o svete. A tie môžu byť teistické, deistické, panteistické, i ateistické.
Samotný ateizmus - už tým že sa definuje opozíciou voči teizmu, už zo svojej podstaty je jednoznačne ideológiou.
 

 

Voči ktorému bohu som bohorovný, prosím pekne? Z tých 4000+ božstiev vo svete a v jeho histórii? Rád by som videl vysvetlenie a aj zdôvodnenie, ponížene ďakujem.

Slovo ideológia pôsobí v tvojom použití negatívne, pretože sa snažíš premietať svoju úchylku / slabosť / chorobu / subjektívne presvedčenie a ich znaky na iných iba preto, aby si sa dostal do pozície umožňujúcej svoju vlastnú obhajobu. Už som to tu písal a napíšem to znovu. Ak niekto tvrdí, že je Napoleon Bonaparte, pôjde do kazajky. Ak niečo také tvrdí 20 ľudí, pôjdu do kazajky všetci. Ak niečo také tvrdia už len z moci histórie celé masy, tak je to samozrejme v poriadku. Dokazovať nič netreba, hotovo - dedičstvo minulosti, jedno z tých, ktoré ešte nevymizli, ostatné to už postihlo.

Ideológia je videnie sveta - vy kresťania ho vidíte na každom kroku s ovplyvneniami vášho boha a všetkých ostatných označujete za hriešnikov. Ateista neverí v boha - v toho vášho, v iných, to je všetko. Neaplikuje svoju nevieru v boha na absolútne všetko čo vidí, cíti alebo nevidí a necíti, neriadi sa nejakými pravidlami, svätými knihami, dogmou a podobne. Ateista jednoducho neverí v boha. Ak túto jedinú a samotnú ideu a jediný izolovaný postoj považuješ za "ideológiu", tak s tým ti ja nepomôžem.

Ateistická "predstava o svete" je oxymoron. Ateista v prípade nevysvetliteľnej udalosti alebo diania nepripisuje automaticky na základe svojej idey všetko niečomu. Jednoducho si počká na vedecké vysvetlenie, alebo sa nad tým nebude zamýšľať. Svet funguje tak, ako funguje a hotovo - nemusíme si vymýšľať hlúposti, ak si nevieme niečo vysvetliť.

Takže tá tvoja definícia kríva na všetky štyri nohy aj s vyrazeným chrupom. Že si o tom presvedčený ty a tvoji spolupútnici, na tom nič nemení.

Teší ma, že si ale na iné časti môjho príspevku nereagoval - považujem to za "kto mlčí, ten svedčí".
 

 

Nemá zmysel na všetko reagovať. V niektorých prípadoch by to bolo zbytočným mrhaním času a energie.
Zareagujem len na jednu myšlienku:
"Ateista si počká na vedecké vysvetlenie, alebo sa nad tým nebude zamýšľať."
Viete, koľko ráz za posledné storočie vedci menili svoje tézy? A to nehovoriac o storočiach predošlých!
Takže asi jednoduchšie je pre ateistu sa nezamýšľať, lebo ak bude čakať, tak sa asi nedočká...
 

 

pánbičkári sa predsa nad ničím nemusia zamýšľať - všetko zariadil-rozhodol-zapríčinil pánbožko :)
 

ak sa tu niekto

nezamýšľa nad tým čo píše - tak si to evidentne ty
 

 

ak toto má byť "argument" tej čo si myslí, že sa zamýšľa, tak teda neviem... :)
 

to nebol argument

lebo ani ty si žadny nedal ... to bolo len konštatovanie, že žiadnu myšlienku v tvojom príspevku nevidím - len urážku
 

 

OK ak ťa tí pánbičkári tak urazili... :)
tak takto: veriaci sa nemusia nad žiadnymi javmi zamýšľať a už vôbec skúmať či dokazovať, za všetko predsa môže Boh, Allah, Manitou a ďalšie podobné produkty imaginácie
 

no

a to je práve hlúposť :)

Prečo by sa nemuseli zamýšľať?
Súčasťou viery je nielen to, že Boh stvoril svet, ale aj to, že nám dal rozum, aby sme mohli všetko poznávať, vôľu - aby sme sa sami rozhodli čo chceme a čo urobíme a svedomie, aby sme si vedeli uvedomiť čo z toho, čo robíme je OK a čo nie. Je to na nás.

Ty to píšeš akoby Boh rovno stvoril aj Windowsy, penicilín alebo sviečkovú na smotane.
 

nyrra

tu svoju vymyslenu falosnu mytologiu si kludne pestuj vo svojom sukromi, to ze rada veris klamstvam je viac nezjavne , ale nyrra tebe je neustale nutne pripominat : bilbia je falosna kniha, nazaratsky je virtualna postava a nikdy nevstal zmrtvych, nyrra uvedom si uz konecne ze tvoja viera je prazdna iluzorna a nyrra uvedom si ze vedomym sirenim tychto iluziii nekonas dobro ! nyrra uvedom si ze ty sa realne vobec nad niecim duchovnym nezamyslas , ty iba natolko maisvne a hlboko indoktrinovana ze nechapes a neches pochopit ze to comu veris je iluzia , klamstvo , nyrrra urob s tym uz nieco konecne !
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... > >>

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 9 375
 2. Michal Májek: Maturita po novom 2 735
 3. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 2 307
 4. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 2 140
 5. Janka Cigániková: Podarilo sa! Zaborská stiahla pozmeňovák, ktorý robí z kňazov zdravotníckych pracovníkov 2 025
 6. Denis Kinski: Hana Maciuchová nás navždy opustila 1 522
 7. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej 1 356
 8. Věra Tepličková: O kráľovstve na dve polovice 1 352
 9. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 1 155
 10. Sebastián Lukáš Šedo: Kotlebova strana sa rozpadá. Máme mať ale dôvod na radosť? 844

Rebríčky článkov


 1. Marcel Karvay: 24601
 2. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 3. Lubomir Zahora: Umenie švov
 4. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 5. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 6. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 7. Štefan Vidlár: D O J E M
 8. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 9. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera
 10. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet


Už ste čítali?