Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nový rok (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

jej, polka kalendara je - bozska :-)
zaujimave, ze krestania - pouzivaju kalendar s menami rimskych bohov :-)

pozehnany novy rok 2014 vsetkym :-)
 

 

Keďže aj cisári boli božskí, tak nie polka, ale dve tretiny kalendára.
Myslím, že v čase kresťanstva už tieto názvy tak zovšeobecneli, že pri bežnom používaní ich už ani nespájali s božstvami. Podobne ako dni v týždni.

Skôr je zaujímavé, že kresťanský Nový rok vítali tak čínski budhisti a taoisti, ako aj dubajskí moslimovia ;-)

Tiež prajem požehnaný rok 2014.
 
Hodnoť

 

Vidno, že kalendáre boli také, aké bolo náboženské nazeranie. Alebo aj ideologické, veď Napoleon menil kalendár, Stalin sa pokúšal ...
Rimania začínali rok v Marci, asi preto, lebo Marcu vládol Mars (preto Marec) a Mars bol v isté obdobie najdôleźitejším bohom Ríma. Veď hry v koloseu sa robili na jeho počesť. Takisto Zvieratník sa začína Baranom a Marec od 21. je pod Baranom. Baran je astrológii dôležitý, rovnako ako Jarný bod, čo je bod jarnej rovnodennosti, orientuje sa ním aj astronómia.

V istom období Ríma ale začal byť dôležitým boh Slnka a jeho sviatok 25. decembra ako Dies Natalis Solis Invicti, čo zrejme pekne symbolizovalo Krista, preto sa tam presunuli Vianoce a neskôr aj koniec roka.

Zaujímavé je, že v starej Rusi bol zaćiatkom Roka 1. september. Astrologicky je to Panna, cirkev 15.septembra slávi sviatok Panny Márie Sedembolestnej, patrónky Slovenska .... Žeby Rusi vtedy naviazali na nejakú pohanskú bohyňu?

To, že tí rímski bohovia zostali v kalendári, dokonca sú v anglosaských a románskych názvoch dní v týždni by prečo malo vadiť? Duchovný svet predsa existoval aj pred Rímskou cirkvou a aj sa prejavoval .... Nejaká kontinuita zakódovaná v prírode tu musí byť ...
 

 

Kalendáre slúžili k usporiadaniu života spoločnosti - a k tomu životu patrilo i náboženstvo, takže prepojenie je celkom prirodzené. Či Napoleon menil kalendár neviem, ale určite nie ideologicky. To práve v období pred ním jakobíni počas francúzskej revolúcie ideologicky menili kalendár a snažili sa z neho odstrániť všetko, čo malo akýkoľvek súvis s náboženstvom.

S tými Rimanmi to bolo naopak - nezačínali rok v marci, lebo mu vládol Mars, ale tento mesiac bol Martovi zasvätený, lebo bol prvý v roku. Mars bol otcom Romula a Réma, preto bol hlavným ochrancom Ríma.

Deň jarnej rovnodennosti bol zase bežne začiatkom roka v tých kultúrach, ktoré sa riadili solárnym kalendárom.

Čo sa týka Vianoc - tie sa nepresúvali, ale narodenie Ježiša Krista sa začalo sláviť v Ríme 25. decembra. Niet priameho dôkazu, čo bolo podnetom pre tento dátum. Súvis so zimným slnovratom sa považuje za zrejmý, pretože pre kresťanov Kristus je "pravým svetlom, ktoré prišlo na svet" (Jn 1,9)
Na druhej strane na dátum Vianoc mohlo mať vplyv aj slávenie židovskej chanuky, ktorá pripadá na december a tento sviatok svetla sa začínal 25. kisleva.
Mimochodom, Rimania mali množstvo bohov (vlastných i prevzatých), Sol nebol o veľa významnejší, než iné božstvá.
Práve naopak, deň v týždni Dies Solis - jemu zasvätený nabral na význame až kresťanským svätením Kristovho zmŕtvychvstania (nedele).

4o sa týka sviatku Sedembolestnej Panny Márie, tak ten s astrologickým znamením Panny nemá absolútne nič spoločné. (Tu vidno, ak sa útržkové informácie, ktoré sa nám dostávajú do vedomia, začnú nekriticky spájať, vznikne z toho riadny guláš.)
Sviatok (Sedem)bolestnej Panny Márie sa pôvodne slávil inokedy (neviem presne, ale niekedy v koncom zimy alebo na jar). Až pomerne nedávno bol tento sviatok presunutý na 15. september. Dôvod bol ten, že tématicky dopĺňa sviatok Povýšenia Svätého Kríža, ktorý je 14. septembra.
Na význame tento sviatok nabral na Slovensku až vyhlásením Sedembolestnej Panny Márie za patrónku Slovenska.
S Rusmi to teda nemá nič spoločné a už vôbec nie s nejakou pohanskou bohyňou.

Čo sa týka používania slov, súvisiacich s rímskymi božstvami - oni mali božstvo takmer na všetko, na každú činnosť. A jeho názov sa odvádzal priamo od pomenovania konkrétnej veci a činnosti. Ak by sme teda chceli latinčinu "očistiť" od slov, súvisiacich s pohanským božstvom, veľa by z nej nezastalo.
 

 

Máte pravdu, Francúzky revolučný kalendár to bol, aj keď pravda je, že fungoval krátko aj za Napoleona, on ho dal napokon zrušiť. Tým som chcel len ilustrovať fakt, že kalendáre boli obyčajne také, čo chceli svetonázorovo vyjadriť. A ono aj prostý racionalizmus je nejaké vyjadrenie, pozrime sa na dnešných liberálov ako by radi zrušili sviatky, nedeľu a pod. Je to tiež nejaká ideológia.

Áno, použil som zlé slovo, že "presunuli", jasné že sa nepresunuli, oni ani prv neexistovali, neslávili sa.

O tom sa nesporím, či bol Sol významný, najskôr vtedy nebol, len mám podobný názor, že to dostalo vhodnú symboliku.

Ale aj tak by ma zaujímalo, že prečo Rusi začínali kedysi rok 1. septembra. No a čo sa týka astrológie, teda znamení zvieratníka, ten sa kedysi zobrazoval aj v kostoloch a Kristus často v jeho strede. http://jozefkamensky.blog.sme....

Štyria evanjelisti sa znázorňovali ako orol(škorpión), býk, lev a človek (vodnár) http://blog.sme.sk/blog/6679/2... a tvorili akoby kríž zodiaku http://blog.sme.sk/blog/6679/2...
Zoberme si takého Lukáša http://jozefkamensky.blog.sme....

Ja viem, chcete aby sa na kresťanstvo pozeralo ako na niečo úplne iné ako na náboženstvá predtým. Ale obávam sa, že pri takomto okýptení kresťanstva zostáva len abstraktná postava Boha a bezfarebný Kristus ako prázdna idea .... Kristus je ale vrchol toho čo bolo predtým, je pánom tých všetkých "bohov", teda anjelov a démonov, lebo ono existujú, nie sú to len názvy činnosti .... Zoberme takéto Gabriela, ten bol anjel aj Židov, aj v Islame a keby sme trocha pátrali, našli by sme ho aj inde, možno ako nejakú Lunárnu bohyňu. Alebo sa Gabriel zjavil len Arabom a Židom? To mal dosť obmedzené pôsobisko a potom že vraj boží posol.:-)

Všimnite si, že katolicizmus má niečo, čo nemá protestantizmus a to prvé ćo udrie do oka je uctievanie snáď tisícov svätých a aj akoby ženský pól Boha - Máriu. Veď to jasne vidno že to vzniklo z potreby uctievať aj anjelov, znamená, akoby sa starí bohovia transformovali do svätých.

A v pravoslávi, teda je to taká východná špecialita je zvláštna úcta k Sofii, Božej Múdrosti ako k bytosti. Západ sa orientuje skôr na mužský ekvivalent Boha. Preto som uvaźoval tak o tom septembri ...

A dalo by sa toho nájsť viac, že astrológia a katolicizmus, alebo čokoľvek iné. Napr. deň kňazstva sa slávi vo štvrtok, to je deň Jupitera a ten bol v Ríme dosť vážený. Potom je tu sviatok zosnulých, ten je keď vrcholí Mars v Škorpiónovi (približne) a vieme, že Kelti mali vtedy Samhain a mnoho iného ...
 

1. september v Rusku

Tak ćosi som našiel

Nejaký kňaz, zrejme patriarcha Ivan III. stanovil zaćiatok roka na 1. september a to od roku 1492 do 1699 . Rok 1492 bol rokom 7000 od počiatku sveta.
Bolo to údajne z dôvodov hospodárskych, išlo o zber úrody a pod. Nazývali to aj "Semenov deň" zrejme od semena, ale zároveň mal vtedy sviatok Semion Stĺpnik a aj jeho matka Marfa a to od roku 325, kedy ho určil Konštantín Veľký za sviatok.
S tým boli spojené sviatky zberu úrody, žatvy a určite naviazané na pohanské sviatky kultu Matky zeme a pod.
 

Simeon Stĺpnik

Nuž možno toho Ivana inšpirovalo zhuba to, čo mal Simeon vo videní: " Ak chceš teraz stavať dom, stavaj! Pracuj však usilovne, pretože bez námahy v ničom neuspeješ!"
To sa hodí aj na tie sviatky zberu úrody, proste čo zeseješ, to žneš a ako sa staráš, taká kvalita a množstvo to bude .... Nuž múdre pozadie má tento sviatok, ak je to takto ...
A eśte keď v Rusku kresťan a krestianin ako roľník sú podobné slová, o mnohom to svedčí.

Krestianin - roľník obrába zem, ako kresťan pracuje na svojej duśi. Burinu vytrháva, spracúva zem-dušu tak, aby sa nej, v nej urodilo len to dobré semeno. A tak sa musí snažiť. Tak veľmi ako ten Semion Stĺpnik, ale ten to na môj vkus zas dosť prehnal ...:-)
 

 

Mám pocit, že ste Vaše uvažovanie je príliš naviazané na astrológiu. Treba si uvedomiť, že astrológia bola v Izraeli zakázaná (Dt 4,19), dokonca pod trestom smrti (Sof 1,5).
Čo sa týka zverokruhu a astrológie - tu vidno prepojenie dvoch vecí: označenie súhvezdí, pochádzajúce z grécko-rímskej kultúry (mytológie) a čítanie z hviezd, pochádzajúce zase z babylonsko-perzskej kultúry. Už sama táto nesúrodosť je poukazuje na špekulatívnosť "modernej" astrológie.
Zverokruh sa v antickom svete chápal ako prostriedok na určovanie-počítanie času. Hviezdy Biblia chápe ako Božie diela, bez akejkoľvek nadprirodzenej sily.
Aj hviezda, ktorá priviedla mudrcov z východu do Betlehemu, bola len Božím dielom. Boh použil (pre tých, čo majú poznanie pravého Boha zakázanú) astrológiu, aby týchto pohanov priviedol k Mesiášovi, lebo oni pravého Boha nepoznali, a tak sa im Boh prihovoril spôsobom pre nich zrozumiteľným.
(Zaujímavé je, že po stretnutí s Mesiášom sa už neriadia podľa hviezd, ale odchádzajú podľa priameho Božieho pokynu prostredníctvom sna.)
Čo sa týka použitia zvierokruhu v stredovekej sakrálnej symbolike - vychádza z Biblického chápania, nie z pohanskej astrológie.
Zverokruh - ako symbol času a poriadku, podľa ktorého sa svet riadi, je tiež podriadený Kristovi. On je Pánom času i večnosti. Takže s astrológiou to nemá nič spoločné.
Mám dojem, že do kresťanského prostredia začala astrológia prenikať až s krízou viery, opúšťaním kresťanských hodnôt ľuďmi, pre ktorých kresťanstvo sa stávalo len tradíciou a túžili po "duchovných zážitkoch" v niečom novom. Predpokladám, že to mohlo nájsť živnú pôdu hlavne v období humanizmu, a neskôr v čase osvietenstva a voľnomyšlienkárstva.

Inak, máte v tom riadny guláš - vidno to aj z toho, že anjela Gabriela spájate s akousi Lunárnou bohyňou. (Mimochodom anjelom Židov bol Michal.) Gabriel sa v SZ spomína len ako Danielov sprievodca apokalyptickými videniami a v NZ ako oznamovateľ narodenia Mesiáša.
Arabi v islame ho prevzali, ako mnoho ďalšieho zo židovstva a kresťanstva.
Uctievanie svätých (včítane Márie) má v kresťanstve úplne iný pôvod a zmysel, než ako náhrada za pohanské božstvá.
Čo sa týka úcta k Božej Múdrosti, tá má pôvod v sapienciálnych knihách SZ, pričom tam sa objavuje literárny štýl personifikácie Múdrosti ako osoby, ktorá prichádza od Boha ľudí poučiť o pravde. Prvý kresťania vnímali túto personifikáciu ako predpoveď príchodu Božej osoby - Božieho Syna ako človeka na zem. Takže ústa k Božej Múdrosti je úcta ku Kristovi.
Ženský rod nie je problém.
Ani nie je potrebné hľadať ženský protipól Boha. Boh sa v SZ viackrát predstavuje v "polohe" ženy - napr. o sebe hovorí ako o matke, ktorá pridája svoje dieťa.
Tiež aj štvrtok ako deň kňazstva spájať s Jupiterom je nezmysel. Štvrtok ako deň kňazstva sa pripomína preto, že na štvrtok pripadá Posledná večera, kedy Ježiš zveril apoštolom kňazskú úlohu.

Vidím z Vašich príspevkov, že ste sčítaný a viete logicky uvažovať. Žiaľ, Vaše uvažovanie je silno ovplyvnené "filozofiou" ktorá Vás zvádza spájať veci nezlučiteľné. (Medzi to patria aj články J. Kamenského.) Prajem Vám, aby sa Vám darilo zostať na čistej pôde Kristovej pravdy. On nie je bezfarebný, nemusíte ho za každú cenu čímsi prifarbovať.
 

 

Inak, máte v tom riadny guláš - vidno to aj z toho, že anjela Gabriela spájate s akousi Lunárnou bohyňou.

Ale nám jediný v tom guláš:-) Islam používa ako symbol polmesiac (aj keď to už interpretujú inak) A užívajú aj hviezdu, totiž pred islamom uctievali Venušu - All-Uzzá, ktorej deň je piatok a hádajte ktorý deň islam svätí ...

Mária bola kedysi zobrazovaná na kosáku mesiaca. Upadok viery? Celým kresťanstvom sa vinie úpadok viery :-)

Ja neverím, alebo astrológia neverí, že planéty pôsobia, ale duchovné bytosti z ich smeru. Alebo vy neverite v duchovné bytosti? Veď v nich veril aj Tomáś Akvinský

Ak v istom období bola zakázaná astrológia, tak to znamenalo, že neplatí? Ak Jahve hovorí neklanať sa iným bohom znamená to že neexistujú? Existujú! Ale proste sa im nemá klaňať. Jahve hovorí neklaňať sa anjelovi a to anjeli nenexistujú? Kto potom zvestoval Márii?

Izrael viedol Michael, Gabriel a istý Judaista tvrdí, že aj Uriel (Saturn) a poznali aj Rafaela.
Archa zmluvy bola zdobená dvoma kovmi - zlatom a striebrom a tie kovy jednoznačne symbolizovali Michaela a Gabriela, teda Slnko a Mesiac ....

Akvinský hovorí, že starí bohovia, sú dneśní anjeli ...

Starí zákon prikazuje aj obrezávať a kameňovať nevernice a pod. Tiež to máme robiť?

Jahve zakázal Židom śpiritizmus, aby& sa nezaplietli s tým ćo nechápali a hlavne, aby sa sústredili na svoj cieľ - aby vydali mesiáša ....

Viera sa stáva mŕtva, pretože je abstraktná ... Ľudia sa utiekajú k litere, citujú Krista z evanjelií, ale je to dosť?

Áno, oprávnená je tu otázka, že k čomu je astrológia a viera v anjelov a iné duchovné bytosti ....
Pán Vojtko, človek, jeho vedomie sa od stredoveku posunul, sme racionálnejší, vo všetko hľadáme logiku, autority a viera v nich nám nestaćí, ale vlastná, osobná skúsenosť .... Že Kristu hovorí o dobre? Veď o tom hovorí IX ľudí pred ním, prečo práve Kristus? Prečo Boh? prečo máme byť dobrí?

Materialisti majú svoju evolúciu a svoju logiku, že ide povedzme o konkurenčný boj. Čo má kresťan? Viery v dogmy? Je to dosť?

Čo je na to zlé, vedieť (ako mnohí cirkevní otcovia pred nami), že je tu celá hierarchia bytostí a tvorí v zmysle duchovnej evolúcie? A tieto bytosti na nás pôsobia - dobré kladne, zlé nás sťahujú dole a na tom sa vyvíjame. Čo je zlé vedieť, že sedem cností, to je odlesk siedmych archajelov a že oni ich v nás pomáhajú rozvíjať? A samozrejme tomu všetkému tróni Kristus, ktorý sa ozýva v mojom svedomí a vo vedomí .... Takto mi to dáva aj logiku, nie je to niečo, ćomu verím, alebo nie ...

Prečo nás ohrozuje islam? No lebo sa vytratili naśe hodnoty a mnohí veria a nevedia ani prečo a mnohí sa ani nepúkašajú byť lepší, nerozvíjajú cnosti, vśak staćí sa účastniť omśe ....
Ako môžu mať kontakt s Kristom, ak ho nemajú ani s jeho poslami, dokonca ani s vlatsným anjelom strážnym? (svedomie)
"nie každý, ktorí mi hovorí pane pane, vojde do Kráľovstva nebeského ...)

Vy viete dobre, koľko ľudí v dejinách vyznalo svoju vieru v Krista a konali rituáli presne ako to Cirkev chcela. Ale ich skutky boli opakom kresťanov .... Jakub hovorí, že viera bez skutkov je mŕtva, naproti tomu Pavol síce vyzdvihuje vieru, ale v ďalšom riadku chváli pohanov za prirodzené dobro ....

A o to mne ide - pomoc k tomu, aby sa človek viac priblížil ku Kristovi. Pretože formálnym prihlásením sa nie je možné mu priblížiť a ako som spomínal, on to hovorí sám ....

Takže vhodné je všetko, čo rozvíja cnosti, zjemňuje naše duše, tak nás robí lepšími a tak bližšie ku Kristovi .....

Na počiatku bolo slovo a to slovo bolo u Boha a to slovo bolo Boh .... Slovo ako logos, v ktorom
 

 

Slovo ako logos, v ktorom je zmysel, ktorý je zmyslom a skladá sa z hlások a tieto hlásky sú anjeli ... A oni tvoria a pôsobia ďalej, aź do hmoty a poznať Logos, znamená poznávať ich, tých anjelov .....
Každá cnosť je bytostná podstata anjela, nič abstraktné! A spoznávať toho anjela, znamená učiť sa danej cnosti ...
V tom stredovekom spore o univerzálie som proste realista a je smutné, že aj v cirkvi sa usadil nominalizmus a tak materializmus ....
 


Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 129
 2. Michal Májek: Maturita po novom 76
 3. Roman Janciga: Rozhovor s mladým infektológom z Kramárov 46
 4. Martin Greguš: Koľko infikovaných by Vallo potreboval v Bratislave, aby chcel 2kolo? 2706 mu nestačí... 44
 5. Anna Černáková: "Dištančné" plnenie snov 39
 6. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie 33
 7. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 32
 8. Lubo Repka: Na ostrovoch, ktoré v minulosti slúžili ako trestanecká kolónia 30
 9. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 27
 10. Dominika Kislíková: Potulky po najvýchodnejšom východe Slovenska 24

Rebríčky článkov


 1. Marcel Karvay: 24601
 2. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 3. Lubomir Zahora: Umenie švov
 4. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 5. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 6. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 7. Štefan Vidlár: D O J E M
 8. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 9. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera
 10. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet


Už ste čítali?