Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

zástavník a vlajkonosič (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Mne sa zda, ze "vlajkonosic" je ten, co nesie tu vlajku, co sa dava na stoziar - sest chlapov (zien) nesie rovne platno, ktore sa potom vytiahne hore - a zastavnik je ten, co nesie zastavu - napr. v sprievode (posledny kontakt s touto funkciou som mala v PO, tam sme mali biele rukavice s vysokanskymi manzetami). Ale to je iba zazitkova dojmologia, nie som jazykovedec.
 

 

Ak by sa striktne rozlišoval slová vlajka a zástava, tak by to bolo tak, ako píšete.
Pokiaľ však sa tieto slová vnímajú ako synonymá (aspoň vo všeobecnejšom chápaní), tak aj vlajkonosič a zástavník treba akceptovať ako synonymá. Zvlášť si treba uvedomiť, že slovo zástavník, ktoré je dlhšie spisovným, sa v bežnom užívaní neujalo, a tak ho veľmi ľahko nahradil výraz českého pôvodu vlajkonosič, ktorý bol akceptovaný aj spisovnou kodifikáciou slovenčiny.

To, že slovo označujúce funkciu, nemusí byť vždy v úplnej zhode s predmetom, je jasné aj z iných prípadov. Napríklad ten, čo vedie psa je psovod; ale tak isto označíme i toho, čo vedie sučku.
Alebo v žrebčíne nájdete okrem žrebcov a žriebät aj kobyly.
A z Vášho fachu: titul doktor medicíny dostane aj patológ, hoci nikoho nelieči.
A keď už sme pri tých doktoroch, koľkí s týmto titulom skutočne vyučujú?
 

 

U doktora mediciny je to trochu inak - on je najprv doktor mediciny (ked skonci vysoku skolu) a patologom sa stava az po minimalne piatich rokoch praxe a dalsich skuskach, takze keby to bolo tak ako pisete, tak by mu potom ten titul museli odobrat :)
 
Hodnoť

 

vlajka je zrejeme z "viať". Podobne anglické flag mohlo vzniknúť z flutter, flicker .... Vlajkami sa dávali znamenia mávaním.
No zástava bude asi o tom, že buď ide o zastavenie pred symbolom moci povedzme niekde pred bránou hradu a pod., alebo ide o označenie územia symbolom moci, teda že to územie ten s tým erbom "zastáva". Podľa niektorých práve "zástava" nie je slovenské slovo, ale je zo srbochorvátčiny http://nase-rec.ujc.cas.cz/arc... Trocha mi to evokuje ich výraz pre štát-krajinu: "država", čo znamená "mať v držbe", ale dá sa vyjadriť že "zastaviť v zmysle obsadiť a panovať".
Ale to len tak hádam.:-)

Podľa mňa obe slová dostali určitý posun oproti pôvodnému zmyslu, tak ťažko určiť čo je správne a tak sa len dá riadiť podľa toho ako to určia jazykovedci. No pre mňa je prirodzené "vlajkonosič".
 

 

Akurát že tie vlajky, ktorými sa dávali znamenia mávaním, sú podľa súčasnej definície zástavy, a nie vlajky (boli upevnené o žrď, nevyťahovali sa na stožiar). Aj z toho vidno, že tieto slová sú v skutočnosti synonymá, a ich rozlišovanie technickými obmedzeniami je umelé.
Či slovo zástava má pôvod z Juhošky, neviem, tam vyrábali autá s týmto názvom. Mnohé slová sú rovnaké vo viacerých slovanských jazykoch. Aj tá dŕžava je normálne slovo tiež v slovenčine.
K etymológii slova zástava, mne napadla i možnosť češtiny: zástava = záloha. Taký rytier, ak bol švorc, si požičal peniaze. Čo mal pri sebe cenné, čo mohol dať do zálohy? Meč potreboval. Jedine svoju zástavu s rytierskym erbom. (Možno som si fantáziu príliš pustil z uzdy :-)

Vlajkonosič je prirodzené, utvorené spôsobom bežne používaným v slovenčine. A podľa všetkého zástavníka poznali len funkcionári PO SZM a účastníci pionierskych táborov. Bežne sa asi nikdy nepoužíval.
 

 

no áno, sú to synonymá, a rozdiel medzi nimi umelo stanovili jazykovedci, no nie preto, lebo sa dopátrali k zmyslu, ale jednoducho preto, lebo sú autoritami.:-)
 

 

... tiež ma napadla tá "záloha" ako "zástava", ale v takom zmysle, že šľachtic dá niekomu inému do "zálohu" nejaké územie, alebo hrad.
 


Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 9 948
 2. Michal Májek: Maturita po novom 3 209
 3. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 2 446
 4. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 2 283
 5. Janka Cigániková: Podarilo sa! Zaborská stiahla pozmeňovák, ktorý robí z kňazov zdravotníckych pracovníkov 2 075
 6. Denis Kinski: Hana Maciuchová nás navždy opustila 1 548
 7. Věra Tepličková: O kráľovstve na dve polovice 1 393
 8. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej 1 391
 9. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 1 168
 10. Sebastián Lukáš Šedo: Kotlebova strana sa rozpadá. Máme mať ale dôvod na radosť? 855

Rebríčky článkov


 1. Marcel Karvay: 24601
 2. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 3. Lubomir Zahora: Umenie švov
 4. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 5. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 6. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 7. Štefan Vidlár: D O J E M
 8. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 9. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera
 10. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet


Už ste čítali?