Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo sa cirkevní hierarchovia nevyjadrujú? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Informacie z HNonline sa objavili vcera v diskusnom prispevku tu (za chvilu bol diskusny prispevok zmazany - vie niekto zdovodnit preco? ): http://trnava.sme.sk/diskusie/... Z priebehu dalsej diskusie som si uvedomila, ze ak niekto (napriklad ja) ocakava od uvedenia dovodu odvolania Bezaka ukludnenie situacie, tak sa myli. Uvedenie dovodu ma vyznam len pre tych, co sa naozaj pytali, co sa ich odvolanie dotykalo. A tym - pri nedovere k mediam - by sa to malo vysvetlit aspon napriklad na svatych omsiach. Existuje vsak skupina chornickych vykrikovacov, ktori sa pravidelne objavuju pod clankami s nabozenskou tematikou a dozblbnutia opakuju proticirkevnu mantru. Tito budu kricat, ci KSB informuje, alebo neinformuje. Manipulacia medii ma vobec neprekavpuje
standy
nie som odborník
na financovanie ani cirkví ani nikoho iného - ale čo ja viem - tak: Cirkvi (nielen RKC) sú financované z viacerých zdrojov - dostávajú dary, peniaze zo zbierok a majú výnosy z majetku a jeho predaja. Štátne peniaze sú len jedným zo zdrojov. Štát financuje platy kňazov, prevádzku ústredí, administratívu a rekonštrukcie národných kultúrnych pamiatok. Peniaze idú z rozpočtu Ministerstva kultúry a cirkvi sú povinné predkladať mu správy o čerpaní prostriedkov. MK SR môže hosúpodárenie so štátnymi peniazmi kontrolovať - aj Daňový úrad a Najvyšší kontrolný úrad - myslím, že aj Ministerstvo financií. Rovnako ako iné príspevkové organizácie. Ak si svoju kontrolnú funkciu neplnia menované inštitúcie - treba kritizovať aj tie. Ako daňový poplatník sa rovnako zaujímaš a vieš aj o hospodárení nemocníc, škôl alebo múzeí či parlamentu? Má RKC nejakú výnimku v narábaní s peniazmi z rozpočtu a ich kontrole? Cirkev riadne platí aj dane z iných príjmov ako štátnych a z nehnuteľností. Na rozdiel od podnikateľov si nemôže uplatňovať odpisy z daní, a na rozdiel od občianskych združení si nemôže nárokovať príspevok 2 % z daní. Dane z nehnuteľností sú miestne dane - vyberajú ich obce. Výnimku z dane z nehnuteľností majú len niektoré - napríklad tie, čo slúžia vzdelávaniu a nielen v cirkvi. Ak sú v tom nejaké nejasnosti - tak zase pochádzajú zo štátnych orgánov - nie cirkví. http://illes.blog.sme.sk/c/689... Dane z darov a zbierok upravuje zákon a ten neplatí len pre cirkvi. V podstate sa nezdaňujú príspevky a zbierky. Jedná sa o peniaze, ktoré už boli raz zdanené. Ak by sa mali zdaniť, rovnako by sa museli zdaniť napríklad aj príspevky do fondu opráv od členov bytového spoločenstva, či členské príspevky záujmových združení. V každom prípade - Daňový úrad má kompetenciu kontroly a ak si ju neplní - treba obrátiť kritiku tam. Rovnako ak je problém s transparentnosťou nakladania s verejnými prostriedkami - sú za to zodpovedné príslušné štátne inštitúcie. A že je tej netransparetnosti dosť - je jasné - mňa hnevajú miliardové úniky cez zmanipulované a predražené tendre. Ale ako nakladá RKC so zdrojmi, ktoré nepochádzajú zo štátu (a boli podľa zákona zdanené) ... tak to daňoví poplatníci vedieť nemusia. Rovnako ako nemusia vedieť, že sme si spolu so susedmi odklepli zateplenie domu z Fondu opráv, ktorý sme si sami vytvorili.
ardea
<< < 1 2 3 4 > >>

standy

tiez som si to vsimla - x domnienok ostane bez povsimnutia a tato bola zmazana.
 

 

A rozdiskutovane teliatka sa tvarili akoby nic, nejaky mario tam hovori o zvrate v celej situacii a este zo dvaja-taja a ostatni ... no ako teliatka (prepacte mi, som velmi unavena- pa)
 

ľudia

si často vytvárajú hypotézy o tom, čo ako je .... a potom už selektujú informácie podľa toho, čo ich hypotézu potvrdzuje ...
 
Hodnoť

 

hehe, najskor sa napise ze pravo poznat pravdu "v absolútnej miere neexistuje. Ani právne, ani morálne." a potom je zvysok blogu o tom, ako to je mozne ze tie bulvarne media nepisu pravdu. comu sa to vlastne cudujete? ze ked nechcete zaujat chlapsky postoj a priznat farbu, ze sa potom v nedostatku informacii media chytaju kazdej slamky? no teeeda.
 

nuž, je rozdiel medzi právom ...

poznať pravdu, ktoré naozaj v absolútnej miere neexistuje ani právne ani morálne, a to nielen v Cirkvi, ale aj na úrovniach štátov, či firiem, či dokonca rodín a aj individuálnych osôb, a rozširovaním rôznych hypotéz založených na výmysloch, klebetách, či neodbornosti - viď Žemlová-Tódová v poslednom článku - prezentovaných ako pravda ...
 

 

a v com je to ine? ked niekto zatajuje pravdu ktora ineho zaujima, co ine okrem klebiet a ciastocnych informacii pre toho cloveka zostava? inak podla tych 11 otazok sa zda, ze klebety su v cirkevnej strukture beznym pracovnym nastrojom.
 

takže ak ty zatajíš pravdu ...

pred susedom, že peniaze na nové auto si dostal od strýka z Ameriky, tak on už má právo behať po svete a vykrikovať, že si vylúpil banku, alebo zdefraudoval firemné peniaze ...?

a k tým 11 otázkam pôjdem do extrému ... ak by si bol obvinený z vraždy, myslíš si, že by sa ťa vyšetrovateľ pýtal na to, či máš radšej jahodovú alebo punčovú zmrzlinu, alebo na tie veci, z ktorých ťa niekto, hoc aj neprávom, obvinil ... ?

a ak by si bol obvinený nevinne, mal by si problémy so zodpovedaním otázok, ktoré by sa ťa vyšetrovateľ pýtal ... ? ja teda nie ...
 

 

"a ak by si bol obvinený nevinne, mal by si problémy so zodpovedaním otázok, ktoré by sa ťa vyšetrovateľ pýtal ... ? ja teda nie"

tak preco maju biskupi problem so zodpovedanim otazok veriacich ked sa ich pytaju?
 

z jednoduchého dôvodu ...

pretože veriaci, ale aj neveriaci a otvorení nepriatelia Cirkvi, ktoré tieto otázky biskupom kladú, nie sú vyšetrovatelia ... ! ani teoreticky, nie to už prakticky ... na rozdiel od Kongregácie pre biskupov, či policajta, ktorý vyšetruje vraždu ....

veriaci, ale aj neveriaci a otvorení nepriatelia Cirkvi si prisvojujú rolu, ktorá m ani právne ani morálne nepatrí ...
 

 

aha, takze biskupi a cirkevna hierarchia tu nie su pre ludi, ale ludia su tu pre biskupov. biskupi tu tomu vsetkemu sefuju ako nadriadeni a ludia maju rolu poslusnych oveciek, ktore sa nemozu na nic pytat. a to aj napriek tomu ze sa biskupom skladaju na platy a financuju vsetku ich cinnost. co by na to asi povedal jezis?
 

byť niekde pre niekoho ...

neznamená povinnosť podávať všetky informácie o všetkom ... ľudia hlásiaci sa k Cirkvi nemajú problém identifikovať sa s tým, že sú poslušné ovce vo vzťahu k biskupom ... hovoril to už totiž aj Ježiš, keď ho už spomínaš ... :

Mt 21, 15-17

Keď sa najedli, Ježiš sa opýtal Šimona Petra: "Šimon, syn Jánov, miluješ ma väčšmi ako títo?" Odpovedal mu: "Áno, Pane, ty vieš, že ťa mám rád." Ježiš mu povedal: "Pas moje baránky." Opýtal sa ho aj druhý raz: "Šimon, syn Jánov, miluješ ma?" On mu odpovedal: "Áno, Pane, ty vieš, že ťa mám rád." Ježiš mu povedal: "Pas moje ovce!" Pýtal sa ho tretí raz: "Šimon, syn Jánov, máš ma rád?" Petra zarmútilo, že sa ho tretí raz spýtal: "Máš ma rád?" a povedal mu: "Pane, ty vieš všetko ty dobre vieš, že ťa mám rád." Ježiš mu povedal: "Pas moje ovce!"

no a pokiaľ ide o neveriacich, či ľudí mimo Cirkvi, tak tí majú právo pýtať sa len na použitie prostriedkov, ktoré na Cirkev vynakladajú, ale nemajú žiadne právo zasahovať do jej vnútorných záležitostí ...

ľudia z Cirkvi sa tiež skladajú na množstvo vecí, o ktoré nemajú záujem a takisto nemajú právo miešať sa do vnútorných záležitostí tých organizácií a inštitúcií, na ktoré prispievajú ...
 

sorry, má byť ...

Jn 21, 15-17
 
Hodnoť

 

Arcibiskup Zvolensky povedal: „... vidíme zreteľne, že toto cirkev aj očisťuje.“
Vy k tomu dodavate: „Zjavne teda nejde o osobné zneváženie biskupa Róberta Bezáka, ale o poukaz na prípadné duchovné dôsledky vzniknutej situácie.“
Zda sa mi dost zvlastne, ze biskupi vidia „zreteľne“, to co Vy nazyvate „prípadné“ duchovne dosledky.
Ale poprosil by som vysvetlenie – o ake ocistovanie tu teda ide?
 

zreteľne vidieť prípadné ...

duchovné dôsledky je rovnako možné, ako zreteľne vidieť prípadné dôsledky havárie auta po náraze do betónovej ohrady v rýchlosti 180 km/ hod. ... čo ti na tom nie je jasné ...?
 

 

Arcibiskup Zvolensky povedal: "... vidíme zreteľne, že toto cirkev aj očisťuje.“ Cize to ocistovanie uz prebieha. Takze zopakujem svoju ootazku: "O ake ocistovanie tu teda ide?"
 

jedna z blogeriek to ...

nazvala triedením duchov ... ja sa s tým stotožňujem ...

ale uznávaš, že je možné vidieť zreteľne aj prípadné duchovné dôsledky, či ... ?
 

 

Vidim dosledky – zial su negativne. To triedenie duchov je v podstate rozpad veriacich na dva tabory: ti co chcu vediet dovody odvolania (su to tzv. zvedavci) a ti co dovody nechcu vediet (su to tzv. ovce).

Navyse tajenie dovodov odvolania otvara branu pre spekulacie a klebety – to je neferove voci Mons. Bezakovi. Vytvara to tiez dojem, ze cirkev nema skutocne dovody a Mons. Bezak bol odvolany, lebo niekto vplyvny si to zelal.
 

no, ak si sa ma snažil ...

uraziť, tak to nevyšlo ...

pomedituj nad Jn 21,15-17 a zaraď sa, kam myslíš ... aj o tomto je to prebiehajúce triedenie duchov ...

ale ak si nepochopil tento Marianov článok, namä bod 1 a poslednú vetu, tak ja ti to tiež asi vysvetliť nedokážem ... ale prajem ti dary D.S. pri hľadaní pravdy ...
 

<< < 1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie


 1. Janka Cigániková: Podarilo sa! Zaborská stiahla pozmeňovák, ktorý robí z kňazov zdravotníckych pracovníkov 8 841
 2. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 7 087
 3. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 2 740
 4. Michal Šimečka: Dohoda s Čínou, o ktorej sa takmer nehovorí 2 357
 5. Juraj Paškuliak: Mesto Handlová znepríjemňuje život svojim obyvateľom extrémne hlasným rozhlasom 1 625
 6. Martin Greguš: Blaha v tom má jasno: "Matovič znásilnil národ" Čo vy? Celoplošný skríning: plusy a mínusy 1 352
 7. Martin Pilnik: 23 293 675,46 € vyhodil Krajči von oknom odmietnutím hlasu odborníkov na liekovú politiku 1 278
 8. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 1 180
 9. Martin Ondráš: Brusel potvrdil, kradne sa tu. Prečo roky nekonáme? 1 138
 10. Inštitút strategických politík : Roztržka o hranice medzi Sudánom a Etiópiou eskaluje aj napriek prebiehajúcim rokovaniam 1 104

Rebríčky článkov


 1. Richard Gajarský: Hrozná manželka.
 2. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 3. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 4. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 5. Štefan Vidlár: D O J E M
 6. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 7. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera
 8. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet
 9. Peter Biščo: Fico mení vozový park...
 10. Emma Chládecká: Evanjelium v skratke


Už ste čítali?