Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo sa cirkevní hierarchovia nevyjadrujú? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

no a este su platici dani, ktorym nikto nevyvratil zly pocit, ze arcibiskup bol odvolany preto, lebo prisiel na nekale financne machinacie svojho predchodcu.
gwendolen
<< < 1 2 3 4 > >>

tak nech si

platiči daní pekne počkajú na výsledky auditu a prípadného trestného pokračovania ... zatiaľ u nás platí prezumpcia neviny a "machinácie" (so štátnymi peniazmi alebo daňami) má dokazovať žalobca a nie obvinený

A ako to súvisí s tým, že médiá túto kauzu manipulujú?
 

ardea,

ja ťa považujem za vcelku inteligentnú ženu, ale čo si napísala, je smiešne. Audit bol ukončený, bol podaný návrh na trestné oznámenie, tak na aký audit si majú platiči daní počkať?
Je všeobecne známa informácia, že orosch je kamarát sokola. Na Slovensku nie je problém, aby si orosch dal urobiť ten správny audit (tak ako správny statický posudok, správny znalecký posudok z ktoréhokoľvek odboru, stačí mať dosť peňazí a konexie na správnych ľudí).
Nemám pocit, že by SME nejako manipulovalo, to len vy, ktorí za žiadnu cenu nechcete pripustiť, že v rkc sa dejú veci nie s kostolným poriadkom, stále vykrikujete niečo o manipulácii, útokoch voči rkc.
Môj názor je, že informácie, ktoré sa zatiaľ zverejnili, sú dostatočné, aby rozmýšľajúci človek nemal pochybnosť, že rkc prestrelila. Tých 11 stupídnych otázok pre pána Bezáka, zverejnené informácie z auditu (napr. 20 miliónov pre sokolovho synovca, peniaze od Tesca za predaj pozemku,...), kováčikov Dan Brown, sokolove sympatie s tisom, no radšej končím.
Posledné piano, tak radšej to napíšem sem: ak by si namietala, čo ma je do rkc a Bezáka, tak si nájdi pár mojich príspevkov dozadu, kde som asi dvakrát vysvetlila, prečo ja a Bezák.
 

tak

máme problém všetci - nie RKC ... ak je možné dostať sa z každého podvodu a zlodejiny ... to treba riešiť

Z čoho ti vyplynulo, že nechcem niečo pripustiť?
Ja práveže pripúšťam všetky možné alternatívy - nedržím sa len jednej alebo dvoch troch špekulácií. Vlastne odmietam špekulovať celkom. Dohady nemajú cenu.
 

no jasne, že ty

nešpekuluješ a nedohaduješ len bohorovne tvrdíš, že média túto kauzu manipulujú :-)
 

 

*** (Všetky príspevky boli zmazané na vlastnú žiadosť autora.)
 

ten článok linkovaný v prvom ...

príspevku je článok plný bludov vraj investigatívnej žurnalistky Žemlovej - Tódovej, ktorý jasne odhaľuje jej diletantizmus ohľadom nielen cirkevného, ale aj svetského práva ...

keby som bol Tódová - Žemlová, tak by osm po napísaní toľkých právnych nezmyslov chodil do smrti po kanáloch ... alebo sa minimálne za ne ospravedlnil ...

http://blog.sme.sk/diskusie/re...

proste netreba veriť všetkému, čo čítate v novinách ... a nadpisom už vôbec nie ... :)
 

 

*** (Všetky príspevky boli zmazané na vlastnú žiadosť autora.)
 

 

*** (Všetky príspevky boli zmazané na vlastnú žiadosť autora.)
 

hej, ide tu o citovanie ...

audítorky, či akejsi právničky Tódovou - Žemlovou, avšak dobrý investigatívny žurnalista by sa pred zverejnením vecí snažil získať informácie aj z druhej strany tak, aby sa mu nemohlo stať, že napíše (cituje) hlúposti ...

je tiež možné, že ich neodcitovala celkom presne, čo by ma tiež neprekvapilo ...

Tódová v článku: Časť kúpnej ceny za pozemok Tesco podľa audítorky poslalo ako dar na Sokolov účet vo Vatikáne."

Vojtko: "Vatikánska banka nie je skutočná banka. Je to "ľudový" názov pre Inštitút pre náboženské diela, ktorý nielenže nevykonáva klasické bankové služby, ale dokonca vlastné financie má uložené na účtoch v talianskych bankách. Takže je úplný nezmysel, že by Sokol mohol mať účet vo Vatikánskej banke."

Kurilovská podľa Tódovej: "Nejde o majetok štátu, ale cirkvi. Ak povedia, že im to neprekáža, môže byť s ďalším vyšetrovaním problém."

Vojtko: Darovanie peňazí arcibiskupom je z hľadiska štátneho práva v poriadku, pokiaľ nebude obvinený zo sprenevery. O tom však môže rozhodnúť len súčasné vedenie arcidiecézy, to je fakt. Ale vyšetrovanie toho, že občianske združenie finančný dar vo svojich príjmoch neuviedlo, to môže prokuratúra skúmať, na to už postoj cirkvi nemá vplyv. V prípade "daru" od Tesca to však vyzerá na daňový únik, a to je už trestný čin ako vyšitý. Tu už v žiadnom prípade nemôže cirkev vyšetrovanie prekaziť.

dobabraný článok, len čo je pravda ... o nadpise „mal dať“ ani nehovorím ...
 

nie som

ani ekonom, ani právnik .... ale jednoduchou logikou:

Prečo by sa RKC mala zodpovedať daňovým poplatníkom z toho, ako spravuje svoj majetok?

Správa cirkevného majetku sa riadi týmto: http://www.ke-arcidieceza.sk/w...

Prostriedky štátu poskytnuté RKC v zmysle zákona podliehajú pravidlám hospodárenia s verejnými prostriedkami. A len tie môže štát kontrolovať. Prípadne môže kontrolovať daňové a iné zákony, ak sa na majetok cirkví vzťahujú. Povinnosť priznať a zaplatiťť daň má "obdarovaný"-

Tak tomu rozumiem ja.

Rozlišuješ majetok cirkví a štátne financovanie cirkví? Môžeš mi povedať, z akého dôvodu by mala RKC "skladať účty" z hospodárenia so svojim vlastným majetkom verejnosti alebo štátu?
 

nejako ten link nefunguje

ale to je jedno ... ide o interné pravidlá hospodárenia s cirkevným majetkom - dá sa vygoogliť. O tom hovoril Kovačik, keď povedal: "Ak by sa medializované informácie potvrdili, išlo by o závažné porušenie správy cirkevného majetku. Následné kroky budú na novom vedení diecézy."

Ak by tvoje dospelé dieťa zobralo a predalo jemu dostupné rodinné striebro - môžeš a nemusíš ho žalovať. Ale ak by dostalo štátnu dotáciu napríklad na bývanie - muselo by preukázať, že ju použilo na to, na čo bola určená. Daňového poplatníka môže zaujímať len to druhé. A ešte môže daňového poplatníka zaujímať, či funguje vymožiteľnosť práva, ak by si sa v prvom prípade žalovať rozhodla. Zjednodušene samozrejme.
 

a teraz rozmýšľaj ďalej

ak sa rozhodneš ho žalovať, lebo ti záleží na hodnotách a spravodlivosti, nechceš aby boli okradnuté tvoje ostatné deti lebo aj im patrí rodinné striebro a na chod tvojej domácnosti ti prispievajú susedia a niekto ťa z domu vyhodí...možná analógia s kauzou o ktorej je reč:-)
 

bla-bla- bla...

zase.ardea - vieš o tom, že si trápna aj so svojimi "pripečenými" názormi ? ak o tom zatiaľ nevieš, TAK SI !
 

 

otazka : z coho je financovana cirkev? ja ako danovy poplatnik nastojim na tom, aby institucia financovana z mojich dani bola pre mna transparentna
 

nie som odborník

na financovanie ani cirkví ani nikoho iného - ale čo ja viem - tak:

Cirkvi (nielen RKC) sú financované z viacerých zdrojov - dostávajú dary, peniaze zo zbierok a majú výnosy z majetku a jeho predaja.

Štátne peniaze sú len jedným zo zdrojov. Štát financuje platy kňazov, prevádzku ústredí, administratívu a rekonštrukcie národných kultúrnych pamiatok. Peniaze idú z rozpočtu Ministerstva kultúry a cirkvi sú povinné predkladať mu správy o čerpaní prostriedkov. MK SR môže hosúpodárenie so štátnymi peniazmi kontrolovať - aj Daňový úrad a Najvyšší kontrolný úrad - myslím, že aj Ministerstvo financií. Rovnako ako iné príspevkové organizácie. Ak si svoju kontrolnú funkciu neplnia menované inštitúcie - treba kritizovať aj tie.

Ako daňový poplatník sa rovnako zaujímaš a vieš aj o hospodárení nemocníc, škôl alebo múzeí či parlamentu? Má RKC nejakú výnimku v narábaní s peniazmi z rozpočtu a ich kontrole?

Cirkev riadne platí aj dane z iných príjmov ako štátnych a z nehnuteľností. Na rozdiel od podnikateľov si nemôže uplatňovať odpisy z daní, a na rozdiel od občianskych združení si nemôže nárokovať príspevok 2 % z daní.

Dane z nehnuteľností sú miestne dane - vyberajú ich obce. Výnimku z dane z nehnuteľností majú len niektoré - napríklad tie, čo slúžia vzdelávaniu a nielen v cirkvi. Ak sú v tom nejaké nejasnosti - tak zase pochádzajú zo štátnych orgánov - nie cirkví. http://illes.blog.sme.sk/c/689...

Dane z darov a zbierok upravuje zákon a ten neplatí len pre cirkvi. V podstate sa nezdaňujú príspevky a zbierky. Jedná sa o peniaze, ktoré už boli raz zdanené. Ak by sa mali zdaniť, rovnako by sa museli zdaniť napríklad aj príspevky do fondu opráv od členov bytového spoločenstva, či členské príspevky záujmových združení.

V každom prípade - Daňový úrad má kompetenciu kontroly a ak si ju neplní - treba obrátiť kritiku tam. Rovnako ak je problém s transparentnosťou nakladania s verejnými prostriedkami - sú za to zodpovedné príslušné štátne inštitúcie. A že je tej netransparetnosti dosť - je jasné - mňa hnevajú miliardové úniky cez zmanipulované a predražené tendre.

Ale ako nakladá RKC so zdrojmi, ktoré nepochádzajú zo štátu (a boli podľa zákona zdanené) ... tak to daňoví poplatníci vedieť nemusia. Rovnako ako nemusia vedieť, že sme si spolu so susedmi odklepli zateplenie domu z Fondu opráv, ktorý sme si sami vytvorili.
 

 

ach, ardea a jej oblubena demagogia. chytanie za slovicka a stokrat opakovane prekrutenosti. ak by ti niekto povedal, ze trava je zelena, tak povies, hej, ale v zime ju takmer vobec nevidno a je hneda.
RKC je v sucasnosti institucia zijuca z verejnych prostriedkov, statnych dotacii, penazi danovych poplatnikov. samozrejme, ze ludia maju vediet, tak ako maju pravo vediet o porusovani nakladania s prostriedkami v Matici Slovenskej alebo SAVke.
 

ach Martina

takže namiesto argumentov opäť niečo o tom, aká je tá ardea a čo je jej obľúbené? ad hominem?Trochu ťa napodobním - toto robíš s obľubou zase ty - že ideš po diskutéroch - nie príspevkoch.

Treba čítať celé vlákno - reagovala som na toto:
"vyskusaj si precitat clanok linkovany v prvom prispevku. ziadne vysetrovanie nebude, pokial sa cirkev nebude citit poskodenou..."

Ľudia majú právo vedieť ako sa nakladá so štátnymi prostriedkami - nie všetkými.
V článku linkovanom v prvom príspevku stojí:

"Lucia Kurilovská z Právnickej fakulty UK hovorí, že bude dôležité, ako sa k oznámeniu postaví samotná cirkev.

„Nejde o majetok štátu, ale cirkvi. Ak povedia, že im to neprekáža, môže byť s ďalším vyšetrovaním problém,“ myslí si Kurilovská. „Či pri sprenevere či pri podvode sa škoda vyžaduje.“

Hovorca KBS Jozef Kováčik povedal, že KBS o týchto porušeniach oficiálne nevie. "Ak by sa medializované informácie potvrdili, išlo by o závažné porušenie správy cirkevného majetku. Následné kroky budú na novom vedení diecézy."

Takže opakujem po Kurilovskej:

NEJDE O MAJETOK ŠTÁTU - ALE CIRKVI.
A chytanie za slovíčka - ak tie slovíčka "majetok cirkvi"- zásadne menia obsah nárokov daňových poplatníkov na informácie o ňom - je namieste.
 

ako sa k tomu cirkev postaví :-)

nejde o majetok štátu ale cirkvi ale to nie je to zásadné, zásadné je, ako sa k tomu cirkev postaví
ak je cirkev naozaj Kristova, mala by byť transparentná, úprimná, priehľadná navonok i dovnútra, mala by ísť príkladom pre iné organizácie. to, že jej zákon neprikazuje zverejňovať gazdovanie s majetkom navyšovaným aj štátom, neznamená, že zakazuje.
toto je hlavné posolstvo Kurilovskej
omieľanie, že majetok cirkvi je jej a preto sa nemusí pred svetom spovedať je alibizmus ako hrom :-)
 

demagogia

podľa slovníka je: "využívanie skreslených zjednodušených argumentov, pôsobiacích hlavne na city a predsudky, k ovplyvňovaniu jednotlivcov a skupín "

Skreslený a zjednodušený argument je, ak sa poukazuje na povinnosť RKC zodpovedať sa daňovým poplatníkom z nakladania finančnými prostiedkami a nepovie sa, že štátnymi. Vynechanie slovíčka, ktoré som doplnila - mení obsah.
 

že záleží na tom, ako sa

k tomu postaví Cirkev na Slovensku...! ardea , prosím ťa a kto tú Cirkev tvorí ???? Nie sme náhodou V š e t c i pokrstení v kat. cirkvi aj jej platnými členmi ?!? vari nechceš povedať, že o tom, či bola Cirkev na Slovensku p o š k o d e n á konaním býv.arcib. Sokola rozhodne KBS pod vedením Zvolenského s jeho podareným hovorcom Kováčikom !!!! No, naozaj sme boli poškodení M Y VŠETCI rím.katolíci na Slovensku - a to nehovorím o poškodení materiálnom a teda finančným pofiderným transakciám - ale o POŠKODENÍ MORÁLNOM..........
 

<< < 1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie


 1. Janka Cigániková: Podarilo sa! Zaborská stiahla pozmeňovák, ktorý robí z kňazov zdravotníckych pracovníkov 9 206
 2. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 7 555
 3. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 2 937
 4. Michal Šimečka: Dohoda s Čínou, o ktorej sa takmer nehovorí 2 485
 5. Juraj Paškuliak: Mesto Handlová znepríjemňuje život svojim obyvateľom extrémne hlasným rozhlasom 1 689
 6. Martin Greguš: Blaha v tom má jasno: "Matovič znásilnil národ" Čo vy? Celoplošný skríning: plusy a mínusy 1 425
 7. Martin Pilnik: 23 293 675,46 € vyhodil Krajči von oknom odmietnutím hlasu odborníkov na liekovú politiku 1 410
 8. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 1 196
 9. Martin Ondráš: Brusel potvrdil, kradne sa tu. Prečo roky nekonáme? 1 180
 10. Inštitút strategických politík : Roztržka o hranice medzi Sudánom a Etiópiou eskaluje aj napriek prebiehajúcim rokovaniam 1 158

Rebríčky článkov


 1. Richard Gajarský: Hrozná manželka.
 2. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 3. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 4. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 5. Štefan Vidlár: D O J E M
 6. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 7. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera
 8. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet
 9. Peter Biščo: Fico mení vozový park...
 10. Emma Chládecká: Evanjelium v skratke


Už ste čítali?