Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Getsemani (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Marian, oceňujem vašu snahu priblížiť to čo znamená veľká noc, som veriaca, verím v boha, v ježišovo posolstvo ale biblia, v tomto prípade nový zákon bol spísaní v dobách keď ľudia chceli veriť tak verili každému slovu a vete z biblie, a je rozdiel veriť v Ježiša a veriť protichodným informáciám, veď už tvoj článok napriek tomu že je doslovným opisom biblických zápisov si protirečí, veď keď judáš bozkal ježiša aby ho tým identifikoval tak načo sa ježiš pýtal koho hladajú, mohli ho bez slova po tom vraj zradcovskom bozku čapnúť a nemuseli predsa čakať aby ježiš riekol že on je on, biblia je ako roztrchnuté rúcho ktoré je oblúbené a tak deravé miesta zaplátame bez toho aby sme si všimli že záplata sa líši od unikátu...
 

Pri čítaní Biblie

je potrebné rozlišovať medzi historickou hodnotou informácie a jej teologickou hodnotou. Aj keď je Biblia zdrojom mnohých historických informácií, dôležitejšie je jej duchovné posolstvo. Avšak za posledných 150 rokov veda zistila, že mnohé historické prvky v Biblii, ktoré sa dovtedy považovali za nezlučiteľné s dejinami, ako ich poznáme z iných zdrojov, sú pravdivé - a bolo to len nedostatočným poznaním, či nesprávnou interpretáciou získaných poznatkov, že sa zdali byť v rozpore.
Niekedy je tiež problém v interpretácii Biblie: ak sa literárna parabola považuje za historický fakt, alebo naopak - ak sa v čisto historickej správe hľadá morálny odkaz, môže to narobiť poriadne zmätky.

Čo sa týka evanjelií - spisov, obsahujúcich Ježišov život a učenie, sú v nich rozdielnosti, ale nie v podstatných, zásadných otázkach. Osvietenci a ateisti predošlých období tvrdili, že evanjeliá boli napísané až neskôr, že boli vymyslené. Toto tvrdenie už veda vyvrátila. Práve rozdiely v údajoch historického charakteru svedčia o ich autenticite. Ak by to ktosi neskôr vymýšľal, dal by si dobre záležať na tom, aby všetko sedelo a nikto sa do toho nemohol zadrapiť. Každý z autorov písal tak, ako cítil - historické fakty ako si pamätal, či ako sa dozvedel, morálny odkaz tak, ako mu bolo pri písaní vnuknuté Duchom Svätým.
Rozdiel medzi evanjelistami je aj v motíve a spôsobe písania: Matúš a Marek podávajú v prvom rade Ježišovu náuku, a historické údaje o živote tvoria len rámec, pričom sa zameriavajú na chápanie čitateľa - Matúš na Židov, Marek na Rimanov. Lukáš ako grécky vzdelanec podáva vtedajším spôsobom vedeckú správu o živote a učení Ježiša, pričom historiografia je podriadená idei - centrom je chrám (tam evanjelium začína a končí, obetovanie dieťaťa Ježiša, 12 ročný...) a Ježišovo verejné pôsobenie podáva v línii Galilea - Júdea - Jeruzalem (preto aj zjavenie zmŕtvychvstalého v Galilei vynecháva). Jánovo evanjelium je vyslovene doplňujúce, mnohé už známe fakty vynecháva a dopĺňa, čo dovtedy evanjeliá neobsahovali - najmä ak bol Ján priamy svedok tých udalostí. Jánovo evanjelium je omnoho viac teologické než historiografické. Veľmi silno tam zaznievajú niektoré teologické témy (napr. Ježišovo vzťahovanie na seba výrazu "Ja som") a Ján často z opisovaných udalostí či Ježišových slov prechádza do teologických komentárov.

Zajatie: Mt, Mk a Lk píšu o Judášovom bozku: zdôrazňujú, ako sa dá prejav priateľstva zneužiť na zradu. Ján tento moment ignoruje, ale v jeho koncepcii je dôležité práve to, že zástup nemal odvahu ho zajať a Ježiš sa im jasne predstavuje ako Boh ("Ja som").

Úprimne veriaci človek (nechcem sa Vás dotknúť, nemyslím to osobne) nemôže ignorovať Bibliu, je to v prvom rade (síce ľuďmi interpretované) Božie zjavenie a to je dôležité. Nie je to historická príručka. A ak nám Boh cez ňu niečo hovorí, to by sme nemali ignorovať.
Mimochodom, ak človek nájde zaľúbenie v Biblii, je to úžasné!
 

 

nedá sa riecť že by som bola znalkyňou biblie, mám ju prečítanú lebo som veriaca kresťanka, ja si myslím že verím úprimne ale to je len subjektívny pocit, jedine boh vie či je moja viera úprimná alebo nie a myslím si že je to u každého tak, možno je problém v nepochopení biblie z mojej strany ten že premýšlam racionálne a nie srdcom, nechladám zalubenie v čítaní biblie, hladám upokojenie...
 

 

Zdroje, ktorými sa nám Boh prihovára, sú mnohé. Biblia je jeden z veľmi dôležitých zdrojov - aj keď treba brať do úvahy spôsob jej vzniku, že sa v nej stretáva Božie zjavenie s ľudskými prvkami, ktoré do nej vniesli inšpirovaní pisatelia. Vedieť toto rozlíšiť - k tomu je potrebné svetlo Ducha Svätého. Inak človek ľahko skĺzne do vlastných interpretácií...
Je však nesprávne odmietať ju, ako to vyznelo z Vášho prvého príspevku.
Na druhej strane je chybou protestantského "solo Scriptura" (len Písmo) - držať sa výhradne len Biblie a odmietať tradíciu a učenie Cirkvi. Veď bez nich by sme nemali ani Bibliu. Jej jednotlivé spisy by zapadli medzi množstvo iných starovekých spisov.
A čo sa týka viery - je lepšie byť pokorný ("verím, Pane, pomôž mojej nevere"), než si byť svojou vierou veľmi istý. Lebo "kto stojí, nech si dáva pozor, aby nepadol."
 


Najčítanejšie


 1. Elena Antalová: Tu, v kupleraji, našom raji 209
 2. Marek Mačuha: SaS - prestaňte s tým populizmom! 190
 3. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 163
 4. Martina Hilbertová: Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ zaplatil až troch poradcov 143
 5. Peter Gregor: Pomsta sa vypomstila, čo ďalej? 142
 6. Michal Madaras: Politický boj má hranice 131
 7. Peter Kollega: Pani Balogová, prečo SME asistuje pri samoamnestii malého Fica? 110
 8. Irena Simunekova: Rozprávková krajina - Inovec 66
 9. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Vianočný večierok, na ktorý nikdy nezabudnem 62
 10. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic 59

Rebríčky článkov


 1. Michal Madaras: Politický boj má hranice
 2. Vladimír Krátky: Mám home office, deti dištančnú a tu v hlavnom meste sa trápime s predpotopným internetom
 3. Roman Hutira: Za pracovnou ponukou dnes sa zväčša skrýva kompromis na úkor peňazí, či pracovnej náplne.
 4. Štefan Vidlár: Hlasný Hlas
 5. Jozo Peric: Pfizer má vďaka prvenstvu pri vakcíne proti Covidu dobre našliapnuté
 6. Július Kovács: Najlacnejší pohrebák sveta z Ruska. Len 11 000 €!
 7. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic
 8. Denis Jacko: Nechcem už spomínať
 9. Miroslav Binčík: Konverzná terapia v roku 2020? Budíček!
 10. Patrick Linhart: Hovorca si robí čo chce. Minister Mičovský o vyjadreniach svojho hovorcu ani len nevedel!


Už ste čítali?