Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nežná a bohoslovci (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

zaujimave

svedectvo ...
a fotka je vpravde historicka.
 

 

Vďaka! Dobre sa na tie chvíle spomína.
 
Hodnoť

zda sa, ze posledna basta socializmus

bola bohoslovbecka fakulta....
 

 

Prečo tak usudzujete? Práve, že sme sa zaradili do prvej línie.
 

nuz usudzujem tak preto

lebo este 21 ste sa museli normalne ucit, zatial co my sme uz strajkovali na skole a pozadovali zmenu ustavy a vypustenie clanku o veducej ulohe KSC. pri nas stali vsetci pedagogovia (lekarksa fakulta univerzity karlovej v prahe).
"V utorok 21. novembra ráno sa po seminári objavili letáky, ktoré volali bohoslovcov demonštrovať na poludnie k soche J.Hollého, za dómom sv.Martina.
Dekan fakulty behal po budove a letáky strhával. Hneď na ôsmu si nás všetkých zvolal do auly, kde nám vynadal, že "nemáme byť ako dedinské psy, ktoré začnú hneď štekať, keď začujú, že nejaký pes na opačnom konci dediny šteká". A že si máme riadne plniť svoje povinnosti."
****
Zvedavosti však nepodľahli predstavení, ani profesori. Tí boli prezieravo zahĺbení do svojich pracovných povinností v kabinetoch a kanceláriách, a tvárili sa, že o ničom nevedia
 

 

To, že ste začali štrajkovať o 4 hodiny skôr, Vás ešte neoprávňuje tvrdiť, že my sme boli baštou socializmu.
O Vašej požiadavke o vypustení článku o vedúcej úlohe si dovolím pochybovať. Podľa vyjadrení lídrov nežnej revolúcie s touto požiadavkou prišiel ako prvý M.Kňažko, a to až o niekoľko dní neskôr. A keď ju zverejnil, vraj to zaskočilo aj Havlovcov v Prahe.
To, že Vás podporovali všetci pedagógovia, je fajn. V Bratislave bola asi trošku iná situácia, preto na školách vznikali "okupačné štrajky", keď študenti prevzali celé budovy do svojich rúk.
 

 

SK4/1 Kým hovorili k ľudu, prepadli ich kňazi, veliteľ chrámovej stráže a saduceji
2 a zazlievali im, že učia ľud a ohlasujú zmŕtvychvstanie v Ježišovi.
3 Položili na nich ruky a do rána ich dali do väzenia, lebo už bol večer.
Sk4/19 Ale Peter a Ján im odpovedali: "Posúďte, či je správne pred Bohom vás poslúchať viac ako Boha;
20 lebo my nemôžeme nehovoriť o tom, čo sme videli a počuli."
21 Ale oni im znova pohrozili a prepustili ich, lebo nenašli, ako ich potrestať, a to pre ľud, pretože všetci oslavovali Boha za to, čo sa stalo.
SK5/17 Tu vystúpil veľkňaz a všetci, čo boli s ním - teda sekta saducejov - a plní žiarlivosti
18 položili na apoštolov ruky a vrhli ich do mestského väzenia.
19 Ale Pánov anjel otvoril v noci dvere väzenia, vyviedol ich a povedal:
20 "Choďte, staňte si v chráme a hlásajte ľudu všetky slová tohoto života!"
21 Oni počúvli, zavčas rána vošli do chrámu a učili. Keď prišiel veľkňaz a tí, čo boli s ním, zvolali veľradu a všetkých starších zo synov Izraela a poslali do väzenia, aby ich priviedli.
22 A keď ta sluhovia prišli, vo väzení ich nenašli. Vrátili sa teda a hlásili:
23 "Väzenie sme našli dôkladne zatvorené a strážnici stáli pri dverách; no keď sme otvorili, vnútri sme nenašli nikoho."
24 Keď veliteľ chrámovej stráže a veľkňazi počuli tieto slová, boli v pomykove, čo sa to vlastne stalo.
Pridaj záložku 25 Tu ktosi prišiel a oznámil im: "Muži, ktorých ste vrhli do žalára, stoja v chráme a učia ľud."
 

Práve to zaznelo v televízii:

Požiadavku o vypustení vedúcej úlohy strany z ústavy predniesol ako prvý Kňažko v Štúdiu dialóg v piatok 24.11. Občianske fórum v Prahe túto požiadavku prednieslo až 27. alebo 28.11.
 

 

Moorfame, lahko sa odsudzuje. Knazi zili v specialnom ovzdusi, uzili si za socializmu svoje. Ked som za socializmu isla za jednym kanzom, ci by pre mna nemal bibliu, povedal ze nie a ja som na nom videla, ze so mnou chce co najskor skoncit rozhovor, nechcel sa so mnou rozpravat. Urazilo ma to, ale potom mi kamarat hovoril, ze dotycny mal velke problemy s STB, pretoze bol podozivy z ucasti na rozsirovani samizdatovej literatury. Vtedy napr. aj dovoz biblii bol trestny. Ten knaz naozaj pomahal disidentom, vzala si ho na musku StB, bol to starsi chorlavy pan a oni nanho vyvijali psychicky natlak, zastrasovali ho, nutili spolupracovat - nepodlahol, ale bol zlomeny a chory. A zrazu sa pred nim obajvi neznama dievicna, a chce bibliu!
Rovnako ked sme ako studenti chodili po dedinach - "agitkach" na vychodnom Slovensku, s najvacsim strachom sme sa stretli u grekokatolickeho knaza, na ktorom bolo vidno, ze sa strasne boji - aj o svoju rodinu.Proste duchovne kruhy boli zrejme vystavene mimoriadnemu tlaku - vacsiemu ako vsetci my ostatni. Ja mat zodpovednost za studentov teologie - neviem, ci by som riskovala mozne buduce nasledky. Sama za seba riskovat by som sa nebala, ale ine je vystavovat nebezpecenstvu ostatnych. Ved vieme, coho vsetkeho boli komunisti schopni
 

katolicky knaz ma celibat

nema rodinu a nema majetok..ma len svoj zivot...
 

 

A? Keby som bola pedagog na bohosloveckej fakulte a mala si vziat na svedomie osudy vsetkych tych mladych, tak fakt neviem, ako by som sa zachovala. Ved ake veci sa diali este nie davno pred reovluciou? Zavrazdeny a StB umuceny kaz - oznaceny ako obet nasilia, psychicke natlaky ...tiez nikto nemohol vediet, ci sa nezopakuju 50te roky - to sme naozaj nemohli vediet - no, neviem. Ako som napisala, nebala by som sa riskovat za seba,ale ak by som mala rozhodovat o ostatnych ... Mozno to nie je celkom statocny postoj, ale ja ho chapem
 

btw

moj vyrok bolo iba konstatovanie. faktom je, ze zatial co vsade inde uz frcala revolucia tak prave ti, ktorych existencia bola v priamom rozpore s marx. leninskou filozofiou a proklamovanym ateizmom, este stale zotrvavali v hlbokom socializme.
 

standy

skus si precitat skutky apostolov. Maju tito polomuzi vobec nieco spolocne s Pavlom z Tarzu? A potom nieco pis na ochranu "vyhradnych zastupcov na pravdu Boziu"!
DOdnes mi je cudne, preco ma ich sef (z RIma) tolko ochranky, nepriestrelne skla... zeby aj Jezis toto potreboval?
 

standy

je zjavne ze Bibliu si nezohnala dodnes. Pretoze netusis cim si presli zastupcovia Jezisa Krista, za akych sa tito polomuzi vydavaju. Podpisat alebo nepodpisat. Ako nizsie napisal Morfajny nemali co statit. Len zivot pre svojho Pana. AKo to urobila drviva väcsina aopstolov. Je zjavne ze tito ludkovia maju slabu vieru. To co robia Krestania v Cine, Vietname, moslimskych krajinach aj v takychto dobach hovori za vela. Mimochodom, v Cine Katolikom mozes byt kludne, len nie nejakych letniciarom, charizmatikom. To iste aj v moslimskych krajinach.
 

Fakt

Bohoslovci sa sli radit s eŠTeBákom ... zaujimave, ze je fakt, ze bolo normou podpisat sa.

V Poslednej dobe sa narodu podsuva jedna vec a to ze SOcializmus zvrhli farari disidenti. Too iste sa vnucuje aj Poliakom, hoci pravda je uplne niekde inde, tych odvazlivcom bolo zanedbatelne cislo, ako vidno aj z tohto blogu. Organizacia ktoerj je jedno s kym spolupracovat ci uz fasistickym rezimom, alebo s komunistickym - nema moralne pravo sa nazyvat nejakou moralnou autoritou, ako to tvrdi napriklad Vatikanska zmluva.
 
Hodnoť

Skutočne zaujímavé svedectvo.

1) "...Kňazský seminár nie je len internát. V minulosti svojim vnútorným poriadkom pripomínal v niektorých črtách kasárenský režim...."

2) "... V čase komunizmu bolo veľmi ťažké, ba aj nemožné rozlíšiť, čo z prísnych disciplinárnych prvkov je pre formáciu bohoslovcov naozaj prospešné, čo sú len prežitky zo starých čias, a čo dokonca je implantované komunistami, na zamedzenie prípadných "nevhodných a protisocialistických" aktivít mladíkov, nadšených zasvätiť, či aj obetovať svoj život pre Boha...." -

- tu by sa žiadalo porovnanie so súčasným vnútroseminárnym poriadkom a súčasnými disciplinárnymi prvkami ... :-)

3) "...Najväčším problémom však boli donášači z radov bohoslovcov. Takmer každý, čo bol prijatý, musel predtým absolvovať nátlak, aby podpísal spoluprácu. Niektorí aj podľahli...." -

- no to nesvedčí o dobrom a pevnom charaktere kňazov, či ? ... a podaktorí to prezentujú i na tomto fóre ;-)

4) "... Ja som mal napr. v ročníku spolužiaka, ktorý bol veľmi konfliktný. Prečo išiel do seminára, netuším. Mal tam aj staršieho bratranca, a nejaký jeho príbuzný bol kňazom. Svojimi kontaktmi na ŠTB sa vôbec netajil, práve naopak, mal pocit, že je nedotknuteľný. Ak s niekým prišiel do konfliktu, otvorene povedal, že sa postará, aby mal nepríjemnosti... ..." -

- no a toto je dôkaz o tzv. "prenasledovaní kňazov" komunistami ! "Tzv." preto, lebo to evidentne bolo vyrovnávanie si osobných účtov medzi "seminaristami" a neskôr i kňazmi samými.

5) "... Neviem, kto bol iniciátorom tejto demonštrácie. Avizovaných filozofov sme sa nedočkali. Niektorí špekulovali, že ich prísľub účasti bol vymyslený, aby sme si tak dodali odvahy, ..." -

- no toto nesvedčí o samostatnom myslení seminaristov - potrebovali "filozofov" :-), aby im povedali prečo vlastne demonštrujú.

6) "... A tak som skupinu demonštrujúcich bohoslovcov vyfotil od chrbta. ..." -

- no a toto zasa o čestnosti a ako moorfame správne poznamenala, naozaj sa zdá, že
"posledna basta socializmu bola bohoslovbecka fakulta" ...
 

 

mierne povedane, nepochopil si.
 

 

... no pochopení a nepochopení by sa dalo dlho diskutovať.

Napísal som svoje postrehy na prečítané, vrt. svojho názoru na prečítané.

Skús, prosím, buď tak láskavá, mi vysvetliť, čo môj starý a svetaskúsený mozog nepochopil, resp. zle pochopil.
 

 

Takýto komentár môže fakt napísať len ten, kto vôbec nevie, ako sa vtedy žilo.
Buď ste príliš mladý, alebo ste sedeli v teple klubovne SZM.
 

Vážený pán autor !

... ako sa vtedy žilo, viem lepšie ako Vy.

Ja som prežil celý svoj život vonku, nie zavretý v seminári.
... a počas "nežnej" som už vychovával deti ... a mohol by si byť - vekom - mojím synom ...:-)
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Věra Tepličková: My chceme Blahu! My chceme Blahu! My chceme Blahu! 7 633
 2. Miroslav Babič: Prepojenie Valla na dodávateľa predražených rúšok je veľmi nápadné 3 168
 3. Július Kovács: Obchodníci so smrťou oháňajúci sa národom a náboženstvom. 2 202
 4. Juraj Štubniak: Otázky na pána premiéra 1. 1 999
 5. Andrej Stančík: Svet už nikdy nebude taký, ako predtým 1 646
 6. Peter Kollega: Dnes som vstúpil do stoky zn. @LBlaha 1 226
 7. Tibor Ferko: Nepochopil som poďakovanie Kiskovi za blackout PS/Spolu 1 169
 8. Michal Šimečka: Kde sú tie európske rúška? 979
 9. Peter Kimlička: Dovoľte ešte raz o tom hlúpom blackoute 876
 10. Július Kovács: Acylpyrín alebo Viagra ? 740

Rebríčky článkov


 1. Viliam Majda: Bieda ŽSR
 2. Vladimír Hatara: Matovičov pokus "death free"
 3. Miroslav Sabol: Byť pripravený znamená aj poriadne dezinfikovať povrchy.
 4. Martin Fletcher: Poletíme? Živě ve verzi Rudolf plus dva – v pondělí 6. dubna v #kulturažije na Mall.tv
 5. Zuza Ferenczová: JEDNO BLEDOMODRÉ OKO / denník korona vírusu 11
 6. Roman Hutira: Zo Sydney sa presťahoval do Šaľe a je mu dobre!
 7. Jozef Kovalík: Mony Lyi
 8. Štefan Vidlár: Kritérium pravdy je prax
 9. Rastislav Hrušovský: Iracionalita ekonomiky, zaklad pandemie ľudstva?
 10. Daniel Macko: K čomu vláda potrebuje výpisy hovorov v boji proti koronavírusu?


Už ste čítali?