reklama

Ťažká voľba

Naša spoločnosť je chorá, to vidia takmer všetci - aj keď diagnózu, a teda aj spôsob liečby stanovujú značne odlišne. Svedčí to o zmätku hodnôt. A zlý volebný systém to ešte znásobuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

"A pán pochválil nepoctivého správcu, že si opatrne počínal. Lebo synovia tohto sveta sú voči sebe navzájom predvídavejší ako synovia svetla." (Lk 16, 8)
Tento záver Podobenstva o nepoctivom správcovi, ktorý (vyjadrené moderným slovníkom) vyznieva kontroverzne, mi prichádza opakovane na myseľ, keď sledujem názorový zmätok a vojnu ideológií v súvislosti s prebiehajúcimi prezidentskými voľbami.

Ježiš v tom podobenstve vyzdvihuje schopnosť predvídať - myslieť na budúcnosť. Odkaz tohto podobenstva je v tom, že kým "synovia tohto sveta" myslia na tú pozemskú budúcnosť - a sú aktívni v jej zabezpečení, čiže pragmatickí; tak "synovia svetla" majú myslieť aj na tú budúcnosť, ktorou je Božie kráľovstvo. Lenže tu práve nastáva problém: nielenže synovia svetla sú "nepredvídaví", ale zlyháva aj ten vzťah "voči sebe navzájom".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pravdivosť tohto podobenstva vidíme napríklad aj v súčasnej politike Slovenska: Kým prednedávnom "Radičovej zlepenec", postavený na istých ideových hodnotách, sa veľmi rýchlo rozpadol, lebo nie všetky idey členov "zlepenca" spájali, ba tých, čo ich oddeľovali, bolo viac; tak "Ficov zlepenec" napriek všetkým škandálom, korupcii, prepojeniam na mafiu a vraždám stále drží. A pevne - ako vidno, všetky koaličné spory sú len búrkou v šerbli. Čo ich drží pokope? Azda nejaké idey? Vyššie hodnoty? Či zbratanie slovenských nacionalistov s Maďarmi? Ťažko... Spája ich to, čo nepoctivého správcu s jeho koaličnými partnermi - po slovensky: prašule.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A tu prichádzame k vážnemu problému dnešných dní: koho voliť v prezidentských voľbách?
Kresťania ťaháme za kratší koniec... Synovia tohto sveta sú voči sebe predvídavejší, ako synovia svetla. Dokázali sa zjednotiť na jednej kandidátke. Synovia svetla nedokázali ponúknuť vhodného, všeobecne prijateľného kandidáta...
A bojím sa, že ak by ho aj ponúkli, jeho volebný výsledok by skončil fiaskom.

A tak sme teraz uprostred ideového zápasu o "kresťanského voliča".
Priaznivci liberálnych ideí majú svoju kandidátku.
Pragmatickí užívači súčasného systému ho majú tiež.
Teraz treba už len presvedčiť tých, čo v prvom kole volili "kresťana za zenitom", i tých čo volili mesiáša - čističa (s bičom v ruke), a aj tých čo si vybrali mesiánskeho najvyššieho sudcu.
Na jednej strane preto počúvame, že liberalizmus nie je v rozpore s kresťanskými hodnotami, ba práve naopak, dobrým kresťanom je práve ten, komu je liberalizmus blízky.
Na druhej strane je na nás apelované, že treba zastaviť ideové zlo, tým že podporíme druhú stranu - jedni hovoria o menšom zle, ďalší o jeho hlásení sa ku kresťanstvu (škoda, že bez skutkov, ktoré by tie slová potvrdzovali).

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Moje rozhodnutie - podľa môjho svedomia - je jednoznačné: Ani jeden z kandidátov neponúka to, čo by som mohol svojim voličským hlasom podporiť.
Obaja kandidáti síce sľubujú, každý svojím spôsobom, že budú na strane dobra. To podporím, ale až keď tie sľuby pretavia do skutkov. V tom podporím každého, kto sa napokon prezidentom stane. (Myslím, že podporovať človeka v náročnom úrade je viac, ako len dať mu hlas vo voľbách).

Vraj ak nebudem voliť, môj hlas sa pripočíta silnejšiemu kandidátovi!

Toto mi tvrdilo už niekoľko bojovníkov proti liberalizmu - agitátorov menšieho zla. Lenže nie je to pravda.
A ako je morálne neprijateľné voliť zlo, aj keď menšie, tak je neprijateľná aj zásada, že účel svätí prostriedky - v tomto prípade klamstvom bojovať proti liberalizmu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V prezidentských voľbách sa žiadne prepadnuté hlasy nikomu nepripočítajú.
Reálne sa spočíta, kto koľko hlasov dostal. A ten, čo ich má viac, vyhráva.

Iné je to v parlamentných voľbách. Tam má takéto tvrdenie čiastočne pravdu. Pretože do parlamentu získavajú hlasy politické strany pre svojich poslancov.
Keďže máme 150 poslancov, tak každé percento získaných hlasov je vlastne 1 a pol poslanca. Ak niektorá strana získa 20% - má 30 poslancov, ak získa 10% - má 15 poslancov.
Lenže je stanovená hranica, že strana sa do parlamentu dostane len vtedy, ak má aspoň 5%. Hlasy pre tie strany, ktoré mali menej percent prepadnú a ich poslanecké kreslá si rozdelia úspešnejšie strany v pomere, koľko ktorá dostala hlasov.
Ak by napríklad kandidovali tri strany a prvá získa 64%, druhá 32% a tretia 4%, tak tretia sa do parlamentu nedostane, pretože mala menej ako 5%. Lenže 4% = 6 poslancov. Tieto miesta si rozdelia úspešné strany: prvá dostane o štyroch a druhá o dvoch poslancov viac.
Ale takáto matematika neplatí pri prezidentských voľbách.

Nemusím sa teda báť (ne)voliť podľa svedomia, že by môj hlas pripočítali niektorému z kandidátov. Mám právo sa výberu spomedzi dvoch kandidátov aj zdržať.

Nevoliť, alebo vhodiť prázdny lístok?

Prakticky je jedno či nepôjdem voliť, alebo vhodím prázdny lístok. Na výsledky volieb to má rovnaký vplyv.

Avšak treba si uvedomiť, že okrem priameho výsledku volieb - ktorým je novozvolený prezident; pri voľbách sa hodnotí aj volebná účasť - čiže koľko ľudí prejaví záujem rozhodovať o budúcnosti našej spoločnosti. A z tohto hľadiska nejsť voliť vyvoláva dojem nezáujmu, ignorancie.
Prázdny lístok vyjadruje záujem o veci verejné, ale voľbou tretej možnosti - zdržaním sa. Aj to je možnosť voľby v demokracii.

Vhodiť prázdny lístok, alebo preškrtnúť?

V podstate je jedno, či lístok vhodím do urny čistý, oboch kandidátov prečiarknem, alebo oboch zakrúžkujem. V každom prípade je môj hlas neplatný, nedostane ho ani jeden z kandidátov (ale moja účasť vo voľbách sa započítava).

Z praktického hľadiska však odporúčam nevhadzovať čistý lístok, ale ho preškrtnutím znehodnotiť. Aby azda nejaký člen komisie, ktorý bude hlasy počítať, neprišiel do pokušenia na môj lístok doplniť krúžok pre niektorého z kandidátov.

Marian Vojtko

Marian Vojtko

Bloger 
  • Počet článkov:  289
  •  | 
  • Páči sa:  196x

Keď bolo PMD 85 hitom, uchvátili ma počítače. Na istý čas sa mi stali profesiou... Napokon ma však uchvátil Niekto iný. Zoznam autorových rubrík:  Zo životaSvet v ktorom žijemedumkyKocúrkovo SRslovenčinaCirkev v súčasnostifinancovanie cirkviModlitbyŽivot KristaDejiny CirkviKristus a myZaujimavosti o svätých a cirkvMyjavaSpomienkyXXXLNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu