Z politika nezávislý sudca???

Autor: Marian Vojtko | 7.1.2019 o 20:24 | (upravené 8.1.2019 o 10:59) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  211x

V demokratickej krajine má byť súdna moc nezávislá. Nielen vo vzťahu k iným štátnym inštitúciám. Aj samotní sudcovia majú byť nezávislí. Preto požívajú rôzne benefity - finančné, spoločenský status, imunita, nedotknuteľnosť...

Máme však smutné skúsenosti. Nielenže nezávislosť sudcov je neistá (či už voči politikom, ale aj finančným oligarchom, ba aj mafiánom), ale aj sudcovské posty na Najvyššom i Ústavnom súde sa stávajú lukratívnym korytom pre skrachovaných politikov.
A máme aj stále živú skúsenosť, keď skrachovaný politik stále politikárči na Najvyššom súde...

Som v tejto oblasti síce absolútny laik, ale myslím si, že by pomohli ten náš augiášov chliev prečistiť dve pravidlá:

1. Aktívny politik z vysokého postu (prezident, predseda a podpredseda vlády, minister, štátny tajomník, poslanec NRSR, člen celoštátneho alebo regionálneho predsedníctva politickej strany) by mohol kandidovať na sudcu Ústavného a Najvyššieho súdu, alebo predsedu iného súdu až po uplynutí PIATICH rokov od ukončenia politickej činnosti na danom poste.

2. Politik, ktorý sa v rámci svojich politických aktivít verejne vyjadroval v rozpore s Ústavou SR, alebo sa podieľal na vytvorení alebo prijatí zákona, ktorý následne Ústavný súd zrušil, sa môže uchádzať o post sudcu až potom, keď sudcovská rada posúdi jeho odbornú spôsobilosť. Ak by sa uchádzal o post sudcu Ústavného alebo Najvyššieho súdu, jeho odbornú spôsobilosť posúdi Ústavný súd.

Čo na to poviete, páni poslanci? Pustíte do toho chlieva trochu čistej vody?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.


Už ste čítali?