Vodičom autobusu bez autoškoly?

Autor: Marian Vojtko | 30.5.2014 o 13:35 | (upravené 30.5.2014 o 13:52) Karma článku: 3,45 | Prečítané:  502x

Aj keď aktuálne schválené zmeny vo volebných pravidlách sú skôr len kozmetické, a politici si pri úpravách do svojho partokratického systému volieb nezasiahli, predsa len niektoré úpravy sú prospešné. Nechápem však, prečo v prípade požiadavky na vzdelanie starostov niektorí škrípu zubami, ba sú takí, čo kričia o protiústavnosti.

Vraj k volenej funkcii má ústavou zaručený prístup každý - a tak požiadavka stredoškolského vzdelania je proti ústave.
Sú však aj iné obmedzenia, ktoré bránia kandidovať na post starostu - napríklad vek, trestné stíhanie... Tie nie sú protiústavné?
A čo tak človek pozbavený svojprávnosti - aj ten má podľa ústavy garantované právo uchádzať sa o volenú funkciu? Veď je demokracia...

Funkcia starostu či primátora nie je len zastupiteľská, ale aj výkonná.
Isté vzdelanie starosta nepotrebuje len k tomu, aby vedel prečítať sľub pri preberaní funkcie, ale aby vedel spravovať to, čo sa mu úradom zveruje.
Občania mu zverujú správu materiálnych i nemateriálnych hodnôt svojej obce / mesta.
A aby ich vedel spravovať, musí mať k tomu predsa isté predpoklady...
V tom je rozdiel medzi starostom a členom zastupiteľstva - tak ako to naznačujem v nadpise článku:
Každý má právo využívať dopravné prostriedky. Ak by sme niekomu zakázali chodiť po ulici, či nastúpiť do autobusu, je to určite diskriminácia.
Je však diskrimináciou, ak k použitiu motorového vozidla sa vyžaduje vodičský preukaz - čiže absolvovanie autoškoly a následné skúšky?
A čo tak šofér autobusu? Nastúpili by ste do aurobusu, ktorý by na základe ústavného práva šoféroval človek, ktorý nerozozná plyn od brzdy a dopravné predpisy sú pre neho španielskou dedinou?

Posledné štyri roky boli vo viacerých obciach občania prinútení "viesť sa v autobuse", vedeným takýmto "šoférom". Je správne, že aspoň v tomto nová zákonná úprava urobí poriadok.

Od starostu sa však po novom nežiada, aby bol ústavným právnikom, ani renomovaným manažérom, ani PhD. nepotrebuje, ba ani maturitu. To požadované vzdelanie je naozaj minimum k tomu, aby mohol riadne vykonávať úlohy spojené s funkciu, o ktorú má záujem.

Politik-právnik pán Lipšic považuje toto upretie práv kandidovať na starostu analfabetom za nedemokratické. Čo je však demokracia?
Nebol tento zákon demokraticky odhlasovaný v parlamente demokraticky zvolenými poslancami?

Čo je teda demokratické, a čo nie je?

W. Churchill sa vraj vyjadril, že demokracia nie je dobrý spoločenský systém, ale lepší, žiaľ, nemáme.

Pri každom rozhodovaní by teda mal víťaziť zdravý rozum nad politikárčením, či nad dodržiavaním akýchsi umelých pravidiel. Vždy by sme mali uvažovať, čo je pre skutočné dobro, a čo nie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin si za prezidenta trúfa, no k petícii sa nehlási

Občiansky kandidát na prezidenta potrebuje 15-tisíc podpisov. Bývalý šéf Najvyššieho súdu hovorí, že masovejšia podpora by ho do volieb posmelila.

KOMENTÁRE

Harabin je šašo, nebezpečný bude Kotleba

Kotleba nemá čo prehrať, s hanbou neodíde, môže len oživiť svoj kapitál.

ŠPORT

Šatan a Ramsay spravili to, na čo ich predchodcovia nemali guráž

Na olympiádu nepôjdu známe mená a ani jeden hráč Slovana. Je to správne?


Už ste čítali?