Tri razy za deň ma šokovala "profesionalita" TA3

Autor: Marian Vojtko | 25.2.2014 o 6:50 | Karma článku: 9,95 | Prečítané:  684x

Vo svete sú spravodajské televízie považované za zdroj objektívnych a hodnoverných informácií. Ich profesionalita býva na dosť vysokej úrovni. Kedysi sa o to usilovala i slovenská TA3. Čo z toho však zostalo? Túto otázku som si položil po tom, ako som mal včera nejaký čas pustenú túto "stanicu". Tri razy mi doslova vyrazili dych. Akoby sa snažili natlačiť niekomu kostlivca do skrine...

Pustil som si televíziu ako zvukovú kulisu pri monotónnejšej práci. Práve tam prebiehal rozhovor s eurokomisárom Šefčovičom na tému Ukrajiny.
Zrazu mi jeho slová akosi nehrajú: Zdôrazňuje nutnosť rešpektovania prezidenta Janukoviča zo strany Európskej únie.
Neverím vlastným ušiam! Niekoľko dní, čo je na úteku; dva dni po jeho zvrhnutí; deň po vymenovaní dočasného prezidenta Turčynova a niekoľko hodín po obžalovaní Janukoviča z vážnych zločinov!
A EÚ ho ide naďalej rešpektovať?!
Až keď relácia končila som pochopil, že je to repríza.
A20.jpgRelácia "V politike" je vysielaná v nedeľu predpoludním a v pondelok ju reprízujú.
LENŽE...
Asi bol rozhovor s eurokomisárom predkrútený (a to asi dosť dopredu), takže v čase nakrúcania pán eurokomisár ešte netušil, že Janukoviča zvrhnú, vyhlásia prezidentské voľby na máj a vymenujú dočasného prezidenta.
V čase vysielania premiéry relácie boli vysielané názory už neaktuálne -  Janukovyč bol už vyše 24 hodín zosadený a niekoľko hodín už mala Ukrajina nového dočasného prezidenta. Vysielanie rozhovoru v pôvodnom znení už teda nemalo ísť do vysielania, čo by mali profesionáli okamžite riešiť a reláciu bleskovo prepracovať.
No, bol však víkend, tak asi redaktori, hlásatelia, technickí pracovníci neboli k dispozícii k aktualizácii relácie.
A odvyselanie reprízy v pondelok? To už mali radšej pustiť "hrající se koťata", než takéto spravodajské babráctvo, keď Európskej únii vtláčajú do skrine kostlivca vysielaním informácie, že EÚ stále rešpektuje prezidenta Janukovyča.

Repríza tejto vrcholne neaktuálnej relácie skončila a vysielanie pokračovalo aktuálnou témou - prezidentskými voľbami. Aktuálna téma, ale neaktuálna informácia: Pred predošlými voľbami biskup Baláž prirovnal kandidátku na prezidentský úrad Radičovú k Hitlerovi.
Je toto naozaj to podstatné téma pred súčasnými voľbami?
Pred piatimi rokmi táto kauza naozaj silne rezonovala v médiách. Zarezonovala aj emotívna reakcia pani Radičovej. (Neskôr sme si na tento jej "ženský" prvok v politike zvykli, lebo ho ako premiérka pomerne často používala, keď sa koaliční partneri nevedeli takmer na ničom zhodnúť.)
Márne sa biskup Baláž ohradzoval, že on ju k Hitlerovi neprirovnal; zbytočne sa snažila jeho hovorkyňa dostať do "objektívnych" médií nejaké stanovisko; zverejnenie nahrávky predmetnej biskupovej kázne Tlačovou kanceláriou KBS nikoho nezaujímalo...
balaz.pngAž napokon prijatie pozvania pani Radičovou od biskupa Baláža a vysvetlenie toho, čo vlastne v kázni povedal, malo prinesť svetlo pravdy do tejto aféry.
Pani Radičová pochopila, že biskup o nej vôbec nehovoril; nieto, že by ju prirovnával k Hitlerovi. Pochopila, že biskup vysvetľoval, prečo morálka nemôže byť založená na spoločenskej dohode (tento názor bol jediným, čo pani Radičovú spájalo s biskupovou kázňou, ju tam vôbec nespomenul). A biskup v kázni spomenul Hitlera a Stalina ako príklad, ako sa môže zvrhnúť morálka na takomto nesprávnom základe.
Pani Radičová pochopila, že to, čo jej ponúkli médiá o biskupovej kázni bolo riadne prekrútené. A tak stretnutie skončilo spoločným komuniké, v ktorom pani Radičová potvrdila, že medzi ňou a biskupom nie je žiadny spor.
Svoj postoj pani Radičová vyjadrila aj po správe o smrti biskupa Baláža: "Veľkosť osobnosti a vysoké morálne kvality potvrdzoval v období komunistického režimu, keď mu režim na istý čas nedovolil oficiálne vykonávať kňazské povolanie, ako aj v čase mečiarizmu, keď sa ako biskup postavil na obranu princípov slobody a demokracie, za čo bol vtedajšou mocou otvorene znevažovaný...
Moje osobné stretnutia s biskupom Rudolfom Balážom boli vždy v duchu úcty a otvoreného dialógu a natrvalo mi zostanú v pamäti ako svedectvo skutočnej osobnosti."
Škoda, že to, čo pani Radičová pochopila okamžite, pracovníci TA3 nedokážu pochopiť asi nikdy...
Komu však tlačí TA3 tohto kostlivca do skrine v tomto prípade? Biskup je už mŕtvy. Žeby pani Radičovej? Alebo... (viď kostlivec č. 3)

Ešte som sa nestihol spamätať z predošlého šoku a TA3 mi pripravila ďalší: Biskupi sa snažia pred voľbami ovplyvniť veriacich pastierským listom, kde píšu koho treba voliť.
Čudujem sa - o žiadnom pastierskom liste informáciu nemám...
ta3.jpgPotom sa však redaktori začali trochu zamotávať: Nielenže už dlhšiu dobu biskupi pastierske listy k voľbám nevydali, ale asi ani k týmto prezidentským voľbám nič nenapíšu. (To je ale nepríjemné!)
Dokonca im to potvrdil aj arcibiskup Zvolenský, že pastiersky list k voľbám nebude, ale biskupi pripravujú modlitby za nového prezidenta.
No čo už?! Biskupi to síce spravodajcom skomplikovali, ale čo by to bolo za investigatívneho žurnalistu, aby sa nevynašiel v každej situácii?
A tak predsa sa nakoniec dozvedám, že biskupi síce veriacim pred voľbami nepovedia, koho majú voliť; ale veď oni sa už k tomu vyjadrili v decembrovom "kontroverznom" pastierskom liste, kde upozornili, že veriaci nemajú podporovať vo voľbách tých, ktorí sú za kultúru smrti. (Len zabudli na TA3 pridať vysvetlenie, že ktorí z prezidentských kadidátov to majú byť.)
V tomto prípade je nad slnko jasnejšie, komu sa TA3 pokúša toho kostlivca do skrine natlačiť.

Je potešiteľné a povzbudzujúce, že verejnú mienku na našom drahom (myslím citovo, nie finančne) Slovensku formujú takí kvalitní a profesionálni žurnalisti, akými disponuje táto spravodajská televízia.
(Aby neprišlo k nedorozumeniu: Táto posledná veta je ironická.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?