Ako to bolo s manželstvom Jozefa a Márie?

Autor: Marian Vojtko | 6.1.2014 o 22:25 | Karma článku: 8,34 | Prečítané:  1049x

Čo urobil kráľ Herodes? Kedy slávia pravoslávni kresťania Vianoce? Nápad denníka Sme zverejňovať na svojej web-stránke online testy z rôznych tématických oblastí sa mi veľmi páči. Je to zábavné i poučné. Často otázka zaskočí a správna odpoveď prekvapí... Ale malo by to byť z dôvodu, že zistím, čo všetko neviem. Horšie je, ak je to pre chybné údaje v teste. Toto sa stalo aj vo vianočnom teste. Hoci nám už pomaly vianočné obdobie končí (a pravoslávnym začína), chcem niektoré tvrdenia uviesť na správnu mieru, i keď mnohé upozornenia na chyby sa už objavili v záplave diskusných príspevkov pod článkom.

Santa Claus
Čo sa týka Santa Clausa, na toho zrovna odborník nie som. Neviem koľko sobov má v záprahu, a či Rudolf je vpredu a či vzadu.
Čo však viem, je jeho pôvod. Postavička Santa Clausa je typickým produktom amerického synkretizmu a následného využitia v biznise. S Veľkou Britániou nemá nič spoločné, bol tam komerčne exportovaný, rovnako ako na Slovensko i do iných krajín Európy.santa.jpg
Vznik amerického Santa Clausa môžeme datovať do r. 1822 a zrodil sa z vianočnej básničky pre deti, ktorú napísal newyorský profesor Clement Clark Moore. Zo svätého Mikuláša v nej spravil lesného mužíka, ktorý na Vianoce vlezie cez komín do domu a deťom dá odmenu do pančušiek, ktoré si sušia pri krbe. (Takto zpotvoriť sv. Mikuláša sa nepodarilo ani komunistom!) Neskôr sa Santa z lesného mužíka pretransforoval na bruškatého dedka v červenom kabáte, a napokon zahviezdil v reklame na Coca Colu.

Autorka testu vytušila správne, že s pôvodnom Santa Clausa majú niečo Holanďania. Práve oni totiž úctu k sv. Mikulášovi priniesli do New Yorku. Keď založili toto mesto (vtedy sa volalo Nový Amsterdam), zvolili za jeho patróna práve sv. Mikuláša a v centre mesta mu postavili veľkú sochu.Sinterklaas.jpg
Avšak holandská tradícia neprivádza sv. Mikuláša (Santu Clausa, presnejšie Sinterklaasa) odkiaľsi z Laponska, ako tvrdí vraj správna odpoveď v teste, ale zo Španielska. Odtiaľ si so sebou sv. Mikuláš privádza do Holandska aj černoška, ktorý rozdáva sladkosti za odmenu deťom, ktoré pripravili seno pre koňa, na ktorom sa sv. Mikuláš prepravuje po Holandsku.
Práve v uplynulom roku mal holandský sv. Mikuláš vážny problém kvôli svojmu černošskému sprievodcovi. Ľudskoprávni a antidikriminační aktivisti ho obžalovali z rasizmu... (no commment!)

Prejdime však k samotným Vianociam.

Kedy slávime Vianoce?
Takto formulovaná otázka v teste by sa zdala príliš jednoduchá. Avšak s možnosťami výberu
A) 23. decembra
B) 24. decembra
C) 25. decembra
by asi väčšina nesprávne zvolila možnosť B). Veď 24. decembrom to hýri aj v diskusii k článku.
Deťom na náboženstve bežne vysvetľujem, že darčeky síce dostávajú 24. decembra, ale Vianoce - narodenie Pána Ježiša slávime 25. decembra.
Štedrý deň ešte patrí do adventného obdobia.
Sú ľudia, ktorí keď sa po vianočnom folklóre vrátia z polnočnej domov, poznamenajú: "A máme po Vianociach!" A pritom Vianoce vtedy ešte len začínajú...rodina.jpg
Noc na 25. decembra je čas, kedy narodenie Krista začíname sláviť.

Pôvodne nový deň začínal západom slnka. Až v stredoveku nemecká precíznosť presadila nový spôsob rátania času. Západ slnka totiž nemá pevný čas, posúva sa. To spôsobovalo problémy pri rátaní hodín dňa. A tak, najprv v Nemecku, a postupne i v ďalších krajinách sa deň začal počítať od polnoci.

Tak sa nočná omša narodenia Pána musela posunúť až na polnoc. A keďže 24. december bol dňom pôstu, i štedrovečerné jedlo bolo pôstne, čo zostalo tradíciou doteraz: ryba, makové bobálky/pupáky; šošovicová polievka alebo kapustnica s hubami a sušenými slivkami (bez mäsa či klobások!)...

Test však obsahuje otázku: Kedy oslavujú Vianoce pravoslávni kresťania?
Ako správna je označená odpoveď "6. januára". Lenže v skutočnosti je to 7. januára.
Pravoslávni kresťania sa riadia podľa juliánskeho kalendára. Ten sa oproti nášmu oneskoruje o 13 dní, takže Vianoce - narodenie Krista podľa neho pripadá na 7. január.
6. januára majú pravoslávni Štedrý večer. Takže so 6. januárom by bolo akceptovateľné znenie otázky: "Kedy začínajú sláviť Vianoce pravoslávni kresťania?"


Problémom testu bolo aj správne čerpanie informácií z Biblie.

Herodesovo vraždenie
Test sa pýta, aký príkaz dal kráľ, keď sa dozvedel o narodení "židovského kráľa". Odpoveď: "povraždiť všetky novorodeniatka", obsahuje dve nesprávne informácie.
1. Herodes nedal povraždiť všetky deti, ale len chlapcov. Dievčatá ho nezaujímali.
2. Povraždiť prikázal všetkých chlapcov až do dvoch rokov, a teda nie len novorodenatka.

Boli Jozef a Mária manželia?
Podľa vyhodnotenia testu, správnou odpoveďou má byť, že boli zasnúbení.
Mnohí v diskusii upozornili, že v skutočnosti boli manželia.

Autorku testu asi pomýlil text Matúšovho evanjelia (1,9): Jeho matka Mária bola zasnúbená s Jozefom. Ale skôr, ako by boli začali spolu bývať, ukázalo sa, že počala z Ducha Svätého.

Lenže ďalej (verš 20 a 24) sa píše: (Jozefovi) zjavil sa mu vo sne Pánov anjel a povedal: Jozef, syn Dávidov, neboj sa prijať Máriu, svoju manželku... Keď sa Jozef prebudil, urobil, ako mu prikázal Pánov anjel, a prijal svoju manželku.
A tiež Lukášovo evanjelium (2,4-5) jasne uvádza:
Vybral sa aj Jozef z galilejského mesta Nazaret do Judey, ... aby sa dal zapísať s Máriou, svojou manželkou, ktorá bola v požehnanom stave.

03-Maria_e_Giuseppe.jpgČiže v čase počatia boli Jozef a Mária zasnúbení, ešte spolu nebývali. Potom Jozef Máriu prijal k sebe a tak v čase Ježišovho narodenia už boli oficiálne manželmi.

Istý diskutér vyjadril svoj dojem, že v slovenskom preklade Mt 1,20 je chyba.
Že správne by malo byť:
Jozef, syn Dávidov, neboj sa prijať Máriu za svoju manželku...
Nie. Preklad je správny.
Ako to tiež čiastočne v diskusii zaznelo, židovská prax uzatvárania manželstva bola vtedy iná, ako je dnes. (A tiež odlišná od dnešnej židovskej.)

Pojmy zasnúbenie a svadba majú v biblickej terminológii iný význam, než im dávame dnes.
Zasnúbenie: Konalo sa v dome rodičov nevesty. Ženích uzavrel s nevestou (resp. s jej otcom; prípadne otcovia snúbencov) písomnú manželskú zmluvu, čo bolo sprevádzané menšou rodinnou slávnosťou. Zároveň ženích za nevestu zaplatil jej otcovi mohar (cenu nevesty) a tá sa stávala od tej chvíle jeho vlastníctvom.
Čiže zásnubami sa už stávali právne manželmi, ale nevesta zostávava ešte v dome svojho otca.
Povinnosťou ženícha bolo pripraviť bývanie pre novú rodinu.
Svadba: Keď bolo všetko pripravené na spoločné bývanie mladých manželov (zvyčajne v dome rodiny ženícha), prišlo k svadobnej slávnosti, ktorej najdôležitejšou časťou bol hneď v úvode sprievod, keď si ženích priviedol nevestu z domu jej otca do svojho domu. Tam potom prebiehala svadobná hostina a zábava - trvajúca týždeň.

Preto, keď už boli Jozef a Mária zasnúbení, boli právne manželmi, ale ešte spolu nebývali.
Keď Jozef, povzbudený vo sne anjelom, prijal svoju manželku, znamená to, že ju priviedol do svojho domu a začali spolu bývať. Ale nepoznal ju (Mt 1,25) - hoci spolu bývali v jednej domácnosti, intímne ako manželia nežili. (Výraz poznať ženu znamená v biblickej terminológii manželský pohlavný styk.)


Na záver:
Prajem autorke testu, aby sa nedostatkami nenechala odradiť. Je fajn zabaviť sa takýmto testom, len odporúčam trochu viac sa zamerať na overenie si správnosti údajov.

Všetkým prajem príjemný a veselý fašiang
a pravoslávnym veriacim: Christos raždajetsja! Slavite jeho!
rozdestvo.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?