Keď tomu nerozumiem, ešte to nemusí byť nesprávne

Autor: Marian Vojtko | 17.9.2013 o 23:45 | (upravené 18.9.2013 o 0:43) Karma článku: 10,80 | Prečítané:  586x

"Kauza Bezák" traumatizuje slovenskú spoločnosť i samotných veriacich už vyše roka. Sekulárne médiá i rôzni "aktivisti" ju stále živia (a sa z nej živia). Katolikofobici a katolikobijci v nej našli vhodnú príležitosť kopnúť si do cirkvi, biskupov, pápeža... Nepraktizujúci katolíci si v nej našli ospravedlnenie svojho spôsobu života a tzv. "plniči" náboženskej povinnosti dôvod, prečo nejsť do kostola a nedať na cirkev už ani cent... Ale aj úprimne veriaci sú často zmätení a nevedia si vytvoriť jasný názor.

Rovnako i ja som zo začiatku nevedel, čo si o tom celom myslieť.
Vďaka osobným skúsenostiam, znalostiam, ako veci v riadení cirkvi fungujú, i o pomeroch v Trnavskej arcidiecéze, sa mi pomaly začali viaceré súvislosti ozrejmovať. Veľmi mi v tom pomohli aj výroky samého pána arcibiskupa Bezáka, ktorý v rozhovoroch pre médiá v novembri a decembri minulého roku prezradil možno viac, než vlastne chcel.

Jedna vec mi však stále nebola jasná. A v tomto som dával jednoznačne za pravdu Mons. Bezákovi: Ako to, že nedostal písomný dekrét o svojom odvolaní, podpísaný pápežom Benediktom XVI., prípadne kardinálom Ouelletom, prefektom Kongregácie pre biskupov? Je možné, aby také vážne rozhodnutie, ako je odvolanie arcibiskupa, sa riešilo prostredníctvom trojriadkového oznamu v talianskom denníku?
Toto ma naozaj zneisťovalo.

Na druhej strane, ak neobdržal žiadny relevantný dokument, potvrdzujúci jeho odvolanie, prečo v júli 2012 odovzdal vedenie Trnavskej arcidiecézy Mons. Oroschovi ako novému administrátorovi diecézy? Mal zotrvať v úrade, kým si nebude odvolaním naozaj istý.

Kauza "Bezák" vyprodukovala na Slovensku množstvo cirkevných analytikov a nezávislých odborníkov na cirkev. Takmer každé médium takýmito "odborníkmi" disponuje.
Ja mám síce 4 semestre, diplomovku i štátnicu z cirkevného práva, ale za odborníka by som sa teda v žiadnom prípade nepasoval, i keď sa cirkevnému právu v praxi bežne venujem.
V tejto otázke som naozaj nemal vôbec jasno.

Po vymenovaní nového trnavského arcibiskupa v lete tohto roku Mons. Bezák znovu upozornil, že stále neobdržal dekrét o odvolaní: "Kým nedostanem oficiálny dekrét o mojom odvolaní, ktorý podľa všetkého mal podpísať pápež Benedikt, nemôžem začať novú etapu môjho života."

Novomenovaný trnavský arcibiskup Mons. Orosch na to reagoval vetou údivu: "To je nonsens, že by Svätý Otec napísal slávnostný odvolávajúci dekrét. To nejestvuje."

Slávnostný byť nemusel - pomyslel som si - ale nejaký by predsa len mal byť.
Alebo, žeby predsa bol?

 

Dnes som zobral do rúk Župný magazín Trnavského samosprávneho kraja, vydaný 6.9.2013, kde som sa v článku Trnava má nového arcbiskupa dočítal: "2. júla 2012 pápež Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Súčasne dekrétom Kongregácie pre biskupov menoval a ustanovil za apoštolského administrátora Trnavskej arcidiecézy sede vacante Jána Oroscha..."

Tak dekrét teda skutočne existuje!
Je to dekrét, ktorý obdržal menovaný administrátor arcidiecézy, ale tiež aj odvolaný arcibiskup - práve na jeho základe odovzdal vedenie arcidiecézy biskupovi Oroschovi.

Vo svetle tohto faktu je pochopiteľný Oroschov údiv o "slávnostnom odvolacom dekréte", ako reakcia na Bezákovo tvrdenie, že stále neobdržal dekrét o odvolaní.

 

Niekto, neznalý cirkevnej administratívnej praxe, môže namietnuť: Ale ten dekrét menuje biskupa Oroscha za administrátora, avšak neodvoláva arcibiskupa Bezáka.

Z právneho hľadiska práve menovanie administrátora je potvrdením avízovaného odvolania arcibikupa z úradu. Aj keby to bolo len implicitne, ale predpokladám, že je to v dekréte aj explicitne uvedené.

Presne takýto administratívno-právny úkon som zažil aj ja. Krátko po mojom nástupe na myjavskú faru ma arcibiskup Sokol dekrétom poveril spravovaním "excurendo" aj farnosti v Sobotišti. Keďže som videl, že je nad moje sily spravovať dokopy 5 kostolov, upozornil som pána arcibiskupa na tento problém.
Vzápätí prišiel menovací dekrét dekanovi-farárovi v Senici, ktorým bol od nasledujúceho mesiaca poverený správou farnosti v Sobotišti. V ňom bolo uvedené, že správu farnosti má prevziať odo mňa. Ten istý dekrét som na vedomie dostal aj ja. Pre mňa znamenal odvolanie z tejto úlohy. Žiaden ďalší odvolací dekrét som nedostal, ani nečakal.

 

Teraz už v tom mám jasno, a tieň neistoty, ktorý sa ma držal, v súvislosti s odvolaním arcibiskupa Bezáka, sa rozplynul.

Z celého však vyplýva, že v tomto smere je na škodu, že niektoré veci sa nedostatočne vysvetľujú. I tu platí, že mnohé nedorozumenia a spory pramenia z nedostatočnej komunikácie.
Aj tu sa ukazuje, aké je potrebné, aby cirkev mala odborníkov, ktorí sa na jednej strane budú vedieť dobre orientovať v rôznych oblastiach cirkevnej problematiky, a na druhej strane to budú vedieť dobre odkomunikovať verejnosti.
Lebo odborníka ani nenapadne, že bežný človek nerozumie niečomu, čo sa jemu zdá samozrejmé.
Je to, ako keď napríklad profesora žurnalistiky ani nenapadne, že komusi nemusí byť jasné, že Trnava sa píše s veľkým "T". On predpokladá, že jeho študenti to vedia.
Oni (snáď) hej, ale ak má doma syna prváčika, ten to vedieť asi nebude.

 

Zrovna dnes v rímskokatolíckej cirkvi slávime spomienku na svätého biskupa Róberta Belarmína. V dnešnej liturgii sme sa modlili:
Večný Bože, svätého biskupa Róberta si obdaril vynikajúcou učenosťou a nezlomnou odvahou, aby bránil vieru tvojej Cirkvi; na jeho orodovanie pomáhaj svojmu ľudu zachovať si neporušenú vieru a dosvedčovať ju v každodennom živote. Skrze Krista, nášho Pána. Amen.

Pane daj, nech na príhovor a podľa vzoru svojho nebeského patróna sv. Róberta Belarmína i náš otec arcibiskup Róbert Bezák nájde svoje miesto v službe Cirkvi pre dobro veriacich. Nech sa s pokorou, vlastnou Božiemu služobníkovi, usiluje o upokojenie napätia, ktoré sa pre neho rozšírilo po Slovensku, a nech nájde radosť a osobné naplnenie v tom, že bude môcť približovať srdciam ľudí jedine Krista, Spasiteľa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?