Objektivita v spravodajstve je neznáma veličina

Autor: Marian Vojtko | 29.7.2013 o 9:45 | Karma článku: 11,48 | Prečítané:  433x

Podanie sťažnosti na Radu pre vysielanie a retransmisiu kvôli reportáži v spravodajstve TV Markíza 28.7.2013 o financovaní cirkvi

TV Markíza sa včera v hlavnom spravodajstve o 19.00 znovu obula do témy financovania cirkvi. Viackrát v rámci tejto reportáže zaznelo, že nikto nevie a ani politikov nezaujíma, ako cirkev nakladá s peniazmi. A pritom občania majú právo vedieť, ako sa nakladá s peniazmi z ich daní, keďže cirkev je z nich platená.

Redaktori však bulvárnym spôsobom spojili dve rozličné témy, a tak zavádzali.
Jedna vec je totiž príspevok štátu na činnosť cirkví - to sú tie peniaze z daní občanov - a tieto si štát veľmi dobre kontroluje a stráží.
Druhá vec je, a tam môžu vznikať problémy a neprehľadnosť, finančné dary, ktoré cirkevné inštitúcie prijímajú. To však s daňami od občanov nemá vôbec nič spoločné.
V tomto teda spravodajstvo Markízy zavádzalo a zbytočne vyvoláva negatívne emócie divákov voči cirkevným inštitúciám.

Pritom ako farár každý rok podávam riadne daňové priznanie za svoju farnosť, odvádzam predpísané dane, a daňovému úradu taktiež každoročne odovzdávam "Výkaz o príjmoch a výdavkoch" a "Výkaz o majetku a záväzkoch". A presne tak isto to robí každá cirkevná inštitúcia s právnou subjektivitou.

Prečo teda tvrdia, že štát nemá prehľad o tom ako cirkev narába s financiami?
Pripadá mi to, ako novodobý hon na čarodejnice.

Do inkriminovanej reportáže znovu Markíza primiešala i kauzu bývalého arcibiskupa Bezáka, pričom tvrdili, že tá kauza začala podaním trestného oznámenia audítorkou na predošlé vedenie arcidiecézy. Ani to však nie je pravda. Tým kauza vôbec nezačala, pretože audítorka podala trestné oznámenie 4.7.2012, kým arcibiskup Bezák bol odvolaný už 2.7.2012.
Keď sa už tejto témy "investigatívni" novinári dotkli, prečo neskúmajú fakt, že audítorka svoju prácu v Trnavskej arcidiecéze ukončila už dva roky predtým, a ak vtedy zistila podozrenie z trestného činu, mala dať trestné oznámenie okamžite, a nie s dvojročným meškaním. To však, ku podivu, novinárov nezaujíma.

Žiaľ, citlivú tému financovania cirkví takto Markíza zneužíva k tomu, aby zaplnila vysielací čas spravodajstva v "uhorkovej" sezóne. Žiaľ objektivita tam chýba.
Práve naopak, subjektívnym a emocionálne ladeným (dane občanov) podaním cielene vyvolávajú negatívne nálady voči cirkvi.
A proti tomu som nútený sa ozvať a žiadať patričnú nápravu i postih, aby si aj spravodajcovia uvedomili svoju zodpovednosť a dôsledky svojho nečestného konania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?