Aby aj štát bol sýty, aj nedeľa celá

Autor: Marian Vojtko | 28.10.2012 o 20:30 | (upravené 28.10.2012 o 21:03) Karma článku: 9,08 | Prečítané:  395x

Keď som začiatkom 90-tych rokov prechádzal Obchodnou ulicou, nechápal som zmysel plagátov vo výkladoch viacerých obchodov: "Nedeľný predaj - 5% zľava"; "Pri nákupe v nedeľu dostanete 10 percentnú zľavu"; "Nedeľná zľava: 20%"... Aký to malo zmysel, investovať (lebo zľava je zo strany obchodníka investícia) do toho, aby sa ľudia naučili v nedeľu chodiť do obchodu? Ekonomický dôvod som žiaden nevedel nájsť, skôr ideologický... "Obchodný dom to je vlastne novodobý chrám, kde tovaru sa klaniame a on sa klania nám." (Žbirka) Odvtedy uplynulo 20 rokov a niektorí si dnes nevedia predstaviť, čo by mohli v nedeľu robiť, keby boli obchodné centrá a hypermarkety zatvorené. A každý návrh, ktorý chce novootrokársku spoločnosť aspoň trochu obmedziť, vnímajú ako zásah do ich základných ľudských práv - právo na nákup v každom čase. Zákaz nedeľného predaja sa tiež prezentuje ako ekonomicky nevhodný pre spoločnosť. Vraj by sa to prejavilo úbytkom na daniach, i znížením počtu pracovných miest. Existuje však elegantné riešenie, ako obmedziť nanútenú nedeľnú prácu, pričom by to mohlo trošku pomôcť aj štátnej kase:

ukstudentlife.comukstudentlife.com

supermarket.jpgAk by sa zákonom vymedzil rozsah pracovných činností, kde je nepretržitá prevádzka, či práca v nedeľu a sviatky potrebná pre všeobecné dobro spoločnosti - bezpečnostné, záchranárske a zdravotnícke zložky, doprava, distribúcia energií, reštauračné a rekreačné služby, prevádzky s technologicky nutnou nepretržitou prevádzkou (vysoká pec, jadrový reaktor...), servis elektronických médií a pod. - všetci ostatní zamestnávatelia by museli rešpektovať právo zamestnancov na voľnú nedeľu a sviatky.

V súčasnosti rôzni zamestnávatelia (zďaleka nielen obchody a automobilky) nútia pracovníkov pracovať v noci, v nedele a sviatky bez toho, aby to bolo nutné pre dobro spoločnosti. Jediným dobrom je ich zisk.
Dajú síce zamestnancom čosi navyše na príplatkoch (snáď), ale je to len odrobinka z toho, čo na svojich zamestnancoch zarobia tieto firmy. Ak sa zamestnancovi nepáči, nech si ide - na jeho miesto ľahko prijmú niekoho ďalšieho.

Zákonom obmedzená práca by zamestnávateľovi zobrala z ruky otrokársky bič.hypermarket.jpg

 

Ževraj by sa zvýšila nezamestnanosť, keby boli prevádzky v nedeľu zatvorené?
V hypermarketoch stačí otvoriť viacej pokladní v piatok poobede a v sobotu, a pri výrobných linkách skrátiť 12-hodinové smeny na 8-hodinové, a nikoho nebude treba prepúšťať.

A čo by mal z toho štát?

Niekedy sa môže stať, že je pre firmu potrebné vybaviť zákazku čím skôr, i v nedeľu. Poväčšine je to zaujímavé preto, že sa jedná o dobre platiaceho zákazníka.
Napríklad majiteľ prepravnej spoločnosti potrebuje súrne opraviť kamión v nedeľu, aby už v pondelok mohol vyjsť na cestu. A preto je ochotný zaplatiť omnoho viac za súrnu opravu.
Prečo by mal na tejto zákazke enormne profitovať majiteľ servisu?
On už má profit z toho, že klient bude s jeho firmou spokojný a využije jej služby aj nabudúce.automobilka.jpg
To, čo zaplatí navyše, nech prilepší na odmene tomu, čo prácu vykonal, a ostatok môže poslúžiť verejnému dobru.

Preto by zákon mohol povoľovať výnimku pre nedeľnú prácu - táto služba by však bola zdanená mimoriadnou daňou, tak vysokou, aby zamestnávateľa odradila od zneužívania práce v nedele a sviatky.

Takýmto spôsobom by sa výrazne obmedzila v súčasnosti nezmyselne vysoká pracovná nasadenosť zamestnancov v nedele a sviatky, a zároveň by to prospelo štátnej kase.

Myslím, že miesto zaťažovania drobných živnostníkov neúnosnými daňami a odvodmi, čo sa teraz zavádza, by práve táto zmena bola na prospech zamestnancom i štátnemu rozpočtu.

(perex - zdroj pre fotokoláž: en.wikpedia.org)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?