Kuriozity na cestách

Autor: Marian Vojtko | 26.10.2012 o 23:11 | (upravené 27.10.2012 o 9:21) Karma článku: 6,55 | Prečítané:  908x

Prečo nebude načas dokončená cesta medzi Turanmi a Sučanmi? Dopravná značka to vysvetľuje. Kto má prednosť na zúženej vozovke? Policajti to môžu skúmať z okna služobne. Ako si vyžiadať povolenie od inštitúcie, ktorá neexistuje? Čo urobí poľovník, keď ide na vysokú s brokovnicou? Mimo cesty bez prilby nechoďte! A ako sa v Tescu nakupuje krv na transfúziu.

Keď som v septembri išiel na Východ, zastavila ma na výpadovke zo Žiliny na Martin kolóna. Posun bol len o autá, ktoré sa otočili. Rozhlasové dopravné hlásenie prezradilo, že cestári pracujú medzi Sučanmi a Turanmi. Kolóna sa tiahla cez Martin, Vrútky, Strečno až do Žiliny.
Kto to neotočil na Terchovú, musel sa vyzbrojiť trpezlivosťou na niekoľko hodín posúvania sa krokom.
Cesta by už mala byť do konca októbra hotová.
Nebude.
Prečo?
Prezrádza to táto dopravná značka. (Keďže som nechcel prísť o pozíciu v kolóne, fotenie za jazdy je príčinou zníženej kvality snímky.)

praca.JPG

Výstražná značka A19 "práca na ceste" je doplnená o výnimku "okrem vozidiel stavby".

Keďže vozidlá stavby majú výnimku z prác, vykonávaných na ceste, niet sa čo čudovať, že práce sa v stanovenom termíne nestihli urobiť.

 

Komplikovaná je doprava i v Šaštíne. Budovanie kanalizácie je príčinou obmedzení po celej hlavnej ceste mestom. P11.jpgAutá sa musia vzájomne vyhýbať, dať si prednosť.
Na ten účel slúži značka P11 "prednosť pred protiidúcimi vozidlami".
V Šaštíne použitá značka sa jej podobá, vodič by si mohol myslieť, že má prednosť. Keď sa však na dopravnú situáciu, znázornenú na značke pozrie, zistí, že červená - zákazová šípka mu nariaďuje dať prednosť protiidúcim vozidlám:

prednost1.JPG

P10.jpgPodobný chaos je i z druhej strany. Značka podobná P10 "prednosť protiidúcich vozidiel", má tiež šípky naopak. Tvar značky hovorí vodičovi, že je zákazová. Ale červená šípka ho informuje, že zákaz majú protiidúce vozidlá:

prednost2.JPG

Takáto kuriozita nie je výsadou len Záhorákov, cestári ju radi robia aj inde.

Šaštínske prevedenie je však unikátne v tom, že sa nachádza priamo pred oknami obvodného oddelenia policajného zboru, a príslušníci, či už počas služby, pred ňou i po nej musia viac ráz denne popri týchto značkách prejsť.

policia.JPG

 

Policajti nemusia mať problém ani pri nasledujúcich značkách, pre nich zákazy neplatia. Kde však obyčajný človek získa potrebné povolenie?

vjazd2.JPG

vjazd.jpg

Odhliadnime od stavu zákazových značiek, zamedzujúce príjazd ku chatám v rekreačnej oblasti, a zamerajme sa na dodatkovú tabuľku E12: "Vjazd na povolenie OSCR" - pre mladých a tých, čo majú sklerózu, skratka znamená Okresnú správu cestovného ruchu.

Takáto okresná inštitúcia už asi 20 rokov neexistuje. Ako teda získať od nej povolenie?

 

Chatová oblasť je i poľovným revírom. Poľovníci strieľajú nie chatárov (a ich psov), ale lovnú zver.
Nie som poľovník, a živého tvora by som nedokázal zabiť. I tak viem, že brokovnica sa používa na lov vtákov, kým na lov vysokej (napr. jeleňa) sa používa guľovnica.

Ak je však polovník frustrovaný a chce brokovnicou streliť jeleňa, má jedinú šancu:

zver.jpg

I tak netrafil...

 

Nielen frustrovaný poľovník ohrozuje cestovateľov. Odporúčam všímať si nielen dopravné značky, ale aj výstrahy, ďalej od cesty. V Kuklove pri starom mlyne bez prilby na hlave auto radšej neopúšťajte:

pozor.JPG

Ak má niekto horší zrak, pretlmočím nápis na tabuľke: "POZOR! PADAJÚ PREDMETY"

Išiel som už viac ráz okolo, ale ešte nič som tam padať nevidel. Azda miestni čhave už všetko odniesli do kovošrotu v susednej dedine...

 

Ak by vám však predsa niečo padlo na hlavu, prípadne by ste boli postihnutí iným úrazom, možno budete potrebovať transfúziu krvi.
Viete, kde sa taká krv predáva? V Tescu. Neveríte? Tu je dôkaz:

prevoz1.JPG

Pochybovači povedia, že to vozidlo prišlo na normálny nákup do hypermarketu. V tom prípade by však nemohlo použiť výnimku "modrého majáku" z dopravných predpisov, a teda by neparkovalo popri žltej súvislej čiare, zakazujúcej zastavenie a státie:

prevoz2.JPG

 

Ešteže na tých našich cestách nie je nuda!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?