Je Mons. Róbert Bezák emeritným arcibiskupom?

Autor: Marian Vojtko | 9.7.2012 o 16:10 | Karma článku: 7,37 | Prečítané:  2367x

Emeritný = vyslúžilý, penzionovaný. Je to čestný titul biskupov, ktorí ukončili službu vo svojom úrade. Prvý raz som si všimol označenie Bezáka ako emeritného arcibiskupa v denníku Sme. Potom sa to objavilo aj na ktoromsi českom serveri. Tiež František Mikloško ho tak nazval v dokrútke pre Hríbovu Lampu. A napokon sa toto označenie objavilo aj na internetovej stránke Trnavskej arcidiecézy. Ale prináleží mu tento titul?

Cirkevný zákonník (Kódex kánonického práva) v kánone 185 uvádza: Tomu, kto stratil úrad dosiahnutím veku alebo zrieknutím sa, ktoré bolo prijaté, sa môže udeliť titul emeritný.
Je to všeobecný predpis v kapitole o strate cirkevného úradu.

Konkrétne v súvislosti s úradom biskupa o tom hovorí kánon 402 § 1.: Biskup, ktorého zrieknutie sa úradu bolo prijaté, ponecháva si titul emeritného biskupa svojej diecézy, a ak si to želá, môže si podržať miesto pobytu v samej diecéze, ak v niektorých prípadoch pre zvláštne okolnosti Apoštolská stolica nerozhodne ináč.

Z tohto predpisu vychádza i to, čo čítal arcibiskup Bezák v prvom liste apoštolského nuncia z 26. júna, ktorým bol vyzvaný, aby sa zriekol úradu: "po zverejnení zrieknutia sa úradu, ako emeritný arcibiskup budete musieť sídliť mimo územia Trnavskej arcidiecézy..."

To by bolo platilo, keby arcibiskup Bezák poslúchol výzvu a zriekol by sa úradu. Vtedy podľa kánonov 185 a 402 by mu prináležal titul emeritného arcibiskupa trnavského.
Lenže on sa rozhodol ísť inou cestou a zrieknuť úradu sa odmietol, čím nastala situácia, ktorá viedla k jeho odvolaniu z úradu.
Po odvolaní z úradu mu však už titul emeritného arcibiskupa neprináleží.

Je to zvláštna situácia: je stále biskupom, ale bez úradu, ale aj bez titulu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?