Je Mons. Róbert Bezák emeritným arcibiskupom?

Autor: Marian Vojtko | 9.7.2012 o 16:10 | Karma článku: 7,37 | Prečítané:  2256x

Emeritný = vyslúžilý, penzionovaný. Je to čestný titul biskupov, ktorí ukončili službu vo svojom úrade. Prvý raz som si všimol označenie Bezáka ako emeritného arcibiskupa v denníku Sme. Potom sa to objavilo aj na ktoromsi českom serveri. Tiež František Mikloško ho tak nazval v dokrútke pre Hríbovu Lampu. A napokon sa toto označenie objavilo aj na internetovej stránke Trnavskej arcidiecézy. Ale prináleží mu tento titul?

Cirkevný zákonník (Kódex kánonického práva) v kánone 185 uvádza: Tomu, kto stratil úrad dosiahnutím veku alebo zrieknutím sa, ktoré bolo prijaté, sa môže udeliť titul emeritný.
Je to všeobecný predpis v kapitole o strate cirkevného úradu.

Konkrétne v súvislosti s úradom biskupa o tom hovorí kánon 402 § 1.: Biskup, ktorého zrieknutie sa úradu bolo prijaté, ponecháva si titul emeritného biskupa svojej diecézy, a ak si to želá, môže si podržať miesto pobytu v samej diecéze, ak v niektorých prípadoch pre zvláštne okolnosti Apoštolská stolica nerozhodne ináč.

Z tohto predpisu vychádza i to, čo čítal arcibiskup Bezák v prvom liste apoštolského nuncia z 26. júna, ktorým bol vyzvaný, aby sa zriekol úradu: "po zverejnení zrieknutia sa úradu, ako emeritný arcibiskup budete musieť sídliť mimo územia Trnavskej arcidiecézy..."

To by bolo platilo, keby arcibiskup Bezák poslúchol výzvu a zriekol by sa úradu. Vtedy podľa kánonov 185 a 402 by mu prináležal titul emeritného arcibiskupa trnavského.
Lenže on sa rozhodol ísť inou cestou a zrieknuť úradu sa odmietol, čím nastala situácia, ktorá viedla k jeho odvolaniu z úradu.
Po odvolaní z úradu mu však už titul emeritného arcibiskupa neprináleží.

Je to zvláštna situácia: je stále biskupom, ale bez úradu, ale aj bez titulu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja zdolal Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.


Už ste čítali?