Nielen v reštaurácii sa môžete občerstviť,

Autor: Marian Vojtko | 27.7.2012 o 7:31 | (upravené 28.7.2012 o 0:45) Karma článku: 12,68 | Prečítané:  711x

existujú pri diaľnici aj miesta pre duchovné osvieženie motoristov. Keď som išiel prvý raz do Talianska favoritom, potreboval som z dôvodu slabých vodičských skúseností i pre technické možnosti vozidla častejšie prestávky. Diaľnica cez Rakúsko ešte nebola súvislá. Končila pred Klagenfurtom a znovu pokračovala až za touto metropolou Korutánska. Cesta viedla popri lese, ktorý priam lákal na oddych. A keď sme zistili, že je plný lesných jahôd, malín a čučoriedok, stal sa miestom prestávky v ceste aj v nasledujúcich rokoch. Potom, zrazu bola diaľnica dokončená a "náš" les sme minuli. Rozhodol som sa preto zísť na najbližšej križovatke a starou  cestou sa vrátiť. Po odbočení na Poggersdorf sa však objavila táto smerová tabuľa. Les sme už nehľadali, ale zamierili sme na označené miesto - k diaľničnému kostolíku "Maria im Walde" (Mária v lese), nachádzajúcom sa v osade Dolina, ktorej názov naznačuje prítomnosť slovinskej národnostnej menšiny. Kostolík je síce na území obce Grafenstein, ale cirkevne patrí do farnosti Poggersdorf. Nebol postavený kvôli diaľnici, obyvatelia širokého okolia sem putujú už vyše 150 rokov.

História tohto miesta siaha do roku 1849, kedy sa tu 17., 18. a 19. júna zjavila trom dievčatám - pastierkam Božia Matka, Panna Mária. Túto udalosť vyobrazuje oltárny obraz, namaľovaný v roku 1906 akademickým maliarom Petrom Markovičom:

obraz.jpg

História dýcha aj z drevenej gotickej sochy "Krásnej Madonny", z roku cca 1420:

DSCF2009.jpg

Zbožní ľudia z okolia postavili krátko po udalosti na mieste zjavenia drevenú kaplnku; na príhovor "Márie v lese" sa udialo i viacero zázrakov a uzdravení.
Kaplnku v rokoch 1861-63 nahradil kostol. K nemu bola neskôr dostavaná sakristia a veža, tá sa však v roku 1889 zrútila (a zrejme zničila loď kostola).

DSCF2022.jpg

Súčasná dlhá loď kostola bola postavená v roku 1957. Jej zvláštnosťou je presvetlenie horizontálnymi a vertikálnymi štrbinami v stenách i v strope.

DSCF2018.jpg

Otvorenie diaľnice v bezprostrednom susedstve kostola iniciovalo jeho rekonštrukciu v roku 1999. Interiér lode vymaľoval rôznymi odtieňmi červenej J. Zechner, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov "novej maľby" v Rakúsku.

DSCF2019.jpg

Architekti F. Čertov a R. Morianz sú autormi strešnej konštrukcie nad loďou kostola i čiernej betónovej steny pred vchodom, ktoré symbolizujú diaľnicu cirkvi, cestu ktorou denne idú milióny ľudí.

DSCF2042.jpg

Stena má byť tiež symbolom slobody, deliacou čiarou medzi ľuďmi, medzi bohatými a chudobnými, medzi demokraciou a diktatúrami - spomienkou na železnú oponu a Berlínsky múr (zvláštne betónové sedadlá pred kostolom vo mne evokujú ventilácie vojnových krytov, aké sme mali aj na školskom dvore); avšak vo vnútri je bezpečie a pokoj.
Stenu tiež možno vnímať ako "Múr nárekov" našich prosieb a modlitieb.

Na toto moderné umenie a symboliku by sme asi našli rôzne názory. Mne napadlo: ako by asi vyskakovali naši pamiatkári, keby toto chcel niekto zrealizovať u nás?

DSCF2025.jpg

V betónovom štýle je aj priestor pred kostolom. Okrem spomenutých "bunkrových vetrákov" sú tu aj ďalšie lavičky. Zrejme ich využijú v čase pútí, ktoré tu bývajú vždy prvú nedeľu júla a októbra. Na túto slávnosť sa tu schádzajú pútnici zo širokého okolia Korutánskej nížiny.

DSCF2046.jpg

DSCF2047.jpgDSCF2044.jpg

Pre osvieženie pútnikov i cestujúcich z diaľnice je pred kostolom vodovod s čerstvou a chutnou vodou.

Hneď vedľa je možné si posedieť v tieni orecha a zjesť prinesený olovrant.

Nevýhodou je, že parkovisko s prístupom od diaľnice je od tohto miesta trochu vzdialené. Na cestu priamo ku kostolu majú prístup len domáci.

DSCF2035.jpg

Okraj lesa oddeľujú od parkoviska kríky a lesný podrast, v ktorom dominuje malinčie.

DSCF2030.jpg

Koncom júna, keď som išiel do Talianska, ešte na ňom maliny neboli.

DSCF2033.jpg

Avšak po týždni, keď som sa vracal, už ma čakali sladučké plody.

DSCF2280.jpg

A kto sa dobre pozeral do trávy vedľa cesty, našiel ešte niečo:

DSCF2041.jpg

Okrem jahôd by sa azda pri troche šťastia a blúdení lesom dalo naraziť aj na čučoriedky.

Pre civiláciou a komfortom rozmaznaných to asi nie je to pravé. Tí asi skôr zabočia na nejaký Raststation. Ale aj tu motorista nájde potrebné služby. Natankuje lacnejšie, než na diaľnici, a môže si dať i kávičku, či zmrzlinu:

DSCF2285.jpg

Benzín je tu lacnejší nielen ako na diaľnici, ale aj ako na prihraničných pumpách, kam chodia našinci tankovať zo Slovenska. Avšak pozor: OMV aj tu má nepekný zvyk - na popoludňajšie hodiny zdvihnúť cenu. V tom čase sa oplatí potiahnuť kúsok ďalej a na svetelnej križovatke odbočiť vľavo - tam je ďalšia pumpa, popoludní výhodnejšia.

A čo na záver dodať?
Je mnoho úžasných miest, okolo ktorých preletíme po diaľnici, a ani netušíme, aké je krásne sa zastaviť.

A nejedná sa len o diaľnicu z asfaltu. Môže to byť aj diaľnica nášho života.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?