Otvorený list generálnemu riaditeľovi RTVS

Autor: Marian Vojtko | 2.9.2012 o 16:50 | Karma článku: 8,98 | Prečítané:  893x

Vážený pán generálny riaditeľ Ing. Václav Mika Slovenská televízia medzi jednotlivými reláciami vysiela upútavku na zajtrajšiu (pondelok 3.9.) reláciu Reportéri. Témou upútavky je kauza odvolania arcibiskupa Bezáka, pričom nosnou informáciou a vyvrcholením upútavky sú slová pani Kataríny Zavackej: "My platíme Katolícku cirkev zo svojich daní. A preto máme legitímne právo vedieť, čo za tým je."

Odvolanie pána arcibiskupa vyvolalo vlnu emócií, ktorá pramenila z nepochopenia, že nie všetky problémy je vhodné riešiť verejne, a že práve naopak, niekedy je potrebná diskrétnosť, vzhľadom na dobro osôb, ktorých sa záležitosť týka.
Tieto emócie však veľmi účinne rozdúchavali bulvárne médiá, ktoré v tom videli príležitosť senzácie na začiatku "uhorkovej sezóny" a tiež sa na kauze priživili aj takí, ktorí z rôznych dôvodov majú na Cirkev "ťažké srdce".
Po dvoch mesiacoch sa však emócie ukľudnili, senzácia zostarla a nahradili ju iné, Katolícka cirkev na Slovensku sa venuje svojim úlohám a arcibiskup Bezák na patričných miestach Cirkvi rieši svoju záležitosť.

A tu zrazu verejnoprávna Slovenská televízia sa rozhodla rozdúchať vyhasínajúcu pahrebu. Prečo? Čo tým sleduje? Komu tým chce poslúžiť?
Pred časom ste boli riaditeľom súkromnej komerčnej televízie. U takej človek počíta s tým, že sa snaží akýmikoľvek prostriedkami upútať, zvýšiť svoju sledovanosť a s tým spojené príjmy.
Teraz ste však riaditeľom verejnoprávnej televízie, ktorá nemá cieľ v komerčnom úspechu, ale v službe občanom. Veď ju (i Vás) platíme nepriamo zo svojich daní i priamo cez koncesionárske poplatky.
Preto by sme očakávali, že nebudete viesť túto inštitúciu k bulvárnym praktikám.

Ak máte vážny dôvod tvrdiť, že kauza odvolania arcibiskupa Bezáka je tá, ktorú pre dobro spoločnosti treba objasniť, prečo to nerobíte profesionálnym spôsobom?
To už k tejto téme je naozaj najkompetentnejšia sa vyjadrovať pani Závacká, ktorej postoje a vyjadrenia sú dlhodobo známe averziou voči Katolíckej cirkvi?
Táto pani je vraj odborníčkou na históriu práva, pracuje v Ústave štátu a práva SAV. Prečo ste ju teda neoslovili s témami, ako kauzy Najvyššieho súdu SR, Generálnej prokuratúry SR, prieťahy súdnych konaní a chybné rozhodnutia sudcov, korupcia v súdnictve a polícii...?
A prečo Vám ako odborníčka sama nenavrhla tieto témy?
Veď ony skutočne traumatizujú našu spoločnosť a bolestne sa dotýkajú mnohých občanov, ktorí sa nevedia dovolať svojho práva. A zároveň spochybňujú právny systém nášho štátu.
Mimochodom, keď pani historičku práva trápi, že je jej uprené právo poznať všetky vnútorné záležitosti Cirkvi, ktorá je platená z jej daní, mala by si uvedomiť, že sudcovia (včítane najvyššieho), generálny prokurátor (neexistujúci), sudcovia i policajti sú z jej (ale aj našich) daní platení mnohonásobne štedrejšie, než cirkev.
A okrem toho, ako historička a právnička by mala poznať (ak netrpí akútnou stratou pamäti a súdnosti) aj historické a právne dôvody, prečo náš štát prispieva cirkvi na činnosť. Nie je to platenie jej služieb, ale je to forma odškodnenia za nesmiernu újmu, ktorú jej spôsobil v minulosti. A tak jej prezentovaný argument je len úbohou fabuláciou (čoho by sa ako pracovníčka inštitúcie, platenej z našich daní, dopúšťať veru nemala!)

Vážený pán generálny riaditeľ, miesto toho, aby ste odhaľovali a pomáhali riešiť skutočné problémy našej spoločnosti, púšťate sa bulvárnym spôsobom do rozdúchavania pseudoproblémov a zneužívate na to cirkev, ku ktorej sa hlásia tri štvrtiny Vašich divákov, ktorí Vás platia svojimi daňami a koncesionárskymi poplatkami.
Bolo by vhodné, keby ste toto smerovanie verejnoprávnej televízie prehodnotili, a zamerali sa na skutočnú službu spoločnosti.

Pokiaľ však chcete investigatívne (nie však bulvárne) odhaľovať príčiny nejasných odvolaní z významných funkcií na Slovensku, mám pre Vás jeden stále nejasný prípad:
Doteraz nie je známy skutočný dôvod, prečo bola z funkcie generálnej riaditeľky RTVS odvolaná Vaša predchodkyňa, pani Zemková. Nechceli by nám Vaši redaktori odhaliť radšej túto záhadu?
Nie len preto, že máme legitímne právo to vedieť, keďže Vás platíme; ale bolo by to aj v duchu príslovia našich predkov: zamiesť si pred vlastným prahom, a aj toho biblického: vytiahnuť si brvno zo svojho oka.

Prajem Vám osobne, i ako verejnoprávnej inštitúcii veľa úspechov pri konaní služby, ktorá Vám bola zverená.

S pozdravom

Mgr. Marian Vojtko

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?