Svetlé momenty tragédie

Autor: Marian Vojtko | 27.1.2012 o 10:20 | (upravené 27.1.2012 o 11:38) Karma článku: 6,47 | Prečítané:  638x

Tragédia luxusnej lode Costa Concordia, ktorá dostala od novinárov prezývku "taliansky Titanic", napĺňa už dva týždne spravodajstvo svetových i slovenských médií. Väčšina informácií sa však točí okolo množstva mŕtvych a nezvestných, riziku ekologickej katastrofy, príčin stroskotania, viny a zbabelosti kapitána, zodpovednosti majiteľa lode a finančných škôd. Už omnoho menej správ si všíma hrdinstva pri záchrane pasažierov - a to tak priamo na lodi, ako aj medzi  obyvateľmi ostrova. A práve takéto pozitívne informácie sú dôležité. Veď nemáme byť len "upírmi" čo sú kŕmení správami o krvi a mŕtvolách. Potrebujeme povzbudivé príklady, ktoré aj nás motivujú k prekonaniu vlastného pohodlia a sebectva, a k ochote pomôcť tým, čo sú v núdzi.

Pohľad z Porta Giglio na stroskotanú loď Costa ConcordiaPohľad z Porta Giglio na stroskotanú loď Costa Concordia

V piatok 13. januára okolo 22. hodiny obyvatelia Porta Giglio zbadali loď, ktorá akoby kotvila pri vstupe do prístavu. Všimol si to aj miestny farár Lorenzo Pasquotti, keď bol zamykať kostol. Keďže sa loď nehýbala, bola veľmi blízko brehu a naklonená, uvedomil si závažnosť situácie.

costa1.jpg

Don Lorenzo bol jeden z prvých, ktorí pomáhali pri záchrane tých, čo sa dostali zo stroskotanej lode. Počet pasažierov bol však príliš veľký na možnosti ostrova.

chiesa.jpgFarský kostol sv. Vavrinca je hneď naproti prístavu. Preto ho otvoril a stroskotanci zaplnili priestor v laviciach, schody pred oltárom, kaplnky i sakristiu. Najprv prichádzali ženy a deti, i starší ľudia. Farár vybral všetky deky, ktoré mal, a dal ich deťom. Neskôr prichádzali aj dospelí a napokon členovia posádky.
Miestni obyvatelia pomáhali, ako mohli. Prinášali deky, oblečenie, jedlo i teplé nápoje.
don_lorenzo.PNG
Don Lorenzo o ochote svojich ovečiek hovorí s hrdosťou pastiera: "Ako farár môžem povedať, že obyvatelia ostrova si zaslúžia cenu za občianske zásluhy, na ktorú ich navrhol premiér Monti. Obyvatelia prejavili veľkú solidárnosť, pretože tu bol skutočne veľký nepomer medzi množstvom ľudí, ktorí prichádzali mokrí, premrznutí a dezorientovaní, a našimi možnosťami ich prichýliť."

V priebehu nasledujúceho dňa sa už situácia riešila a tak v nedeľu bol kostol voľný, riadne k dispozícii pre bohoslužby. Čerstvý zážitok chiesa2.PNGz prežitej tragédie rezonoval však aj pri svätej omši. Miništranti priniesli pred oltár veci zo stroskotanej lode: záchrannú vestu, prilbu a lano, i kôš s chlebom a jedlo, čo poskytli obyvatelia zachráneným.
Tieto symboli zostanú v kostole, aby pripomínali nielen smutnú udalosť, ale aj veľkodušnosť a solidárnosť ľudí.
"Dúfajme, že náš ostrov zostane výletným miestom. Avšak odo dneška bude tiež ostrovom solidarity," povedal don Lorenzo pri nedeľnej kázni.


Zdroj: agenzia impress.it; Radio Vaticana.cz; Katolícke noviny

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?