Sme národ euroholubičí?

Autor: Marian Vojtko | 11.10.2011 o 16:53 | Karma článku: 10,83 | Prečítané:  406x

V ekonómii sa nevyznám. Nevidím do toho, či je euroval dobrý a či zlý. Z verejne prezentovaných názorov politikov, ktoré som mal možnosť počuť, mi boli zrozumiteľnejšie a logicky prijatelnejšie tie, ktoré vyšli zo strany SaS, aj keď s inými názormi tejto strany sa nestotožňujem. Napriek tomu som si vedomý, že niektoré tvrdenia môžu byť populistické a zavádzajúce, na druhej strane je bežné, že ten, kto má pravdu, ju pre jej zložitosť nevie zrozumiteľne podať. Dnes som mal možnosť po 14. hodine sledovať asi 5-10 minút zasadanie parlamentu. Práve mal reč pán minister Mikloš. Jeho slová boli jasné - a presvedčil ma. ... presvedčil ma, že je správne v tejto veci povedať NIE.

Hovoril o tom, že majú výhrady voči eurovalu i voči výške nášho príspevku, ktoré na patričnom fóre prezentovali.

Vraj tieto ich výhrady boli akceptované, a v eurovale II. budú zohľadnené.
Avšak neboli akceptované v prípade navýšenia eurovalu I., o ktorom sa práve teraz jedná.

Sedliackym - ekonomicky a politicky laickým rozumom rozmýšľam:
Ak uznali výhrady Slovenska voči systému, že je voči nám nespravodlivý, prečo to odmietli riešiť a zohladniť v systéme navyšovania eurovalu I.?
Keď pri aktuálnom navyšovaní eurovalu I. odmietli akceptovať výhrady Slovenska, aká je istota, že akýsi prísľub v eurovale II. sa naozaj splní, a nebudú nás potom tlačiť do niečoho pre nás nevýhodného, tak ako teraz?

Ak teda má pán minister pravdu, a naši europartneri síce uznali, že sú k nám nespravodliví, a zároveň to odmietli riešiť, je v rozpore so záujmami našej krajiny, ak bude naša vláda k európskemu Veľkému bratovi taká servilná.

Alebo je to naša národná vlastnosť?

Boli sme servilní, keď sa schvaľovala Euroústava, ktorá napokon stroskotala.
Boli sme servilní, keď sa schvaľovala Lisabonská zmluva, voči ktorej mali mnohí výhrady, a dnes vidíme, že tlačí Európsku úniu kamsi, kde ju nechceli mať ani jej zakladatelia, a kde ju nechceme mať ani my.
Báli sme sa, čo bude s nami, ak zmluvu neschválime.
Íri povedali nie. A čo sa stalo? Európska únia nevyvodila voči Írsku žiadne sankcie, práve naopak, bola nútená urobiť voči Írsku ústupky.

Ak je teda súčasný euroval voči nám nespravodlivý, a Európu to nezaujíma, čo dnes v parlamente priznal minister financií, povedať mu NIE je nielen logické, ale je to aj povinnosť voči vlastnej sebaúcte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?