Svedectvo apoštola Pavla o zmŕtvychvstaní

Autor: Marian Vojtko | 1.6.2011 o 16:10 | (upravené 1.6.2011 o 21:10) Karma článku: 3,10 | Prečítané:  602x

Evanjelista Lukáš v úvode Skutkov apoštolov píše: Po svojom umučení im poskytol mnoho dôkazov, že žije, keď sa im štyridsať dní zjavoval a hovoril o Božom kráľovstve. (Sk 1,3) Okrem štyroch evanjelií a Skutkov apoštolov nám svedectvo o Ježišovom zmŕtvychvstaní a jeho zjaveniach apoštolom ponúka i apoštol Pavol v Prvom liste Korinťanom:

Odovzdal som vám predovšetkým to, čo som aj ja prijal: že Kristus zomrel za naše hriechy podľa Písem; že bol pochovaný a že bol tretieho dňa vzkriesený podľa Písem, že sa zjavil Kéfasovi a potom Dvanástim. Potom sa zjavil viac ako päťsto bratom naraz; väčšina z nich žije doteraz, niektorí už zosnuli. Potom sa zjavil Jakubovi a potom všetkým apoštolom a poslednému zo všetkých, ako nedochôdčaťu, zjavil sa aj mne. (1 Kor 15,3-8)

Rozoberme si to postupne:
Zjavil Kéfasovi -- toto zjavenie okrem Pavla spomína aj Lukáš (24,34) v rozhovore apoštolov s emauzkými učeníkmi.
500.jpg
A potom Dvanástim -- výraz "Dvanásti" je použitý ako ekvivalent či synonymum slova "apoštoli"; v skutočnosti boli bez Judáša (Mt 27,5) a prvý raz i bez Tomáša (Jn 20,24).

Potom sa zjavil viac ako päťsto bratom naraz; väčšina z nich žije doteraz, niektorí už zosnuli -- o tomto masovom zjavení nevieme nič bližšie. S takýmto veľkým množstvom ľudí naraz sa mohol Ježiš stretnúť jedine na nejakom voľnom priestranstve. Azda na vrchu v Galilei, o ktorom píše Matúš? (Mt 28,16)

Potom sa zjavil Jakubovi -- o tomto osobnom stretnutí apoštola s Ježišom nevieme nič. Jakub mladší, Alfejov syn, označovaný ako "Pánov brat" - čiže Ježišov bratranec, zostal po rozídení sa apoštolov v Jeruzaleme ako miestny biskup. Pavol s ním bol v kontakte, takže od neho osobne mohol vedieť o tomto zjavení.

A potom všetkým apoštolom -- pri nanebovstúpení. (Mk 16,19; Lk 24,50-51; Sk 1,4-9)

A poslednému zo všetkých, ako nedochôdčaťu, zjavil sa aj mne -- zjavenie Pavlovi má už iný charakter, je z čias po nanebovstúpení. Je to udalosť, keď sa Pavol obrátil. (Sk 9,3-6)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.


Už ste čítali?