30 strieborných pre Judáša

Autor: Marian Vojtko | 19.4.2011 o 14:30 | (upravené 19.4.2011 o 14:37) Karma článku: 4,31 | Prečítané:  2026x

Evanjelista Lukáš píše: Veľkňazi a zákonníci hľadali spôsob, ako Ježiša zabiť; báli sa však ľudu. Tu vošiel satan do Judáša, ktorý sa volal Iškariotský a bol jedným z Dvanástich; i šiel a dohovoril sa s veľkňazmi a veliteľmi stráže, ako im ho vydá. Tí sa potešili a dohodli sa, že mu dajú peniaze. On súhlasil a hľadal príležitosť vydať im ho, keď s ním nebude zástup. Matúš dodáva, že veľkňazi mu určili za Ježiša 30 strieborných.

Zrejme práve preto, aby Judáš nemal príležitosť vydať ho veľkňazom pred Poslednou večerou, Ježiš už nešiel nocovať do Betánie.
Cez deň bol v chráme, kde bolo okolo neho množstvo ľudí - tam ho zajať nemohli. Na nocľah používal jaskyne a skalné výklenky Olivovej hory, takže Judáš nemal šancu vopred oznámiť, kde bude Ježiš nocovať.


Čo bolo však motívom Judášovej zrady?
Judášova otázka pred veľkňazmi „Čo mi dáte, a ja vám ho vydám?“, ktorú uvádza Matúš, naznačuje, že to boli peniaze. I Jánova poznámka, že Judáš bol zlodej, tomu nahráva.

Tridsať strieborných, ktoré Judášovi sľúbili bola úradná cena otroka (Ex 21,32). Prorockú narážku na túto sumu vyplatenú za Mesiáša, nachádzame u proroka Zachariáša (11,12-13).

Možno bol Judáš sklamaný, že Ježiš nenaplnil jeho predstavy o Mesiášovi. A keď teraz začal Ježiš rozprávať o svojej smrti, ktorá zakrátko nastane, Judáš si uvedomil, že všetkému bude koniec. Tak z toho chcel mať aspoň nejaký zisk...

Judášova reakcia, keď Ježiša odsúdili na smrť, môže byť spôsobená výčitkami svedomia, alebo môže byť vysvetlením iného motívu jeho konania:

Judáš už viac ráz videl, ako chceli Židia Ježiša zabiť, ale on sa im vždy vytrhol z rúk a odišiel. Neboli schopní ho zastaviť. Túžba zarobiť ho priviedla k myšlienke: prevziať peniaze za Ježiša, a on sa potom vyslobodí z ich rúk, ako mnoho ráz predtým. Keď zrazu videl Ježiša spútaného a zbitého, pochopil, že jeho plán akosi nevyšiel.judas2.jpg


Existuje aj iné vysvetlenie, v ktorom sú peniaze za zradu len druhoradé. Podľa tohto vysvetlenia Judáš patril k zelótom, militantným Židom, ktorí chceli zvrhnúť nadvládu Ríma. Očakával, že Ježiš ako Mesiáš sa predstaví v pozícii politického vodcu, ktorý vyvolá vzburu proti Rímu.
Keďže sa však Ježiš k tomu akosi nemal, Judáš sa rozhodol tomu "dopomôcť" tak, že ho vystaví otvorenej konfrontácii s predstaviteľmi národa.
Výsledok bol však iný, ako Judáš očakával...


Nech bol teda motív Judáša akýkoľvek, zlyhal na celej čiare. Zlyhal ako učeník, lebo nepochopil, čo im Ježiš hovoril. Zlyhal ako človek, lebo zradil priateľa. Zlyhal vo všetkom, lebo nedokázal konať pokánie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?