40 dní pôstneho obdobia

Autor: Marian Vojtko | 9.3.2011 o 7:10 | (upravené 9.3.2011 o 10:23) Karma článku: 6,17 | Prečítané:  3350x

Už od prvých období Cirkvi sa veriaci pripravovali na slávenie Veľkej noci pôstom. Dĺžka a forma pôstu sa však priebehu dejín menila. Napokon sa predveľkonočné pôstne obdobie ustálilo na období 40 dní.

Číslo 40 nie je náhodné. V Biblii sa vyskytuje pomerne často.

Dĺžka pôstneho obdobia je odvodená od Ježišovho pôstu, keď sa po Jánovom krste uchýlil na 40 dní na púšť, skôr ako začal verejne účinkovať.

V Starom Zákone nachádzame viacero miest, kde čas 40 dní súvisí s pôstom, či duchovnou očistou.
Tak napríklad pri potope sveta trval dážď 40 dní.
Štyridsať dní strávil Mojžiš s Bohom na vrchu Horeb, keď dostal desatoro prikázaní.
Potom, ako si Izraeliti spravili zlaté teľa, ktorému sa klaňali, Mojžiš opäť strávil 40 dní pred Bohom na vrchu, nejedol chlieb a nepil vodu, a modlil sa za ľud.
Tiež prorok Eliáš sa stretol s Bohom na vrchu Horeb. Cesta tam mu trvala štyridsať dní, ktorú absolvoval posilnený pokrmom od anjela.
A keď prorok Jonáš oznámil Ninivčanom Boží trest nad ich mestom, Ninivčania sa 40 dní pôstili a kajali, a Boh zrušil ohlásený trest.


V Cirkvi je 40 dňový pôst praxou tak v západnom, ako i východnom obrade. Ale tieto dni sa počítajú inak.

V západnom (latinskom) obrade začína pôst Popolcovou stredou a trvá až do Bielej soboty (i keď liturgia od večera Zeleného štvrtka už nie je pôstna - je súčasťou Veľkonočného trojdnia).
Keď však zrátame dni pôstneho obdobia, zistíme, že je ich viac ako 40, vyjde nám číslo 46. Je to preto, lebo 6 pôstnych nedelí síce patrí do pôstneho obdobia, ale nepovažujú sa za pôstne dni - pretože každá nedeľa (i pôstna) je oslavou Kristovho zmŕtvychvstania.

Vo východnom (byzantskom) obrade začína pôstne obdobie (Svätá Štyridsiatnica) o dva dni skôr - v pondelok po Syropôstnej nedeli; a trvá do piatku pred Kvetnou nedeľou.
Kým v západnom obrade už celé pôstne obdobie je zamerané na Kristovo utrpenie, byzantský obrad mu venuje posledný týždeň pred Veľkou nocou, ktorý sa už do Veľkopôstneho obdobia nepočíta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda má dáta, ale zatiaľ nemá odpovede

Otázny je semafor aj školy.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ďalší testovací „úspech“

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.


Už ste čítali?