Dve víkendové správy

Autor: Marian Vojtko | 23.2.2011 o 22:30 | (upravené 24.2.2011 o 0:05) Karma článku: 5,80 | Prečítané:  766x

Vo víkendovom spravodajstve ma zaujali dve správy, ktoré nasledovali po sebe: Prvá správa hovorila o hodnotení našej armády, ktorá je vraj v katastrofálnom stave. Druhá správa informovala o požiadavke zdravotných sestier, aby išli do dôchodku o niekoľko rokov skôr. Tieto dve správy síce spolu nesúviseli, ale ich prepojenie by možno niečo vyriešilo...

arma.jpgV akom stave je naša profesionálna armáda, netuším. Kedysi vojaci základnej vojenskej služby chodili pomáhať družstevníkom pri žatve, cestárom pri odhŕňaní snehu, a obyvateľom postihnutým povodňami zachraňovať majetok.
Som rád, že ZVS aj s jej pakárňami, ako natieranie trávnika na zeleno a prilepovanie listov na stromoch, aby nepadali počas generálovej návštevy, už neexistuje.
Od profesionálnej armády už nikto nečaká, aby išli zachraňovať obilie, ktoré poľnohospodári nechávajú zhniť na poliach v očakávaní odškodnenia od vlády a EÚ. Ale cestárom by počas zimy mohli pomôcť! Namiesto toho však armáda uzatvárala podivné zmluvy za neprimerane vysoké ceny, aby im súkromné firmy odhŕňali sneh v kasárňach.
A čo sa týka výsluhového dôchodku vo veku, ktorý sa azda len z pohľadu detí dá nazvať stredným, to už vôbec nechápem. Pochopím, že vojaci, nasadení v misiách na vojnovom území, alebo ako záchranári pri živelných pohromách, či chemických haváriách, si zaslúžia ísť do dôchodku skôr. Ale prečo je dôchodcom ani nie 40 ročný muž, ktorý väčšinu svojej profesionálnej služby presedel v kancelárii kasární?

nemoc.jpgV akom stave je naše zdravotníctvo, o tom (žiaľ) akúsi predstavu mám. Zdravotné sestry za nízky plat vykonávajú službu nielen veľmi zodpovednú (beda ak by zamenili pacientom lieky!), ale často aj fyzicky veľmi náročnú (polohovanie a prekladanie pacientov). Tým sa veru po službe do fitneska nežiada...
A keď vzniesli požiadavku, aby mohli ísť do dôchodku o dva roky skôr, nepáči sa to nielen funkcionárom sociálnej poisťovne a vládnym činiteľom, ale ani odborárom - lebo by to bolo nespravodlivé voči ostatným pracujúcim!

Mám návrh: Skúsme zameniť platy, sociálne výhody a dôchodkový vek armádnych úradníkov (včítane tých so zlatými hviezdičkami) a zdravotných sestier.
Možno to prinesie zlepšenie v armáde i v zdravotníctve.

Ilustračné foto: internet

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?