Interrupcie - Pyrrhovo víťazstvo na Slovensku

Autor: Marian Vojtko | 27.1.2011 o 21:54 | Karma článku: 5,49 | Prečítané:  1029x

Bojovníci za voľné vykonávanie interrupcií argumentujú právom ženy na slobodnú voľbu. Zástancovia, ktorí nie sú až tak bojovní, ale sú prístupní diskusii si uvedomujú, že toto právo je dosť vratké, a tak siahajú po iných argumentoch: sociálne problémy, zdravotné indikácie, ohrozenie života ženy, znásilnenie... a v neposlednej miere argument, že zákaz interrupcií by znamenal ich nelegálne vykonávanie. V týchto dňoch prebehol zápas, ktorý - ako sa zdá - zástancovia interrupcií ustáli.

Aj keď to na prvý pohľad nemusí byť zrejmé, predsa existencia gynekologicko-pôrodníckych oddelení, kde sa potraty nevykonávajú, má svoje opodstatnenie.

Častokrát je to v záujme ženy. Pamätám si, ako v jednej, dnes už neexistujúcej bratislavskej nemocnici, na šesťlôžkovej izbe ležali dve ženy s rizikovým tehotenstvom, ktorým sa lekári snažili dieťa "udržať". Na ostatných štyroch posteliach sa striedali ženy, ktoré išli na interrupciu.
Ako to muselo vplývať na psychiku žien, ktoré dúfali, že ich dieťatko prežije a že sa živé narodí, keď museli v takýchto podmienkach stráviť dva mesiace a počúvať komentáre žien, ktoré sa "toho" potrebujú zbaviť, to asi nikto, kto to nezažil, nepochopí.

Existencia takýchto oddelení je aj v záujme lekárov. Istá moja známa si na odporúčanie priateľky vybrala pôrodníka v ďalšej bratislavskej nemocnici. Bol to dobrý lekár, obetavý a odborník. Túto ženu však prekvapilo, ako sa voči nemu správali jeho kolegovia. A to z dôvodu, že nevykonával potraty. Rôzne poznámky na jeho adresu a ponižovanie pred pacientkami; nechávali na neho zložité prípady, ktoré si vyžadovali veľa času a energie - s argumentom, že má dosť času, lebo nerobí potraty.
Jeden "čerstvý" lekár, ktorý sa chcel stať gynekológom, nechcel však vykonávať potraty, aby mohol prevziať gynekologickú ambulanciu, potreboval absolvovať prax na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. S podmienkou, že nebude konať potraty, mal problém nájsť nemocnicu, kde by ho prijali. A bez praxe a následnej atestácie ambulanciu prevziať nemohol.


Nemocnica v Trnave už potraty nerobí asi 15 rokov. Ako som sa teraz dočítal, nejaký čas ich nerobí ani Ružinovská. Zaobišlo sa to bez medializácie a bez útokov.
Ženy v ohrození aj tu nachádzajú pomoc. A tie, ktoré chcú potrat bez zdravotných dôvodov, majú dosť iných zdravotných zariadení, vôbec nie sú odkázané na pokútnych anjelíčkarov.

Teraz sa takto rozhodli v celej Univerzitnej nemocnici Bratislava - týkalo sa to konkrétne dvoch nemocníc: na Kramároch a v Petržalke.

A tu sa toho zrazu chytili médiá. Ich informácie však neboli objektívne: Tvrdili, že Univerzitná nemocnica odmieta vykonávať potraty, a ženy sú odkazované na súkromné kliniky. Zabudli však dodať, že sa jedná len o interrupcie na žiadosť ženy. Nie na interrupcie pri zdravotných indikáciách.

Okamžite sa do kauzy zamiešala liberálna vládna strana SaS. Obvinili z toho ministra zdravotníctva, ktorý je za KDH, ten však poprel, že by bol do veci zaangažovaný, podľa neho je to rozhodnutie samých lekárov z týchto nemocníc.
O slovo sa prihlásil pán minister kultúry, ktorý v mene SaS i svojom prehlásil, že akceptujú a vraj budú obhajovať výhradu svedomia pre jednotlivých lekárov, ale nemyslia si, že výhrada svedomia sa týka inštitúcií.
Nechcem spochybňovať kompetentnosť pána ministra kultúry v oblasti medicínskej etiky, ale pýtam sa: kto v tých nemocniciach (podľa neho inštitúciách) sa rozhodol, že nebudú vykonávať potraty: administratívne pracovníčky, ekonómovia, alebo lekári?
Pokiaľ viem, na Slovensku je prax, že riaditeľom nemocnice je vždy lekár. Vedenie Univerzitnej nemocnice má 8 členov - všetci sú lekári. Nebolo to teda nejaké byrokratické rozhodnutie šedej eminencie, ale rozhodnutie lekárov, ktorých sa to týka.
Ba ešte čosi - liberálna strana ústami svojho ministra prehlásila, že budú obhajovať výhradu svedomia pre jednotlivých lekárov, nie však pre nemocnice, lebo to sú inštitúcie. Nemocnicu tvoria okrem lekárov aj zdravotné sestry, ošetrovateľky a ďalší (zdravotný) personál. Tí ostatní za obhajobu liberálom nestoja?

Po tomto mediálnom tlaku, a najmä po aktívnom zaangažovaní sa do kauzy vládnou stranou SaS sa vedenie Univerzitnej nemocnice rozhodlo nebojovať, ustúpilo:
"Zákrok úplného prerušenia tehotenstva na žiadosť pacientky sa bude v Univerzitnej nemocnici Bratislava vykonávať aj naďalej, napriek tomu, že je proti filozofii nového smerovania rozvoja gynekologicko-pôrodníckych kliník v UNB."

A aká je tá ich filozofia?
"Okrem toho, že UNB si vždy plnila svoje poslanie, nové vedenie nemocnice sa zameralo aj na šírenie a presadzovanie pozitívnych tém a pozitívneho vplyvu smerom k svojim zamestnancom ako aj pacientom. Víziou toho bolo aj zameranie sa gynekologicko - pôrodníckych kliník na pomoc rodinám, ktoré majú problémy s otehotnením. Aj preto tu vznikla možnosť jednotlivých kliník naplno sa venovať tejto téme a neriešiť umelé prerušenia tehotenstva na žiadosť pacientky.
Univerzitná nemocnica Bratislava je preto prekvapená negatívnymi emóciami, ktoré nastali po tom, čo si jednotlivé kliniky v Bratislave uplatnili svoje základné právo - slobodnú vôľu."

Niekto sa teší z víťazstva...

Na adresu tých, ktorí sú presvedčení, že len konali službu spoločnosti, vedenie nemocnice ďalej pokračuje:
"Zároveň privítame vašu snahu a pomoc, milí novinári. Pretože, ak sa viete tak naplno venovať téme, ktorej pomer v celkových výkonov na našich gynekológiách tvorí iba 3,5 %, tak určite môžete venovať takú pozornosť aj téme, ktorá viac ako v 90 % trápi naše pacientky. A to sú rôzne problémy s vážnymi ženskými chorobami a najmä problémy rodín otehotnieť a priviesť zdravé dieťatko na svet."

Aké šedé eminencie však za celou touto kauzou stoja, sa asi nedozvieme.
Podiel liberálov z vládnej SaS je však zrejmý - veď sa sami nominovali za vyšetrovateľov, ktorým sa musel za kauzu zodpovedať aj minister zdravotníctva.


Aké dôsledky by malo, pôvodné rozhodnutie Univerzitnej nemocnice:
- Lekári by sa mohli viac venovať problematike neplodných manželstiev. Ženy s klinickými dôvodmi pre UPT by však odmietnuté neboli.
- Lekári a ostatní zdravotnícki pracovníci, ktorí si chcú uplatniť výhradu vo svedomí, by ľahšie našli zamestnanie.
- Začínajúci lekári, ktorí chcú byť gynekológmi, ale nie potratármi, by mali možnosť bezproblémovej praxe a atestácie.
- Ženy by mohli tráviť čas hospitalizácie s rizikovým tehotenstvom v prostredí, kde sa nevykonávajú potraty.
- Ženy by mali možnosť voľby - rodiť v nemocnici, v ktorej sa nevykonávajú potraty.
- Ženy, ktoré sa rozhodnú pre potrat, by si mohli vybrať iné, súkromné zariadenie. Cena za zákrok by sa odvíjala od poskytovaného komfortu vybraného zariadenia a formy zdravotného poistenia, ktoré žena má.
- Štátne príspevky na prevádzku nemocnice (z daní občanov) by neslúžili ako podpora vykonávania interrupcií.
- Subjekty, profitujúce na zisku nemocnice, by mali menší zisk.

Aké dôsledky bude mať ustúpenie od pôvodného rozhodnutia Univerzitnej nemocnice:
- Lekári a ostatní zdravotnícki pracovníci, ktorí si budú chcieť uplatniť výhradu vo svedomí, budú pri žiadosti o zamestnanie znevýhodnení.
- Lekári, ktorí sa budú chcieť špecializovať na gynekológiu, budú mať problém nájsť pracovisko, kde sa nevykonávajú potraty.
- Ženy, ktoré sa rozhodnú pre potrat budú mať väčšiu možnosť vo výbere zdravotného zariadenia, čo v ekonomicky konkurenčnom prostredí môže znamenať, že menej za zákrok zaplatia.
- Gravidné ženy nebudú mať možnosť prenatálnej alebo pôrodnej hospitalizácie v bezpotratovom prostredí.
- Štátne nemocnice budú naďalej poskytovať zdravotnícku (potratovú) "službu" v konkurenčnom prostredí súkromných nemocníc, s využitím prostriedkov zo štátnych príspevkov (z našich daní).
- Lekári v iných nemocniciach dostali jané varovanie, aby nešpekuľovali s nejakou výhradou svedomia.


Demokracia a kultúra zdravotníctva, i nezávislosť lekárov od liberálnej politickej lobby dostali na Slovensku tvrdý úder pod pás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin si za prezidenta trúfa, no k petícii sa nehlási

Občiansky kandidát na prezidenta potrebuje 15-tisíc podpisov. Bývalý šéf Najvyššieho súdu hovorí, že masovejšia podpora by ho do volieb posmelila.

KOMENTÁRE

Harabin je šašo, nebezpečný bude Kotleba

Kotleba nemá čo prehrať, s hanbou neodíde, môže len oživiť svoj kapitál.

ŠPORT

Šatan a Ramsay spravili to, na čo ich predchodcovia nemali guráž

Na olympiádu nepôjdu známe mená a ani jeden hráč Slovana. Je to správne?


Už ste čítali?