Prefíkaná kostolná myš

Autor: Marian Vojtko | 28.9.2010 o 22:12 | Karma článku: 6,88 | Prečítané:  2227x

Zvlášť ľudia na vidieku to poznajú: Jeseň je čas, keď sa do ľudských príbytkov zvyknú sťahovať malé roztomilé zvieratká - myši. Dnes to už pre ne také úžasné v našich príbytkoch nie je - do konzervy sa neprehryzú; a ľudia si zásoby nerobia podľa ročných období, ale podľa akcií v hypermarketoch. V minulosti mal každý dom na zimu dobre vybavenú špajzu - úplný raj pre tieto hlodavce. Horšie na tom bola myš, ktorá si vybrala nesprávnu nehnuteľnosť, a nasťahovala sa do kostola. Hryzkať sa i tam dá všeličo, ale nič, čo by zaplnilo žalúdok... Preto sa aj hovorilo prirovnanie: "Chudobný ako kostolná myš." Ja som však zistil, že kostolná myš vie byť aj riadne prefíkaná, s mimoriadnymi schopnosťami, azda tak trochu aj nadprirodzenými...

Počas omše nám po kostole začala pobehovať myš. Vôbec nie splašene, skôr zvedavo. Zo zbožne do modlitby zahĺbených ľudí si ťažkú hlavu nerobila. Prebehla k lavici, pooňuchávala, zdvihla sa na zadné, ňufák zdvihla, chvíľku vetrila, a prebehla k ďalšej lavici...

Rozhodol som sa, že toto zvieratko treba zlikvidovať skôr, ako si z oltárnych plachiet a omšových rúch začne odhryzkávať kúsky na vystlanie hniezda.
A tak skryté, menej dostupné miesta kostola zaujali pasce na myši - klasické klepce.
Lenže... návnady zmizli a klepce neklepli!

Že by to dokázala nejako takto?
mys3.jpg

Alebo aspoň takto?
mys6.JPG


Nič to, použijeme osvedčenú pascu: domčekovú. Jedna sa nachádza v šope na farskom dvore, a v priebehu minulej zimy v nej skončili tri myši aj bez návnady.

Aby sa pasca stala pre myšku lákavejšou, odrezal som tri kúsky Paštekárskej salámy a nainštaloval s pascou do domu Božieho, prechodného to bydliska myši kostolnej.
A čakal, kedy sa chytí...

Každý deň som chodil nakuknúť, ale pasca prázdna...

Napokon som rezignoval a rozhodol sa pascu vrátiť na pôvodné miesto do šopy, kde bola užitočnejšia. Keď som ju vytiahol spoza oltára, kde bola skrytá očiam veriacich, bol som prekvapený.

Pasca bola síce prázdna, ale jeden z kúskov návnady neležal na spodku ako ostatné, ale bol vtlačený do drôtenej diery, určenej ako vstup pre myš do pasce:

mys1.jpg

Pri pohľade zvrchu jasne vidieť, že myška, pokiaľ dočiahla, tak si na návnade dobre pochutnávala:

mys2.jpg

Nechápem, akým spôsobom sa návnada mohla z vnútra pasce dostať do otvoru, do ktorého musela byť vtlačená pomerne veľkou silou.
Je nemožné, aby myš cez otvor vliezla a naspäť vyliezla, ešte k tomu za sebou ťahajúc návnadu.
Buď musela myška použiť nejakú technickú pomôcku, a v tom prípade je úžasne geniálna, alebo má nadprirodzené schopnosti.

Záhada!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?