Fatimské posolstvo (5) - dve časti tajomstva

Autor: Marian Vojtko | 12.7.2010 o 12:05 | (upravené 17.9.2010 o 11:35) Karma článku: 8,05 | Prečítané:  4805x

Pri treťom zjavení vo Fatime 13. júla 1917 zverila Panna Mária malým pastierikom tajomstvo, ktoré nikomu neprezradili. Ľudia síce poznali z výrazu tvárí detí, že to, čo im bolo zverené, je veľmi vážne, ale netušili ani to, či je to dobré, alebo zlé. Hoci sa z detí snažili získať viac (a neskôr boli i zastrašované uväznením a hrozbou mučenia), deti tajomstvo verne zachovávali. Lucia ho až o vyše dve desaťročia na príkaz biskupa napísala.

Dnes už vieme, že druhá časť tajomstva sa týkala komunistického teroru, rozšíreného z Ruska, a zvlášť Druhej svetovej vojny. Práve preto, keď sa už tieto predpovede začali napĺňať, bola táto časť tajomstva zverejnená. Lucia vo svojich pamätiach opísala toto tajomstvo opakovane, pričom vo štvrtých pamätiach doplnila niektoré detaily, ktoré pri opise v tretích pamätiach chýbali.

Dajme teda slovo samej Lucii. V tretích pamätiach z 31.8.1941 píše, nadväzujúc na predošlé dva spisy:
2taj.png

"... Niečo som povedala, ale aby som príliš nepredlžovala ten spis, obmedzila som sa na najnutnejšie, nechávajúc na Boha príležitosť na vhodnejšiu chvíľu.

V druhom spise som predložila pochybnosť, ktorá sa v tomto videní stratila.

Dobre.
Tajomstvo pozostáva z troch rozdielnych vecí, dve z nich idem teraz vyjaviť.

Prvé teda bolo videnie pekla.

Panna Mária nám ukázala veľké ohnivé more, ktoré sa zdalo, že je pod zemou. Démoni a duše, ponorení v tom ohni, boli akoby priehľadní a čierni alebo bronzoví, v podobe ľudí sa pohybovali v ohni, nesení plameňmi, peklo.jpgktoré vychádzali z nich samých, spolu s oblakmi dymu, padajúc zo všetkých strán podobne ako padajú iskry pri veľkých požiaroch, bez váhy a rovnováhy, medzi volaním a vzdychmi bolestí a beznádeje, ktoré vzbudzovali hrôzu a pôsobili trasenie od strachu. Démoni mali hrôzostrašné a odporné tvary neznámych a strašných zvierat, ale priehľadných a čiernych.

Toto videnie trvalo len okamih. A vďaka našej dobrej nebeskej Matke, ktorá nás vopred uistila, že nás zoberie do neba (v prvom zjavení), inak myslím že by sme zomreli od strachu a hrôzy."


Toto videnie pekla nemožno chápať tak, že by reálne peklo takto vyzeralo. Pravda o hrôze, ktorá čaká zatratených, bola podaná takou obraznou formou, aby ju boli schopní pochopiť 7-10 roční vizionári.

Lucia ďalej pokračuje:

"Potom sme pozdvihli oči k Panne Márii, ktorá nám s dobrotou a smútkom povedala:

Videli ste peklo, kam padajú duše úbohých hriešnikov. Aby ich Boh zachránil, chce vo svete zaviesť úctu k môjmu Nepoškvrnenému Srdcu. Ak budú robiť to, čo vám poviem, mnohé duše sa zachránia a budú mať pokoj. Vojna sa končí, ale ak neprestanú urážať Boha, počas pontifikátu Pia XI. sa začne iná, ešte horšia. Keď budete vidieť noc, ožiarenú neznámym svetlom, vedzte, že je to veľké znamenie, ktoré vám Boh dáva, že bude trestať svet za jeho zločiny prostredníctvom vojny, hladu a prenasledovania Cirkvi a Svätého Otca. Aby sa tomu predišlo, budem žiadať zasvätenie Ruska môjmu Nepoškvrnenému Srdcu a zmierne sväté prijímania v prvé soboty mesiaca. Ak prijmú moje požiadavky, Rusko sa obráti a budú mať pokoj; ak nie, Rusko roznesie svoje bludy do celého sveta, budú vojny a prenasledovanie Cirkvi. Dobrí ľudia budú mučení, Svätý Otec bude veľa trpieť, mnohé národy budú zničené.
*
Nakoniec zvíťazí moje Nepoškvrnené Srdce. Svätý Otec mi zasvätí Rusko, ktoré sa obráti, a svetu bude dopriate obdobie mieru."


Vo štvrtých pamätiach z 8.12.1941 Lucia k poslednej vete ešte doplnila: "Portugalsko si vždy zachová pravú vieru."

* Na tomto mieste nasleduje 3.časť tajomstva, ktorú Lucia vtedy ešte neopísala.


Noc ožiarená neznámym svetlom - nová vojna

V noci na 25. januára 1938 ožiarila celú Európu neznáma silná žiara. Zvláštny úkaz vyvolal záujem novinárov i vedcov. Niektorí sa domnievali, že sa jedná o mimoriadnu polárnu žiaru. Avšak na rozdiel od prirodzenej polárnej žiary, tento úkaz bolo dobre vidno i v južných krajoch Európy.

Lucia si bola vedomá, že je to Pannou Máriou predpovedané znamenie novej horšej vojny, ktorá príde, ak ľudia neprijmú jej výzvu. Preto začala listami upozorňovať cirkevnú vrchnosť, že zachovanie mieru závisí od rozšírenia pobožnosti k Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.

Ich váhavosť však prelomilo až rozpútanie Druhej svetovej vojny. To pohlo leirského biskupa (do jeho diecézy patrí Fatima), že 13. septembra 1939 túto pobožnosť schválil.

V decembri 1940 napísala Lucia list pápežovi, v ktorom žiadala, aby túto pobožnosť požehnal a rozšíril po celom svete. Pápež Pius XII. jej žiadosti vyhovel. A v roku 1942 zasvätil celý svet Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.
(Či následný obrat vo vojne má s týmto zasvätením sveta súvis, ponechám na osobnej úvahe čitateľa.)

Lucia v liste svojmu spovedníkovi 2. marca 1945 mohla napísať: "Som spokojná, že úcta k Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie robí všade veľký pokrok. Táto pobožnosť nás zachráni v dnešných časoch."

Rusko rozšíri bludy do celého sveta

Už necelý mesiac po skončení zjavení vo Fatime vypukla v Rusku revolúcia, ktorá blud ateizmu s jeho hroznými dôsledkami a prenasledovanie Cirkvi rozšírila do mnohých častí sveta.

Zaujímavé je, že malé deti, bez akéhokoľvek vzdelania, vyrastajúce na vidieku portugalských hôr, vôbec netušili, čo je to Rusko - Russia. Mysleli si, že tá "Russia" bude asi nejaká veľmi bohatá a vplyvná žena.

Svätý Otec bude mnoho trpieť

Atentát na pápeža, ktorý sa stal na výročie prvého zjavenia Panny Márie vo Fatime - 13. mája 1981, je v nepochybnom súvise s týmto posolstvom. Vyjadril to jasne i sám Ján Pavol II., keď sa presne o rok 13. mája 1982 išiel Matke Božej do Fatimy poďakovať.

Ale toto pápežovo utrpenie, spôsobené atentátom, je len fyzickým vyjarením útokov a  duchovných bolestí, ktorých nemálo museli vytrpieť pápeži 20. storočia, a ktoré v mimoriadnej miere okusuje aj súčasný Svätý Otec.

Svätý Otec mi zasvätí Rusko, ktoré sa obráti
a svetu bude dopriate obdobie mieru

Pádom komunistického impéria v r.1989-90 sa zdalo, že toto prisľúbenie sa už začína napĺňať. Avšak jeho dovŕšenie - triumf Máriinho Nepoškvrneného Srdca nie je otázkou politickej revolúcie, ale zmeny ľudských sŕdc.

Pius XII. v r.1942 i Ján Pavol II. 25. marca 1984 a 8. októbra 2000 opakovane zasvätili svet Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Možno to však považovať za to predpovedané zasvätenie Ruska, ktoré sa obráti?

Na adresu spochybňujúcich hlasov, očakávajúcich ďalšie apokalyptické senzácie, Lucia 17. novembra 2001 odpovedala: "Už som povedala, že zasvätenie sa vykonalo v roku 1984 a v nebesiach bolo prijaté."

Portugalsko si zachová vieru

Tento prísľub, dodatočne Luciou doplnený, je zvlášť v súčasnom svete prepadajúcom sa do ateizmu a konzumného materializmu zvlášť výzvou. V Portugalsku je však viera stále silná, i keď sledujeme, že v súčasnosti i tamojšia vláda podlieha tlaku svetového liberalizmu.

Vidíme však, že i v priebehu minulého storočia sa sľub Panny Márie napĺňal:
V čase fatimských zjavení vládla v Portugalsku "demokratická" vláda, riadená slobodomurárstvom. 15 rokov tejto vlády bolo charakteristických tvrdými represiami voči Cirkvi a veriacim, a presadzovaním ateistickej ideológie.

Zhodou okolností v deň, keď sa Panna Mária prvý raz zjavila vo Fatime, v nedeľu 13. mája 1917, rečnil na námestí v Lisabone pred davmi poslucháčov veľmajster lóže, ktorý sebavedome vyhlásil, že triumf slobodomurárstva je už blízko.

Na rozdiel od neho Panna Mária sľúbila trom deťom (i nám) triumf jej Nepoškvrneného Srdca...

Slobodomurári zaútočili i na Fatimu: od únosu, väznenia a vyhrážania sa mučením deťom; cez rôzne úradné zákazy a mediálnu protipropagandu, až po bombový atentát, ktorý zničil kaplnku na mieste zjavení...

Slobodomurársky režim sa však v Portugalsku o niekoľko rokov zrútil. Že na tom mali zásluhu aj fatimské udalosti, potvrdila aj nová - slobodná vláda, keď sa hneď po prevzatí moci išla do Fatimy poďakovať Matke Božej.


V priebehu 20. storočia sme teda mohli vidieť, ako sa predpovede z Fatimy uskutočňovali.
Tretia časť fatimského tajomstva zostala však až do roku 2000 tajomstvom.


Súvisiace články:
1. Príprava
2. 13. máj 1917
3. 13. jún 1917
4. 13. júl 1917
6. Tretia časť tajomstva
7. 13.-19. august 1917
8. 13. september 1917Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?