reklama

Čo sa dá nájsť vo zvončeku

Zvonček - takto sa označuje vyberanie milodarov na kostol počas omše.Kedysi kostolník alebo miništranti vyberali do mieška na dlhej palici (aby dosiahli ku všetkým v laviciach), a na spodku mieška bol zvonček.Ak niekto náhodou driemal, alebo "nezbadal", že má prispieť, tak vyberač palicou pomykal a zvonček zazvonil. Driemajúceho to zobudilo, "nepozorného" upozornilo, a upozornilo aj okolie, že ktosi ešte nedal.A tak miesto sústredenia sa na oltár, zbožný ľud kostolný sa sústredil, či ten previnilec nakoniec do zvončeka čosi dá...Od tejto formy vyberania sa už upustilo, a hľadajú sa vhodnejšie - dôstojnejšie, menej vyrušujúce spôsoby zbierania milodarov.Napriek tomu sa aj dnes stáva, že do kostola príde človek, ktorému je ľúto dať čosi na potreby kostola, ale pritom sa bojí nič nevhodiť. A tak sa vo "zvončeku" objaví všeličo...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (56)
Obrázok blogu

Veľmi často sa tam nájdu gombíky. Niekedy ich býva toľko, že by sa na farách mohla zriadiť aj vedľajšia činnosť - predaj gombíkov.

Ďalej to bývajú rôzne papieriky. Objavil sa aj lístok so zoznamom, čo treba nakúpiť; častejšie to bývajú pokladničné bločky z obchodu. Ak do kostola chodia ľudia autobusmi, tak sú bežným "milodarom" cestovné lístky.

Občas sa dokonca objavili aj žuvačky zväčša nepoužité, originálne zabalené. Ale našla sa už aj použitá žuvačka, našťastie slušne zabalená v papieriku.

Keď sme robili pre deti letný tábor, kde sme mali vlastné táborové peniaze, tak tieto sa vo zvončeku objavovali ešte dobrého pol roka po prázdninách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najviac sa však vo zvončeku objavujú mince (od zavedenia eura sú bankovky veľmi zriedkavé). Niekedy sú to však mince typu "Jánošíkovských dukátov", či rôznych "PF". Tie už v poslednej dobe nie sú také bežné.

Veľmi často sa však objavujú už rok neplatné slovenské mince. Už ich neberú ani banky, tak čo s nimi? Do zvončeka.

Obrázok blogu

Keď ich nazbieram nejakú väčšiu kôpku, zájdem s nimi do Národnej banky, kde sa ešte zamieňať dajú. Pracuje tam jedna moja priateľka, s ktorou som sa už osemnásť rokov nestretol. Aspoň bude príležitosť ju navštíviť.

Objavujú sa aj neplatné mince z iných krajín. Občas aj cudzokrajné mince platné, ale minimálnej hodnoty. Tieto "platidlá" sú obzvlášť nebezpečné, pokiaľ sa podobajú na platné euromince.
Dokázali by ste určiť, ktoré z nasledujúcich mincí sú u nás platné?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Tá vľavo dole je talianska 500-lírovka, neplatná od roku 2001. Vtedy mala hodnotu asi 10 Sk, čo je podľa nášho konverzného kurzu 33 centov. Keď vám ju však v obchode vydajú miesto dvoj-eurovky, nemá už ani tú hodnotu. Ak sa vám jej nepodarí zbaviť v inom obchode u nepozornej predavačky, čo s ňou? Do zvončeka.
Všetky ostatné mince na obrázku sú platné dvoj-eurovky, i keď tá vľavo hore sa grafickým spracovaním od ostatných líši viac, než 500-lírovka.

Z platných cudzokrajných mincí, keďže som na Záhorí, sú najčastejšie české koruny. Tie sú využiteľné, stačí zabehnúť pár kilometrov za rieku Moravu. Lenže na moravské omšové víno je ich trošku málo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Po letných prázdninách sa zvyknú objavovať drobáky z dovolenkových destinácií, ktoré sa už zrejme nepodarilo v zahraničí minúť.
Avšak tieto dva anglické "haliere" priniesol skôr niekto, kto bol na ostrovoch pracovať.

Obrázok blogu

Okrem už neplatných a zahraničných mincí, býva zvonček spôsobom zbavenia sa i u nás platných peňazí, ktoré však v obchodoch prevziať nechcú.
Do zavedenia eura to boli zvyčajne dvadsať-korunáčky natrhnuté, ošúchané, s chýbajúcim rožkom, či dokonale vyprané vo vrecku riflí.
V súčasnosti sú to skôr pokrivené mince, či tak zvláštne rozlisované, ako táto 20-centovka:

Obrázok blogu

Pri návšteve Národnej banky, zanesiem tam aj ju.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď už spomínam túto dôležitú peňažnú inštitúciu, napadá mi, že prednedávnom bolo v správach, že NBS sa chystá dať raziť ďalšie jeden a dvoj-centové mince, lebo ich je v obehu nedostatok.

Uvažujem, či sa nepodieľam na finančnom ohrození nášho štátu. Za posledných šesť týždňov som totiž nazbieral (stiahol z obehu) toľkoto nedostatkových mincí:

Obrázok blogu

Ja by som ich aj nechal obiehať, lenže chodiť s vreckom "meďákov" a príležitostne nimi platiť je dosť nepraktické. A obchody o ne ani veľký záujem nemajú.
Našťastie, ochotná vedúca pošty ich prijme. Keď teda nazbieram okrúhlu sumu, zanesiem ich na poštu. Keby táto možnosť nebola, musel by som s nimi cestovať niekam do mesta, kde je banka.

Tých mincí za šesť týždňov nie je až tak veľmi veľa. Ale je to z malej farnosti, kde sa vyberá len v nedele. V kostoloch, kde sa zíde viac ľudí, a kde sa vyberá aj v týždni každý deň, je to asi väčšia kôpka.
A keď to takto zrátame po celom Slovensku, vyjde z toho už asi zaujímavá suma, nie bez vplyvu na národné finančníctvo.

Obrázok blogu

Koľko ich vlastne je? Uložiť pekne do stĺpčekov po desať, ...

Obrázok blogu

... a je ich 205.

Jedno-centovky sú síce menšie, a tým aj menšieho objemu, ale i tak vidno, že ich je aj na kusy menej.

Obrázok blogu

Spočítané: 137. Zrejme sa menej používajú, než ich dvojkové sestričky.

Obrázok blogu

Občas sa vyskytnú úvahy odborníkov i laickej verejnosti, že by bolo dobré zrušiť na Slovensku používanie jedno a dvoj-centových mincí.
Myslím si, že by to nebolo veľmi dobré. Vo zvončeku by tak pribudlo gombíkov, cestovných lístkov i pokladničných bločkov. Kostol by tým však nezbohatol.

A na záver jeden "recyklovaný" vtip:

Ku nebeskej bráne prichádzali postupne centové mince. Svätý Peter ich bez problémov púšťal dnu.
Potom prišla eurovka a za ňou dvoj-eurovka. Aj oni vošli cez bránu do neba.
Ďalej prišla päť-eurovka, aj tú svätý Peter pustil, rovnako aj desiatku.
Keď prišla dvadsať-eurovka, svätý Peter zaváhal, ale napokon ju pustil.
U päťdesiatky váhal ešte viac, ale potom pustil do neba aj tú.
Napokon prišla k nebeskej bráne sto-eurovka. Svätý Peter ju však dnu odmietol vpustiť.
Ako tam tak stojí, prišla i dvesto, i päťsto-eurovka. Ani tie neuspeli.
Bankovky protestujú:
"Prečo nás nechceš pustiť do neba? Tie pred nami si tam predsa pustil!"
Svätý Peter im odpovie:
"Ale vás som, žiaľ, nikdy v kostole nevidel."

Marian Vojtko

Marian Vojtko

Bloger 
  • Počet článkov:  289
  •  | 
  • Páči sa:  196x

Keď bolo PMD 85 hitom, uchvátili ma počítače. Na istý čas sa mi stali profesiou... Napokon ma však uchvátil Niekto iný. Zoznam autorových rubrík:  Zo životaSvet v ktorom žijemedumkyKocúrkovo SRslovenčinaCirkev v súčasnostifinancovanie cirkviModlitbyŽivot KristaDejiny CirkviKristus a myZaujimavosti o svätých a cirkvMyjavaSpomienkyXXXLNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu