Pravoverní

Autor: Marian Vojtko | 20.1.2010 o 22:55 | Karma článku: 5,23 | Prečítané:  1044x

Tento príbeh nie je o reforme školstva, i keď to tak na prvý pohľad môže vyzerať.

Jožko s Ferkom zo šiestej A a Miško zo šiestej B napísali list učiteľom.

Konštatujú v ňom alarmujúci stav, čo sa týka používania spisovného jazyka. Koľkí nevedia, kde má byť mäkké a kde tvrdé i; o používaní interpunkčných znamienok ani nehovoriac. Ako ich počas piatej triedy bolelo, keď istá učiteľka, ktorú nechcú menovať, vyslovovala tvrdo slabiky de, te, ne, le, di, ti, ni, li!
Ba niektorí učitelia, keď píšu novú látku na tabuľu, ani nie sú schopní písať písaným písmom, len tlačeným.

Keďže doteraz sa riaditeľ školy, ani ich triedne učiteľky voči týmto nešvárom neozvali, ako vzorní žiaci majú vážne obavy, aký je vzťah učiteľského zboru k spisovnému jazyku.

Preto vyzývajú všetkých učiteľov, aby verejne, každý pred svojou triedou a riaditeľ pred celou školou, odpovedali na nimi predložené otázky:

Uznávate, že na začiatku každej vety sa píše veľké písmeno?
Používate na rozdelenie súvetia čiarku?
Vyslovujete mäkko slabiky de, te, ne, le, di, ti, ni, li?
Súhlasíte, že vo vybraných slovách sa po obojakej spoluhláske píše tvrdé Y?
atď.

Na záver listu uviedli, že ak do piatku učitelia verejne neodpovedia na predložené otázky, strácajú akékoľvek právo vyučovať.

 

Triedna učiteľka šiestej A bola listom veľmi prekvapená. Preto si po vyučovaní zavolala Jožka a Ferka do kabinetu. Tí jej však povedali, že kým verejne neodpovie na ich otázky, nemajú sa o čom baviť.

Pani učiteľka chlapcov napomenula, že takto sa správať nemôžu. Podobne napomenula i triedna zo šiestej B Miška.

 

A ako to napokon dopadlo?

 

Prišiel piatok a "jazykoverní" šiestaci (medzitým sa k nim pridal aj Števko zo štvrtej B) sa verejného vyznania učiteľov nedočkali.

Preto napísali list ministrovi školstva, že triedne učiteľky zo šiestej A a šiestej B už nie sú učiteľkami a do týchto tried chodia vyučovať neoprávnene. A tiež i ostatní učitelia školy sú vo svojich funkciách nekompetentní.

Avšak im, ako vzorným žiakom, záleží na správnom používaní spisovného jazyka, preto si zakladajú svoju vlastnú triedu. A keďže na škole niet kompetentného učiteľa, ich trieda bude podriadená priamo ministrovi školstva.

A ak minister školstva na tento ich list neodpovie, znamená to, že vo všetkom s nimi súhlasí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?