Trojhraničný bod - moravská strana

Autor: Marian Vojtko | 6.8.2012 o 17:00 | (upravené 6.8.2012 o 18:03) Karma článku: 8,64 | Prečítané:  797x

Bod, v ktorom sa stretajú hranice Slovenska, Rakúska a Českej republiky, sa nachádza uprostred rieky na sútoku Moravy a Dyje. Toto miesto som už navštívil zo slovenskej i rakúskej strany. Zostáva mi ešte česká, vlastne moravská strana. Podarí sa mi tam dostať? Rieky Dyje a Morava tu vytvárajú najjužnejší cíp územia Moravy. Na severe ho uzatvára obec Lanžhot, od ktorého na juh už mapy žiadne cesty neponúkajú, len ujo Gúgl tam akúsi spleť ciest, či cestičiek prezrádza.

Najbližšia možnosť prejsť cez rieku Moravu do Českej republiky je mostom na ceste z Kútov do Lanžhotu a Břeclavy. Kúsok za mostom cesta križuje (podchádza) diaľnicu Bratislava-Brno, a kúsok za ním je nenápadná odbočka vľavo (naproti bývalému lanžhotskému JZD).

DSCF2597.JPG

Vydal som sa touto cestičkou. Je to prvá možnosť dostať sa k sútoku riek, ktorý je však od tohto miesta asi 10 km juhozápadne. Keďže netuším, ako ďaleko sa mi podarí dostať autom (cesty na maps.google nie sú veľmi isté), tak mám znovu na prívese aj bicykel.

Úzkou asfaltkou sa blížim k ohrade s bránou, ktorá je otvorená. Zrazu sa oproti mne objaví kamión s korbou i prívesom naplnenými drevnými pilinami. Musím trochu cúvnuť, aby okolo mňa kamión prešiel a pokračujem cez otvorenú bránu ďalej.
Až neskôr mi napadlo, že brána by bola asi zamknutá, nebyť týchto prác po ťažbe dreva. (Švanda by bola, keby prácu skončili a bránu zamkli, kým som vnútri. Po ceste späť som tento kamión stretol - našťastie práve na rázcestí, tak mu nebol problém sa vyhnúť - viď foto po nabehnutí myšou na obrázok.)

DSCF2595.JPG

Pri bráne sa náchádza informačná tabuľa. Tam sa síce píše, že v lesoch sa nesmie jazdiť a stáť s motorovými vozidlami (to som si však prečítal až pri odchode), keďže tam však nebola žiadna dopravná značka, a teda ani zákaz vjazdu, pokračoval som ďalej.

DSCF2594.JPG

Cesta išla zväčša lesom. Asfaltiek tam veľa nebolo. Takmer všetky ostatné cesty, znázornené gúglom, boli lesné.

DSCF2582.JPG

Na mapu ciest z gúgla sa teda veľmi spoľahnúť nedalo, GPS mi len prezrádzalo aká je moja poloha voči vodným tokom a sútoku. Preto, keď som narazil na križku v tvare T, bolo to hlavne intuíciou, že som sa vydal správne doľava.

O niečo ďalej sa dokonca objavila smerovka. Na tom mieste však veľmi potrebná nebola. Na rázcestiach ale chýbala.

DSCF2584.JPG

Územie, okrem lesného hospodárstva, slúži k chovu lesnej zveri - jelenej, srnčej, danielej i diviačej. Z toho dôvodu sa tu nachádzajú ploty, ktoré ho delia na viac častí:

DSCF2579.JPG

DSCF2593.JPG

Územie je tiež popretkávané množstvom kanálov:

DSCF2592.JPG

DSCF2483.JPG

DSCF2484.JPG

DSCF2588.JPG

DSCF2557.JPG

Hoci je to územie s aktívnym lesným hospodárstvom, na scenérii to veľmi nebadať. Veru, slovenskí podnikatelia v lesníctve by sa tu mohli veľa učiť...

DSCF2576.JPG

DSCF2554.JPG

DSCF2555.JPG

Po asfaltke sa mi podalrilo dostať celkom ďaleko. Ale všetkému je raz koniec... Teda nie koniec asfaltky, ale mojej cesty autom. Zamknutá brána, len bránka pre peších, prípadne pre cyklistov.

DSCF2474.JPG

Auto odstavujem v tieni stromov, a ďalej pokračujem na bicykli.

DSCF2580.JPG

Ešteže foťák má samospúšť. Ale stihnúť to za 10 sekúnd nie je vôbec jednoduché.

DSCF2477.JPG

Kochám sa prírodou. Kvetenstvo je tu omnoho pestrejšie a farebnejšie, než na slovenskej či rakúskej strane:

DSCF2549.JPG

DSCF2548.JPG

DSCF2566.JPG

DSCF2575.JPG

DSCF2562.JPG

DSCF2514.JPG

Černice sú ešte len v kvete. Škoda...

DSCF2573.JPG

Prichádzam na hrádzu. Rieka už teda musí byť blízko.

DSCF2486.JPG

Táto strana hrádze smeruje na severozápad a stáča sa na sever. Ten smer nie je pre mňa.
Na opačnú stranu hrádza smeruje na západ - možno by som sa po nej pustil, ale je tam zamknutá brána. (Pri ceste naspäť tam zrovna vchádzalo auto, šofér nechal za sebou bránu otvorenú. Ktovie, koľko cykloturistov sa potom vydalo nesprávnym smerom? - viď obrázok myšou.)

DSCF2485.JPG

Nie som si istý, či cesta predo mnou ide správnym smerom. Vlastnoručne zhotovená mapa (podľa podkladov z uja Gúgla) a GPS mi naznačujú, že cesta ma naozaj odviedla viac na západ, ale čoskoro by mala byť odbočka doľava.

DSCF2487.JPG

A naozaj! Zakrátko prichádzam na križovatku. Je tu aj smerovník. Ukazuje dva smery, z ktorých sa sem dá prísť. Ja som prišiel od Lanžhotu, vpravo je cesta od Pohanska (popri hranici, smer Břeclav). Ale smerovka k sútoku chýba! To by malo byť podľa mojej mapy doľava.

DSCF2488.JPG

Doľava cesta vedie, lenže je tam zase brána. A zamknutá...

DSCF2489.JPG

Uvažujem, ako prenesiem bicykel cez plot...

DSCF2490.JPG

... keď tu prichádzajú mladí miestni cyklisti, a zisťujem, že to také zložité nebude.

DSCF2491.JPG

Až teraz som si všimol modrej šípky na stĺpe. Mohol by tu byť aj nápis.

Ďalej sa už nachádza aj smerovník - tam, kde treba odbočiť do lesa. Ale tiež nie je veľmi výrazný.

DSCF2494.JPG

Cesta k sútoku pokračuje ďalej lesom.

DSCF2495.JPG

DSCF2497.JPG

Zrazu sa predo mnou objavuje hraničný kameň. Ale nie Českej republiky, lež Moravského markgrófstva z roku 1755, na vtedajšej hranici s Rakúskym arcivojvodstvom a Uhorským kráľovstvom.

DSCF2498.JPG

M.M.M. - meta marchionatus Moraviae (hranica markgrófstva Moravy)

DSCF2499.JPG

Lesnou cestou pokračujem na bicykli ďalej, ošľahaný nie moravským vetrom, ale dvojmetrovou žihľavou. A už sa objavuje rieka Dyje.

DSCF2507.JPG

Pohľad na ústie Dyje. V pozadí slovenský breh Moravy.

DSCF2510.JPG

DSCF2545.JPG

"Zabi bobra, zachrániš strom." (Myšou zobrazíte detail na prácu bobrích zubov.)

DSCF2508.JPG

Uprostred chodníka - zrejme bobria nora.

DSCF2518.JPG

A toto už je aktuálny hraničný kameň Českej republiky. Zo slovenského brehu vyzerá toto miesto zarastené (pozri myšou), ale tu vidno, že je turistami dosť navštevované.

DSCF2533.JPG

Zato zadná - informačná strana tabule je na tom horšie:

DSCF2534.JPG

Pohľad hore tokom rieky Moravy. Vpravo v tieni slovenský breh, vľavo moravský.

DSCF2529.JPG

K samotnému miestu sútoku treba prejsť "bránou" zo zlomenej koruny starej vŕby.

DSCF2536.JPG

Zaujímavé, že kým ulomená časť koruny vŕby je suchá, jej koniec, ležiaci na brehu nad vodou, je zelený a rastú z neho mladé konáre.

DSCF2538.JPG

A prichádzame k cieľu: zde končí země česká, vlastně moravská.

DSCF2521.JPG

Pohľad na slovenský breh v doobedných hodinách nie je najlepší, lebo je v tieni:

DSCF2527.JPG

Rakúsky breh

DSCF2526.JPG

Najkrajší pohľad z moravskej strany sútoku je dolu tokom rieky Moravy:

DSCF2525.JPG

Po absolvovaní tejto prieskumnej výpravy môžem skonštatovať, že najkrajší výhľad i najlepšie upravené miesto hraničného kameňa je zo slovenskej strany, najhorší z rakúskej.
Čo sa týka prostredia, ktorým sa k sútoku prichádza, je na tom zase najlepšie moravská strana. Jej nevýhodou je, že cez oboru k sútoku je šanca (za normálnych okolností) prejsť len na bicykli. Ani to však nie je taký problém, ako nedostatočné označenie trasy smerom k sútoku. (Pri odchode, keď už som nakladal bicykel na príves, išli okolo cyklisti od Pohanska. Našťastie sa ma spýtali, ako sa ide k sútoku. Inak by svoj omyl zistili asi až v Lanžhote.)

V každom prípade sa oplatí toto miesto navštíviť. (Za pekného počasia a s repelentom.) Tiež by ho bolo dobré (tak zo slovenskej, ako i moravskej strany) lepšie označiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?