Elixír života, či dovolený doping?

Autor: Marian Vojtko | 9.8.2009 o 16:30 | Karma článku: 3,78 | Prečítané:  1010x

Ľudia v sebe majú zakódovanú túžbu po živote. Preto oddávna pátrajú po tajomstve dlhovekosti, či po elixíre mladosti - lebo ešte samotný dlhý život, so stareckými problémami, až takou perspektívou nie je. A tak v mýtoch a legendách sa stretáme s predstavami o elixíroch, kameňoch mudrcov, či iných spôsoboch životnej energie, až po Fausta, ktorý za získanie mladosti zapredal diablovi svoju dušu. Pri dnešnej omši sme však počuli o inom pokrme, ktorý bol zdrojom úžasnej energie: Prorok Eliáš bol znechutený, odišiel na púšť a želal si zomrieť. Tu sa ho dotkol anjel a povedal: "Vstaň a jedz." Eliáš zbadal pri sebe chlieb a krčah s vodou. Najedol sa a napil, a potom kráčal 40 dní a 40 nocí, až prišiel k Božiemu vrchu Horeb. (1Kr 19,4-8) Chlieb, ktorý dodá toľkú energiu, by určite mohol byť tým vysnívaným elixírom. A určite by po ňom s radosťou siahli aj športovci, lebo na rozdiel od iných dopingových prostriedkov, tento by im žiadne testy nezistili...

Avšak takýto chlieb dostal Eliáš len preto, aby mohol splniť náročnú úlohu, ku ktorej ho Boh povolal. Určite nie preto, aby získal naspäť silu, ktorá sa rokmi vytrácala, a už vôbec nie preto, aby si budoval kariéru senzačnými výkonmi.

A predsa zázračný chlieb - elixír života existuje.

Na to nás v dnešnej omši upozornila stať z Evanjelia:
Ježiš povedal: "Ja som živý chlieb, ktorý zostúpil z neba. Kto bude jesť z tohto chleba, bude žiť naveky. A chlieb, ktorý ja dám, je moje telo za život sveta." (Jn 6,51)

Ale to nie je elixír dlhovekosti. Ani nevráti človeku mladosť, ani nepredĺži jeho pozemský život o niekoľko desaťročí. Dáva mu omnoho viac - večný život.

Ježiš nám ponúka Eucharistiu, svoje sviatostné Telo, ako chlieb večného života. Nestačí však len "ísť na prijímanie", alebo -ako niektorí hovoria- "ísť na oblátku" (čo svedčí, že nevnímajú podstatu).

Je to podobné, ako keď človeku predpíše lekár lieky na srdce: nestačí ich len užívať. Treba dodržiavať všetky pokyny lekára: nefajčiť, nepiť alkohol, dodržiavať správnu životosprávu...

Aj Ježiš nám nie len dáva duchovný liek Eucharistiu, ale aj pokyny pre správnu "duchovnú životosprávu". I v eucharistickej reči pridáva k slovám o Eucharistii: "
U prorokov je napísané: Všetkých bude učiť sám Boh." (Jn 6,45) Boh nás učí tejto správnej "životospráve" skrze prikázania a náuku Evanjelia. (porov. Jn 6,68)

Eucharistia spája náš život s Kristom. On premohol smrť a je zdrojom večného života. Spojenie v láske s ním je prostriedkom pre večný život.

Lenže my sme často naviazaní na materiálne veci okolo nás. Tie nás pútajú, zväzujú nás a upriamujú našu pozornosť len na pozemský život. A tak strácame zmysel pre večnosť.
Ale práve pre ňu sme boli stvorení.
Aj túžba dlho žiť - byť stále mladý - je len zastretým poznaním určenia človeka, skrytou pravou túžbou dosiahnuť večný život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?