List Benedikta XVI.

Autor: Marian Vojtko | 12.3.2009 o 23:15 | Karma článku: 8,89 | Prečítané:  1214x

Dnes Vatikán zverejnil list Benedikta XVI. biskupom Katolíckej cirkvi ohľadom sňatia exkomunikácie zo štyroch biskupov, konsekrovaných arcibiskupom Lefebvrom, ktorá vyvolala mnohé diskusie a kritiku. Ak má niekto záujem prečítať si celý list, prípadne reakciu predsedu Svetového židovského kongresu, nájde to na serveri TK KBS. Mňa tam zvlášť zaujala jedna pasáž, na ktorú chcem upozorniť.

"... Bolo mi povedané, že pozorné sledovanie dostupných správ prostredníctvom internetu umožní okamžite sa zorientovať v probléme. Beriem si z toho ponaučenie, že v budúcnosti musí Svätá stolica pozornejšie sledovať tento prameň správ."

Tento zdroj správ, aj keď nie úplne serióznych je určite dôležitý, a tak vo Vatikáne zrejme vznikne oddelenie, ktoré bude sledovať internetové zdroje informácií. Možno aj blog.sme.sk?

Aj tu, na blogu a diskusiách sa objavilo mnoho múdrych a svetaznalých, ktorí tvrdili, že nie je možné, aby pápež o názoroch biskupa Williamsona nevedel, veď jeho názory sú známe už 20 rokov. Pritom, dovolím si tvrdiť, že ani jeden z týchto dotyčných ešte začiatkom januára ani netušil, že nejaký Williamson existuje, a už vôbec nie, aké má názory.

Čo však nevedeli títo často anonymní internetoví sudcovia, nevedel ani pápež? Vedel, ale vedel aj viac:

"Zaiste už dávnejšie a teraz znova pri tejto príležitosti sme počuli o predstaviteľoch tejto komunity veľa vecí, ktoré nás rozladili – ako je pýcha a domýšľavosť, prílišné zdôrazňovanie jednej veci, atď. Z lásky k pravde však musím dodať, že som dostal aj celý rad dojemných svedectiev o vďačnosti, z ktorých bola cítiť srdečná otvorenosť."

Je však ľahké kohosi odsúdiť, ale potrebné je podať pomocnú ruku. Že to bolo inak interpretované, než bol úmysel je zrejmé. Pápež na to odpovedá otázkami:

"Bolo a je skutočne chybou ísť aj v tomto prípade v ústrety bratovi, ktorý „má niečo proti tebe“ (porov. Mt 5, 23) a usilovať sa o zmierenie? Či sa vari nemá aj občianska spoločnosť usilovať zabrániť extrémizmu a reintegrovať jeho eventuálnych prívržencov – nakoľko je to možné – do veľkých síl stvárňujúcich spoločenský život, aby sa vyhlo ich separácii so všetkými jej dôsledkami? Či môže byť úplne chybné usilovať sa roztopiť neústupčivosť a zrušiť obmedzenia, aby sa tak vytvoril priestor tomu, čo je pozitívne a liečivé pre celok?"

Mnohí pápežov úmysel a cieľ nepochopili. Možno niektorí nevedeli pochopiť, ale určite mnohí ani nechceli. Bolestivé je, že aj niektorí "vlastní" si do pápeža pri tejto príležitosti kopli (a to nielen v týchto blogoch, lebo blog.sme.sk zatiaľ Svätý Otec ešte nesleduje):

"Zosmutnel som z toho, že aj katolíci, ktorí by mohli lepšie vedieť, ako sa v skutočnosti veci majú, si mysleli, že na mňa musia nevraživo udrieť, odhodlaní zaútočiť. O to viac preto ďakujem priateľom Židom, ktorí pomohli rýchlo odstrániť nedorozumenie a obnoviť atmosféru priateľstva a dôvery, ktorá tak ako existovala v čase Jána Pavla II., aj počas môjho pontifikátu existuje, vďaka Bohu, naďalej."


Vidíme, že táto téma pápežovi veľmi leží na srdci. On svoje srdce, i srdce Cirkvi chce otvoriť pre všetkých. Ale zrejme nie všetkým sa to páči.

Snažme sa teda rozmýšľať, veci skúmať, aby sme príliš rýchlo nevynášali svoje súdy a odsúdenia.

Nebudme ako dedinské psy. Keď uprostred noci na hornom konci dediny zašteká jeden pes, za chvíľu už štekajú všetky psy v dedine. Ani pritom nevedia prečo...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?