Aby aj štát bol sýty, aj nedeľa celá

Autor: Marian Vojtko | 28.10.2012 o 20:30 | (upravené 28.10.2012 o 21:03) Karma článku: 9,08 | Prečítané:  367x

Keď som začiatkom 90-tych rokov prechádzal Obchodnou ulicou, nechápal som zmysel plagátov vo výkladoch viacerých obchodov: "Nedeľný predaj - 5% zľava"; "Pri nákupe v nedeľu dostanete 10 percentnú zľavu"; "Nedeľná zľava: 20%"... Aký to malo zmysel, investovať (lebo zľava je zo strany obchodníka investícia) do toho, aby sa ľudia naučili v nedeľu chodiť do obchodu? Ekonomický dôvod som žiaden nevedel nájsť, skôr ideologický... "Obchodný dom to je vlastne novodobý chrám, kde tovaru sa klaniame a on sa klania nám." (Žbirka) Odvtedy uplynulo 20 rokov a niektorí si dnes nevedia predstaviť, čo by mohli v nedeľu robiť, keby boli obchodné centrá a hypermarkety zatvorené. A každý návrh, ktorý chce novootrokársku spoločnosť aspoň trochu obmedziť, vnímajú ako zásah do ich základných ľudských práv - právo na nákup v každom čase. Zákaz nedeľného predaja sa tiež prezentuje ako ekonomicky nevhodný pre spoločnosť. Vraj by sa to prejavilo úbytkom na daniach, i znížením počtu pracovných miest. Existuje však elegantné riešenie, ako obmedziť nanútenú nedeľnú prácu, pričom by to mohlo trošku pomôcť aj štátnej kase:

ukstudentlife.comukstudentlife.com

supermarket.jpgAk by sa zákonom vymedzil rozsah pracovných činností, kde je nepretržitá prevádzka, či práca v nedeľu a sviatky potrebná pre všeobecné dobro spoločnosti - bezpečnostné, záchranárske a zdravotnícke zložky, doprava, distribúcia energií, reštauračné a rekreačné služby, prevádzky s technologicky nutnou nepretržitou prevádzkou (vysoká pec, jadrový reaktor...), servis elektronických médií a pod. - všetci ostatní zamestnávatelia by museli rešpektovať právo zamestnancov na voľnú nedeľu a sviatky.

V súčasnosti rôzni zamestnávatelia (zďaleka nielen obchody a automobilky) nútia pracovníkov pracovať v noci, v nedele a sviatky bez toho, aby to bolo nutné pre dobro spoločnosti. Jediným dobrom je ich zisk.
Dajú síce zamestnancom čosi navyše na príplatkoch (snáď), ale je to len odrobinka z toho, čo na svojich zamestnancoch zarobia tieto firmy. Ak sa zamestnancovi nepáči, nech si ide - na jeho miesto ľahko prijmú niekoho ďalšieho.

Zákonom obmedzená práca by zamestnávateľovi zobrala z ruky otrokársky bič.hypermarket.jpg

 

Ževraj by sa zvýšila nezamestnanosť, keby boli prevádzky v nedeľu zatvorené?
V hypermarketoch stačí otvoriť viacej pokladní v piatok poobede a v sobotu, a pri výrobných linkách skrátiť 12-hodinové smeny na 8-hodinové, a nikoho nebude treba prepúšťať.

A čo by mal z toho štát?

Niekedy sa môže stať, že je pre firmu potrebné vybaviť zákazku čím skôr, i v nedeľu. Poväčšine je to zaujímavé preto, že sa jedná o dobre platiaceho zákazníka.
Napríklad majiteľ prepravnej spoločnosti potrebuje súrne opraviť kamión v nedeľu, aby už v pondelok mohol vyjsť na cestu. A preto je ochotný zaplatiť omnoho viac za súrnu opravu.
Prečo by mal na tejto zákazke enormne profitovať majiteľ servisu?
On už má profit z toho, že klient bude s jeho firmou spokojný a využije jej služby aj nabudúce.automobilka.jpg
To, čo zaplatí navyše, nech prilepší na odmene tomu, čo prácu vykonal, a ostatok môže poslúžiť verejnému dobru.

Preto by zákon mohol povoľovať výnimku pre nedeľnú prácu - táto služba by však bola zdanená mimoriadnou daňou, tak vysokou, aby zamestnávateľa odradila od zneužívania práce v nedele a sviatky.

Takýmto spôsobom by sa výrazne obmedzila v súčasnosti nezmyselne vysoká pracovná nasadenosť zamestnancov v nedele a sviatky, a zároveň by to prospelo štátnej kase.

Myslím, že miesto zaťažovania drobných živnostníkov neúnosnými daňami a odvodmi, čo sa teraz zavádza, by práve táto zmena bola na prospech zamestnancom i štátnemu rozpočtu.

(perex - zdroj pre fotokoláž: en.wikpedia.org)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Slovan nemá peniaze ani hráčov a stráca to najcennejšie. Fanúšikov

Viac ako o postupe do play off sa začína hovoriť, či klub vôbec dohrá sezónu v KHL.

EKONOMIKA

U. S. Steel odchádza, o košickú fabriku bojujú Třinecké železárny

U. S. Steel predáva košické železiarne.

KOMENTÁRE

Úbohá stredná trieda, tá sa vo Ficovom vlaku nevezie zadarmo

Ak sa niektorí chcú mať závratne dobre, musia sa tí ostatní mať horšie.


Už ste čítali?