Svedectvo apoštola Pavla o zmŕtvychvstaní

Autor: Marian Vojtko | 1.6.2011 o 16:10 | (upravené 1.6.2011 o 21:10) Karma článku: 3,10 | Prečítané:  579x

Evanjelista Lukáš v úvode Skutkov apoštolov píše: Po svojom umučení im poskytol mnoho dôkazov, že žije, keď sa im štyridsať dní zjavoval a hovoril o Božom kráľovstve. (Sk 1,3) Okrem štyroch evanjelií a Skutkov apoštolov nám svedectvo o Ježišovom zmŕtvychvstaní a jeho zjaveniach apoštolom ponúka i apoštol Pavol v Prvom liste Korinťanom:

Odovzdal som vám predovšetkým to, čo som aj ja prijal: že Kristus zomrel za naše hriechy podľa Písem; že bol pochovaný a že bol tretieho dňa vzkriesený podľa Písem, že sa zjavil Kéfasovi a potom Dvanástim. Potom sa zjavil viac ako päťsto bratom naraz; väčšina z nich žije doteraz, niektorí už zosnuli. Potom sa zjavil Jakubovi a potom všetkým apoštolom a poslednému zo všetkých, ako nedochôdčaťu, zjavil sa aj mne. (1 Kor 15,3-8)

Rozoberme si to postupne:
Zjavil Kéfasovi -- toto zjavenie okrem Pavla spomína aj Lukáš (24,34) v rozhovore apoštolov s emauzkými učeníkmi.
500.jpg
A potom Dvanástim -- výraz "Dvanásti" je použitý ako ekvivalent či synonymum slova "apoštoli"; v skutočnosti boli bez Judáša (Mt 27,5) a prvý raz i bez Tomáša (Jn 20,24).

Potom sa zjavil viac ako päťsto bratom naraz; väčšina z nich žije doteraz, niektorí už zosnuli -- o tomto masovom zjavení nevieme nič bližšie. S takýmto veľkým množstvom ľudí naraz sa mohol Ježiš stretnúť jedine na nejakom voľnom priestranstve. Azda na vrchu v Galilei, o ktorom píše Matúš? (Mt 28,16)

Potom sa zjavil Jakubovi -- o tomto osobnom stretnutí apoštola s Ježišom nevieme nič. Jakub mladší, Alfejov syn, označovaný ako "Pánov brat" - čiže Ježišov bratranec, zostal po rozídení sa apoštolov v Jeruzaleme ako miestny biskup. Pavol s ním bol v kontakte, takže od neho osobne mohol vedieť o tomto zjavení.

A potom všetkým apoštolom -- pri nanebovstúpení. (Mk 16,19; Lk 24,50-51; Sk 1,4-9)

A poslednému zo všetkých, ako nedochôdčaťu, zjavil sa aj mne -- zjavenie Pavlovi má už iný charakter, je z čias po nanebovstúpení. Je to udalosť, keď sa Pavol obrátil. (Sk 9,3-6)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Slovan nemá peniaze ani hráčov a stráca to najcennejšie. Fanúšikov

Viac ako o postupe do play off sa začína hovoriť, či klub vôbec dohrá sezónu v KHL.

EKONOMIKA

U. S. Steel odchádza, o košickú fabriku bojujú Třinecké železárny

U. S. Steel predáva košické železiarne.

KOMENTÁRE

Úbohá stredná trieda, tá sa vo Ficovom vlaku nevezie zadarmo

Ak sa niektorí chcú mať závratne dobre, musia sa tí ostatní mať horšie.


Už ste čítali?